علم و تکنولوژی

آیا شکلات می تواند موجب درخشندگی پوست شما گردد؟

شکلات، شهد و خوراک خدایان، تا به امروز، به اسم یک دسر لذیذ مورد تمجید بوده است (و خواهد بود). اما این روزها، شکلات در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست به یکی از اجزاء مؤثر تبدیل شده است. مشکوک بنظر

24 مهر 1400

معرفی کتاب سلول های بهاری برای مسابقه کتابخوانی هشت بهشت

کتاب سلول های بهاری خاطرات فراوری و توسعه سلول های بنیادی به روایت دکتر حسین بهاروند پدر علم سلول های بنیادی ایران و به قلم بهنام باقری برای چهارمین آزمون مسابقه کتابخوانی هشت بهشت در دومین سال برگزاری به دانشجویان کشور معرفی گردید.

14 مهر 1400

توضیح سازمان نظام پزشکی درباره کارت هوشمند واکسن

تهران (پانا) - انتشار اطلاعیه مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت مبنی بر فاقد اعتبار بودن کارت های هوشمند واکسن صادره از سوی هر نهادی غیر از وزارت بهداشت، تماس های اعضای سازمان نظام پزشکی در خصوص کارت های صادر شده از سوی این سازمان را در پی داشت که...

10 مهر 1400

آخرین خبر از واکسیناسیون دانش آموزان، ثبت نام 94 درصدی دانش آموزان در مدارس

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به رویکرد تفویض اختیار بازگشایی مدارس به شورای مدارس و منطقه ها گفت: با توجه به تفاوت های اقلیمی و شرایط متفاوت کرونا در استان ها تصمیم را به شورای مدرسه واگذار نموده ایم که به تایید منطقه آموزش و پرورش و ستادملی کرونا...

2 مهر 1400

گردن درد؛ علل و راه حل

مهره های گردن بعد از مهره های کمر به بیشترین اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می شوند. آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله بین مهره ها و فتق دیسک بین مهره ای مهم ترین مسائل گردن هستند. مهره های گردن، نخاع و ریشه های عصبی بسیار مهمی را دربرگرفته اند و بسیار حساس...

31 شهریور 1400

طوفان خورشیدی بعدی می تواند کل اینترنت دنیا را قطع می نماید

شاید به همه چیز برای قطعی اینترنت فکر نموده باشید جز یک طوفان خورشیدی! اصولا هر چیزی می تواند اینترنت، شاهرگ حیاتی زندگی مدرنیزه و دیجیتالی امروزی ما را قطع کند؛ خواه دندان تیز یک نهنگ یا خورشیدی میلیون ها سال نوری دورتر از سیاره زمین!

24 شهریور 1400

نجات بازماندگان زیر آوار با کرم های روباتیک

پژوهشگران دانشگاه گلاسکو در آنالیز تازه خود، روبات هایی را با الهام از کرم ها ابداع نموده اند که شاید روزی بتوانند به نجات دادن بازماندگان حوادث از زیر آوارها یاری نمایند.

17 شهریور 1400

روبات زیرک با الهام از مارمولک خانگی فراوری شد

مارمولک ها در هنگام سقوط و برخورد با سطوح سخت از روشی خاص برای آسیب ندیدن و حفظ تعادل استفاده می نمایند که الهام بخش فراوری ربات هایی کوچک و زیرک شده است.

14 شهریور 1400

کارن پویا نوآور ، مجری سکوبندی و میزبندی آزمایشگاهی

سکوبندی آزمایشگاهی، در طول سال های گذشته، بنا به احتیاج و نوع آزمایشگاه تخصصی و با توجه به گردش کار خاص هر فضای آزمایشگاهی تکامل یافته اند. کشف و ظهور تکنولوژی های تازه آزمایشگاهی، تأکیدی بر لزوم توجه بیشتر به خلق فضاهای تازه آزمایشگاهی با مبلمان و تجهیزات...

11 شهریور 1400

ازسرگیری پذیرش تمام گردشگران واکسینه شده در امارات

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، ازسرگیری پذیرش تمام گردشگران واکسینه شده در امارات صورت می گیرد.

10 شهریور 1400

علت شتابزدگی در اعلام موفقیت واکسن های داخلی کرونا چیست؟

افشین داورپناه؛ مینو محرز درباره واکسن روسی کرونا چیزی می گوید و سخنگوی سازمان غذا و دارو چیزی دیگر. در این میان دیگران هم بدون این که مراجع علمی واکسن داخلی آن ها را تایید نموده باشد، خودشان واکسن خودشان را تایید و اعلام می نمایند.

2 شهریور 1400

حیدر، 1: خودرو نظامی بدون سرنشین ایرانی برای مقابله با تانک و خودروهای زرهی

خودروی بدون سرنشین حیدر1، خودرویی با شاسی خوابیده و 6 در 6 با دو آنتن یا دوربین که روی ستون های خودرو قرار می گیرند.

1 شهریور 1400

نقشه هایی که کرونا برای ما کشید

18 ماه زمان مناسبی برای شناخت یک ویروس مرگبار نیست، این نکته فصل مشترک گفته های کارشناسان بهداشتی و اپیدمیولوژیست ها در طول دوران فراگیری است، هر بار کشف تازه ای از رفتار این ویروس باعث می گردد آنها توصیه های کارآمدتری را مطرح نمایند.

24 مرداد 1400

فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟

فوبیا یا هراس های خاص شاید ظاهرا و از نظر دیگران بی اهمیت ، مضحک و حتی احمقانه باشد اما می تواند زندگی فرد مبتلا را عملا فلج نموده و انزوا و تنهایی را به او تحمیل کند. فوبیا هر چند شیوع نسبتا زیادی دارد اما می توان آن را درمان کرد. در این درس با انواع فوبیا،...

23 مرداد 1400

دیدار با صداهای ماندگار

بیش از نیم قرن است که هنر دوبله وارد ایران شده و به رغم مسائل و مصائبی که اهالی این حرفه دارند، هنرمندان بسیاری با همه وجود تلاش کردند این هنر، زنده و پویا بماند.

23 مرداد 1400

مسابقه کتابخوانی در هاله ای از غبار برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران ، مسابقه عظیم کتابخوانی در هاله ای از غبار، که زندگی نامه احمد متوسلیان از دوران کودکی تا زمان اسارتش در چهاردهم تیرماه سال 1361 را دنبال می نماید، از 10 تا 17 تیرماه برگزار می گردد.

16 مرداد 1400

دستگیری عاملان کلاهبرداری با سوءاستفاده از نام سامانه ثنا

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: مجرمان سایبری که با ترفند ارسال پیامک با نام سامانه ثنا قوه قضائیه از هموطنان کلاهبرداری می کردند، از طریق کارشناسان پلیس فتا مورد شناسایی قرار گرفته و با کسب مجوز قضائی دستگیر شدند.

15 مرداد 1400

ماجرای فراوری واکسن ایرانی به فرمان امیرکبیر چه بود؟

خبرنگاران : امیرکبیر در 28 مهرماه سال 1227 به اسم صدراعظم ایران منصوب شد. او طی شش ماه بعد از این انتصاب، یکسره مشغول سرکوب شورش ها و بی نظمی های حاکم بر کشور بود؛ با این حال، این دلمشغولی ها، او را از امور مهم مملکتی که بهداشت و درمان...

10 مرداد 1400

بچه ها چند وقته به یک زبان تسلط پیدا می کنند؟

تهران (پانا) - حتما تا به امروز به این موضوع توجه کرده اید که بچه ها با سرعت بیشتری قادر به یادگیری زبان های تازه بوده و به نسبت افراد بالغ، هوش زبانی بیشتری دارند.

10 مرداد 1400

کرونا؛ اشتباهی سهوی یا کشتاری عمدی؟

استفن بورانی در مقاله ای در گاردین نوشت: بحث بر سر منشأ ویروس کرونا ادامه دارد، اما هم ایده دست ساز بودن این ویروس و هم طبیعی بودن آن با بن بست روبرو هستند. جو بایدن می خواهد بداند آیا ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین نشأت گرفته است یا نه.

9 مرداد 1400
تعداد: (295)