علم و دانشمندان درباره خواص کفیر چه می گویند؟

به گزارش مجله پیامکی، کفیر، کفیر، کفیر! این کلمه ای است که این روزها فواید آن در خصوص تقویت ایمنی بدن به خصوص در دوران کرونا، بسیار شنیده می گردد. اما پشتوانه علمی فواید کفیر به عنوان یک باکتری قارچی در نوشیدنی و ماست چیست؟ در این مقاله سعی شده است با نگاهی به تاریخچه کفیر، در خصوص نتایج تحقیقات علمی آن صحبت کنیم.

علم و دانشمندان درباره خواص کفیر چه می گویند؟

برای جمع آوری اطلاعات علمی درباره کفیر، در کنار منابع علمی و نتیجه تحقیقات منتشر شده در کتابخانه ملی دارویی آمریکا به آدرس nlm.nih.gov و مرکز ملی اطلاعات فناوری زیستی این کشور به آدرس PubMed.gov و برای بررسی بیشتر آنها، به سراغ بخش تحقیق و توسعه گروه صنایع غذایی سولیکو-کاله نیز رفته ایم که اخیرا محصول کفیر ناری را با شعار تقویت سیستم ایمنی بدن به بازار عرضه نموده است.

بخش تحقیق و توسعه این شرکت که متشکل از 20 نیروی متخصص است، سال هاست درباره پروبیوتیک ها، انواع باکتری های آن از جمله کفیر و آثار آن بر سلامتی بدن انسان تحقیق می نماید. گفتنی ست محصول دیگر پروبیوتیک برند کاله با نام لاکتیویا (Lactivia) نیز در همین بخش فرموله شده که امروز به یکی از محصولات پر فروش بازار لبنیات ایران و کشورهای منطقه تبدیل شده است.

کفیر چیست و چگونه به یک نوشیدنی و ماست محبوب تبدیل شد؟

کفیر (به انگلیسی Kefir)، از نظر عمومی یک قارچ حاوی باکتری است که هزاران سال پیش و به طور تصادفی توسط چوپانان کوه های قفقاز کشف شد که در ترکیب با شیر، تبدیل به یک نوشیدنی خاص و سلامتی بخش شد. این نوشیدنی که اغلب با دوغ به اشتباه گرفته می گردد، نتیجه تخمیر و فعل و انفعلات باکتری کفیر با شیر است که اثر آن در گاز بسیار متصاعد آن دیده می گردد.

از دید علمی، کفیر دانه ای پروبیوتیک است که منبعی است از ویتامین های گروه ب، کلسیم، منیزیوم، فسفر و ویتامین K که در ترکیب با فرآورده های لبنی همچون شیر و ماست، نوشیدنی و ماست کفیر را می سازد.

کفیر از نظر ارزش غذایی

یک وعده 175 میلی لیتری کفیر کم چرب حاوی مواد زیر است:

- پروتئین: 4 گرم

- کلسیم: 10 درصد احتیاج روزانه

- فسفر: 15 درصد احتیاج روزانه

- ویتامین ب 12: 12 درصد احتیاج روزانه

- ریبوفلاوین (ویتامین ب 2): 10 درصد احتیاج روزانه

- منیزیم: 3 درصد احتیاج روزانه

- ویتامین D: به میزان قابل توجه

چه شواهد علمی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای کفیر وجود دارد؟

در مطالعه ای که نتایج آن در سال 1392 در آرشیو کتابخانه ملی دارویی آمریکا منتشر شده، تاثیر مصرف روزانه 200 میلی لیتر کفیر کفیر روی سیستم ایمنی بدن بر در طی شش هفته بر روی 18 فرد مورد بررسی نهاده شد و از آنها به طور روزانه و ناشتا نمونه خون گرفته شد. این مطالعه از نظر آماری کاهش قابل توجهی در اینترلوکین 8 یا IL-8 نشان داد. سطح اینترلوکین 5 یا IL-5 افزایش اولیه معناداری را در هفته اول استفاده نشان داد؛ اما در هفته نهم این سطح کاهش یافت. سطح فاکتور نکروزیس تومور (TNF-α) نیز با مصرف کفیر افزایش یافت.

سطح دیگر سیتوکین ها (IL-1 and TGF-β) با مصرف کفیر تغییر خاصی نکرد. تمام این ها به این معنی است که کفیر ممکن است به کنترل واکنش آلرژیک بدن یاری نموده و ایمنی جدار روده را بهبود می بخشد.

آیا کفیر به استخوان ها قدرت می بخشد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، کفیر منبع خوبی از کلسیم است. محققانی تایوانی مطالعه ای دوسوکور (double-blind) را برای بیش از 6 ماه برای مقایسه اثرات شیر تخمیر شده کفیر به همراه بی کربنات 1500 میلی گرمی با بی کربنات کلسیم (بدون کفیر) روی سوخت وساز استخوان 40 بیمار دارای پوکی استخوان انجام دادند.

شرکت کنندگان در این مطالعه طی این 6 ماه مورد ارزیابی های گسترده ای مانند ارزیابی تراکم مواد معدنی استخوان، قرار دریافتد. شرکت کنندگانی که از شیر تخمیر شده کفیر استفاده نموده بودند، در این 6 ماه تراکم مواد معدنی لگن شان افزایش قابل توجهی داشت.

فواید علمی کفیر در مبارزه با سرطان

محققان کشورمان در سال 2015 متابررسیی از تاثیر کفیر در سرطان منتشر نموده اند. آن ها ابتدا 2028 مقاله مرتبط با این موضوع را شناسایی کردند که 11 مقاله از جمله 7 مقاله آزمایشگاهی و 4 آزمایش تجربی واجد شرایط قرار دریافت در این بررسی بودند. این مطالعات موارد مختلفی را مورد بررسی قرار داده بودند؛ اما همه آن ها تاثیرات ضد سرطانی کفیر را قابل توجهی دانستند.

آیا کفیر علائم عدم تحمل لاکتوز را بهبود می بخشد؟

محققان دانشگاه ایالت اوهایو در یک بررسی، تاثیر کفیر روی هضم لاکتوز و تحمل آن در عظیمسالان مبتلا به نارسایی در هضم لاکتوز را در 15 فرد مبتلا مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان با کفیر لاکتوزدار، کفیر ساده و کفیر دارای طعم تمشک و همچنین ماست ساده و ماست با طعم تمشک مورد بررسی قرار دریافتد. هم ماست و هم کفیر، شدت نفخ را 54 و 71 درصد نسبت به شیر کاهش دادند.

آیا کفیر در هضم بهتر و مبارزه با سندروم روده تحریک پذیر موثر است؟

به طور کلی کفیر نوعی پروبیوتیک است. پروبیوتیک ها میکرو-ارگانیسم های زنده ای هستند که فواید سلامتی داشته و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. مطالعات زیادی درباره تاثیر کفیر در سلامت سیستم گوارش بدن وجود دارد.

محققان ترکیه ای در مطالعه ای 4 هفته ای متوجه شدند مصرف کفیر در 20 بیمار مبتلا به یبوست، باعث افزایش چشمگیر دفعات مدفوع کردن، غلظت مدفوع و کاهش مصرف داروی ملیّن در این بیماران شده است.

محققان این مطالعه چنین نتیجه دریافتد: این مطالعه آزمایشی نشان می دهد که کفیر اثرات مثبتی روی علائم یبوست دارد. همچنین نتایج ما نشان می دهد کفیر سلامت روده را بهبود بخشیده و سرعت عبور روده عظیم را تسریع می بخشد. آزمایشات کنترل شده برای تایید این یافته ها لازم است.

آیا کفیر به بهبود آلرژی یاری می نماید؟

مطالعه ای در کره نشان داده که کفیران موجود در کفیر، باعث افزایش فشار خون در مجاری هوایی و رهاسازی سلول های هوایی در موش مبتلا به اسم می گردد.

در مطالعه دیگری در تایوان، کفیر باعث کاهش پاسخ سلولی و ایمنولوژیکلا در حیوانات مورد آزمایش شد.

آیا کفیر بی خطر است؟

محققان برزیلی و کوبایی، سلامت آب معمولی، کفیر دارای دوز طبیعی و کفیر دارای 5 برابر دوز بالاتر از کفیر معمولی را روی 18 موش صحرایی آزمایش کردند. آن ها دریافتند که تمام دوزهای کفیر از نظر رشد، خون شناسی و شیمی خون و نتایج بافت شناسی بی خطر هستند.

آزمایشی روی 72 موش طی 28 هفته، به بررسی بی خطر بودن دوزهای مختلف یکی از باکتری های کفیر که از آن جدا شده است، پرداخته است. محققان این آزمایش دریافتند که باکتری فوق بی خطر بوده و روی کار خون یا بافت های بدن تاثیری نمی گذارد.

آزمایشات اجرا شده نشان می دهد که کفیر نه تنها بی خطر است؛ بلکه روی تقویت سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر زیادی خواهد گذاشت. درست است که بعضی آزمایشات انجام گرفته روی نمونه های آزمایشگاهی غیر از انسان صورت گرفته؛ اما فروش بالای این طبقه محصولی در دیگر کشورها مهر تاییدی است بر خواص درمانی آن.

کفیر به واسطه خواص درمانی و تقویت سیستم ایمنی بدن خود، در کشورهای اروپایی فروش بالایی داشته و مصرف دارویی دارد.

کفیر ناری

شرکت کاله با توجه به احتیاج به تقویت سیستم ایمنی بدن، اقدام به معرفی کفیر ناری نموده است. کفیر ناری در دو محصول نوشیدنی کفیر و ماست کفیر عرضه می گردد که هر دو خواص درمانی کفیر را با خود به همراه دارند.

کفیر به کار رفته در کفیر ناری با فرایندی کاملا طبیعی فراوری شده و حتی گازدار بودن نوشیدنی آن نیز طبیعی بوده و از افزودنی های شیمیایی در آن استفاده نمی گردد. کاله باکتری های کفیر مورد احتیاج خود را از بهترین کارخانجات دنیا تامین می نماید. استفاده از باکتری مرغوب و به میزان بالاتر از حد استاندارد (طبق استانداردهای معاونت غذا و دارو و استانداردهای دنیای)، باعث می گردد تا کفیر ناری خواص سلامتی بالایی داشته و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن گردد.

منابع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23621727/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26655888/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26621019/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12728216/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27199969/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21749079/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24972474/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24842838/

### انتها خبر

منبع: یک پزشک
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1082

به "علم و دانشمندان درباره خواص کفیر چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علم و دانشمندان درباره خواص کفیر چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید