گیاه سفید برفی را می شناسید؟

به گزارش مجله پیامکی، این گیاه زیبا با این نام عجیب از خانواده ثعلبیان یا ارکیده ها است. این ارکیده به خاطر شکل نامعمول گل هایش معروف شده. اگر تا به حال گیاه ارکیده ای پرروش نداده اید، چرا با سفید برفی آغاز نمی کنید؟

گیاه سفید برفی را می شناسید؟

این گیاه به خوبی در همه جا پراکنده شده. سفید برفی در هر اقلیمی به جز آفریقا و جنوب آمریکا یافت می شوند. این گیاه حتی درون چند جزیره دور افتاده در وسط اقیانوس پیدا شده است! با وجود این گستردگی جغرافیایی، پیدا کردن آنها کار آسانی نیست. بسیاری از آنها به خاطر جنگل زدایی در خطر انقراض هستند.

برگ های گیاه تمایل به خزیدن روی سطح خاک دارند و خود گیاه، به طرف نور رشد می نماید.

با توجه به کم یاب بودن این گیاه، به محض تماشا آن در گلفروشی آن را تهیه کنید. البته نگهداری از سفید برفی از یک گونه تا گونه دیگر متفائت است، اما با رعایت اصول زیر مسئله ای نخواهید داشت!

شرایط رشد

- نور

مطمئن شوید سفید برفی را در مکانی با میزان زیادی نور مستقیم و شدید قرار نمی دهید. چرا که در غیر این صورت نوک برگ های گیاه می سوزد و در نتیجه کل شاخسار گیاه خشک و قهوه ای می گردد. بیشتر گونه های بومی این گیاه در شمال آمریکا در جنگل ها کاشته می شوند. این گیاه از میزانی آفتاب مستقیم و فیلتر دار، مانند شرایطی که در جنگل ها برایش فراهم است، بدش نمی آید.

- آبیاری

خاک سفید برفی را همیشه مرطوب نگه دارید و هیچ وقت اجازه ندهید به طور کامل خشک گردد. قبل از آبیاری از باز بودن و به میزان بودن سوراخ های زهکش گلدان مطمئن شوید، و اگر زهکش ها مسئله ای داشتند، مشکل را رفع کنید و بعد گیاه را آبیاری کنید. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که برگ ها بدون هیچ علت دیگری پژمرده شده اند، احتمالا گیاه به پوسیدگی ریشه مبتلا شده است.

- دما

گیاه به دمایی نسبتا متعادل احتیاج دارد. سفید برفی را از معرض بادهای سرد و یخبندان دور نگه دارید. در کل سرما به گیاه آسیب می زند.

- خاک

خاک یا مخلوط غیر خاکی با زهکشی خوب، برترین انتخاب برای سفید برفی است. برای تهیه خاک سعی کنید از انواعی بهره ببرید که حاوی مواد ارگانیک، مانند میزانی پیت، هم باشند تا گیاه منبع تغذیه خوبی هم داشته باشد.

- کود دهی

گیاه را از طریق کودهای مخصوص ارکیده به طور منظم کود دهی کنید. برای تغذیه گیاه از کودهای رقیق بهره ببرید و اگر کودی که تهیه نموده اید غلیظ است، ابتدا محلول رقیقی با آن درست کنید و بعد گیاه را کود دهی نمایید. زمانی که گیاه در دوره گل دهی است، کود دهی را بیشتر کنید.

تکثیر

سفید برفی از ساقه های زیر زمینی (ریزوم) رشد می نماید، و می تواند از طریق تقسیم ریزوم تکثیر گردد. برای این کار، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان سفید برفی اندکی خشک گردد. سپس گیاه را از گلدانش خارج کنید و آن را به دو یا چند بوته تقسیم کنید. به هر بوته میزانی هورمون ریشه دهی بزنید تا احتمال رشد سالم بوته ها بیشتر گردد. اگر رشد بوته های تازه با اشکال روبرو شد، به خاطر داشته باشید که تکثیر این گیاه آسان نیست. نا امید نشوید و دوباره امتحان کنید. در هنگام تقسیم ریزوم بسیار با احتیاط عمل کنید تا شاخسار یا سیستم ریشه ای سفید برفی آسیب نبیند.

تعویض گلدان

گلدان گیاه را هر سال تعویض کنید. بعلاوه اگر گیاه علائم استرس مانند، ریشه های بیرون زده از گلدان و یا ریزش برگ ها را نشان داد، بدانید که زمان تعویض گلدان است. به علاوه شلوغی گلدان هم نشانه دیگری است که به شما می گوید زمان تعویض فرا رسیده!

برای تعویض گلدان گیاه با احتیاط عمل کنید تا به شاخ و برگ و یا ریشه ها آسیب نزنید، چرا که این آسیب ها می تواند برای سفید برفی تان مهلک و کشنده باشند. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک گردد سپس گیاه را از گلدانش خارج کنید. گلدانی یک سایز بزرگ تر با خاک تازه فراهم کنید. گیاه را به آرامی درون گلدان تازه بکارید و روی ریشه ها خاک بریزید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2081

به "گیاه سفید برفی را می شناسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه سفید برفی را می شناسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید