سندرم ترک کافئین (قهوه) چیست؟

به گزارش مجله پیامکی، کافئین یک محرک سایکواکتیو (تحریک کننده دستگاه عصبی مرکزی) است که احساس خواب آلودگی را کاهش می دهد. علائم ترک این ماده زمانی اتفاق می افتد که مغز در کوشش برای عادت به عملکرد صحیح در غیاب آن باشد. با این حال خوشبختانه سندرم ترک کافئین مدت زمان زیادی به طول نمی انجامد و نشانه ها نیز اغلب نسبتا خفیف هستند.

سندرم ترک کافئین (قهوه) چیست؟

به گزارش عصر ایران، با وجود آن که مدت زمان بروز علائم سندرم ترک کافئین از فردی به فرد دیگر فرق دارد، ترک آن معمولا حداقل 2 الی 9 روز طول می کشد. افرادی که به طور ناگهانی استفاده از کافئین را پس از یک بازه زمانی مصرف منظم قطع می نمایند، غالبا بین 12 تا 24 ساعت پس از قطع با نشانه های آزار دهنده ترک رو به رو می شوند.

اوج اثر ترک نیز بین 24 تا 51 ساعت بعد رخ می دهد. گفتنی است که علاقه مندان با مراجعه به وب سایت مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا می توانند به یافته های کامل مطالعات مختلف در این زمینه دست یابند.

در مجموع اگر به طور منظم کافئین مصرف می کنید، سندرم ترک با شدت متفاوتی شما را درگیر خود خواهد نمود. از این رو طبیعی است که هرچه کافئین بیشتری بنوشیم، تجربه ترک نیز آزار دهنده تر است. گفتنی است که مصرف معمولی حتی یک فنجان قهوه کوچک در روز هم می تواند منجر به ایجاد علائم ترک گردد.

سندرم ترک کافئین چگونه رخ می دهد

کافئین یک ترکیب محرک است که با مسدود سازی گیرنده های آدنوزین خواب آلودگی را کاهش می دهد. آدنوزین نیز نوعی انتقال دهنده عصبی است که با فرآیندهای خواب و بیداری بدن پیوند تنگاتنگی دارد. با مسدود کردن گیرنده ها، کافئین به فرد اجازه دهد تا احساس بیداری موقت و بهبود یافته ای را تجربه کند. کافئین بعلاوه هورمون های دیگر و انتقال دهنده های عصبی مختلفی مانند آدرنالین و دوپامین را تقویت می نماید.

سندرم ترک کافئین در افراد مختلف

مطالعه ای در سال 2014 ژن هایی را مورد آنالیز قرار داد که بر پاسخ فرد به متابولیسم کافئین تاثیر داشتند. امروزه محققان می توانند از این نشانگرهای ژنتیکی برای پیش بینی تمایل افراد به مصرف قهوه استفاده نمایند. در نتیجه این موضوع نشان می دهد که هوس قهوه شما و نشانه هایی که در پی ترک آن تجربه می کنید، ممکن است ژنتیکی باشند!

علائم سندرم ترک کافئین

هر چه روزانه کافئین بیشتری مصرف گردد، علائم ترک نیز شدیدتر است. مدت زمان بروز علائم فرق دارد اما ممکن است بین 2 تا 9 روز ادامه یابد.

علائم معمول ترک کافئین عبارت اند از:

- اضطراب

- اختلال عملکردهای شناختی

- خستگی

- سردرد

- تغییرات خلق و خو

نشانه های اصلی

در ادامه چند مورد از مهم ترین نشانه های سندرم ترک را آنالیز خواهیم کرد:

- سردرد

سردرد از جمله علائم همیشگی ترک کافئین به شمار می رود. در واقع پس از قطع مصرف کافئین، جریان خون به مغز افزایش می یابد. سردرد ناشی از تنظیم مغز با افزایش جریان خون است. هنگامی که مغز سازگار گردد، سردردهای ناشی از سندرم ترک نیز متوقف می شوند. گفتنی است که مدت و شدت سردردهای قطع مصرف متفاوت هستند.

- خستگی

خستگی یکی دیگر از علائم ترک کافئین است. کافئین با مسدود کردن گیرنده های آدنوزین باعث بهبود انرژی و کاهش خواب آلودگی می گردد. به همین دلیل است که در پی حذف کافئین، بسیاری از مردم احساس خستگی می نمایند.

در حالی که خستگی می تواند نا امید نماینده باشد، باید به انتقال دهنده های عصبی مغز خود فرصت دهیم تا سبب افزایش انرژی پایدارتر در دراز مدت شوند. کافئین به سرعت جذب جریان خون شده و به وسیله ادرار دفع می گردد. از این رو تحمل نسبت به اثرات آن با استفاده مکرر افزایش می یابد. این موضوع می تواند منجر به مصرف بیشتر، وابستگی و در نتیجه تشدید علائم سندرم ترک گردد.

- تغییرات خلق و خو

اثرات منفی شناختی و عاطفی نیز می توانند در اثر ترک کافئین ایجاد شوند. زیرا این ترکیب ترشح هورمونی نظیر کورتیزول را تحریک می نماید. کافئین بعلاوه سطح انتقال دهنده های عصبی دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد.

اگر دچار وابستگی ذهنی و فیزیولوژیکی به کافئین شده اید، ممکن است احساس اضطراب، مشکل در تمرکز و خلق و خوی افسرده را هم تجربه کنید. این علائم در صورتی رخ می دهند که بدن در حال ایجاد سازگاری با کمبود کافئین باشد.

چگونه سندرم ترک کافئین را تحمل کنیم؟

اگر قصد دارید مصرف کافئین خود را کاهش دهید و یا آن را به کلی ترک کنید، توجه به نکات زیر توصیه می گردد:

- مصرف را نه یکباره بلکه به صورت تدریجی قطع کنید تا حداقل عوارض ممکن ایجاد شوند

- از محصولات حاوی کافئین دوری کنید. در واقع باید اطمینان حاصل کنید که به طور تصادفی کافئین را دوباره وارد بدن خود نمی کنید. برچسب روی نوشابه ها، فرآورده های مختلف، چای و حتی غذاهای بسته بندی شده را آنالیز کنید

- هیدراته بمانید. کم آبی می تواند علائم ترک را بدتر کند

- از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای یاری به سردردهای قطع مصرف کافئین بهره ببرید

- به مقدار کافی بخوابید. در پی قطع مصرف کافئین با احساس خستگی رو به رو خواهید شد، بنابراین با داشتن حداقل 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه روز به مبارزه با آن یاری کنید

چه افرادی نباید کافئین مصرف نمایند؟

- بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر

- مبتلایان به گلوکوم

- افرادی که مثانه بیش فعال دارند

- مبتلایان به آریتمی

- افراد باردار

- مادران شیرده

- افرادی که اختلال خواب دارند

- بیماران مبتلا به استرس مزمن و حملات پنیک

- مبتلایان به اسهال

- بیماران با سابقه تشنج

- بچه ها زیر 12 سال

- بیماران مبتلا به رفلاکس معده

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1402 بروزرسانی: 9 مرداد 1402 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2240

به "سندرم ترک کافئین (قهوه) چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم ترک کافئین (قهوه) چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید