چرا باید توت خشک بخوریم

به گزارش مجله پیامکی، خانواده توت ها تنوع بسیار بالایی دارند که مصرف آن ها فواید مناسبی برای بدن دارد، همچنین توت خشک از ارزش غذایی بالایی برخوردار می باشد و خوردن توت خشک در وعده های روزانه عالی است.

چرا باید توت خشک بخوریم

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ، تا چه اندازه از خواص توت خشک اطلاعات دارید؟ پیش از اینکه از خواص درمانی بی نظیر این میوه خشک خوشمزه بگوییم بهتر است با جزئیاتی در خصوص آن این مطلب خواندنی را آغاز کنیم.

همانطور که میدانید خانواده توت ها تنوع بسیار بالایی دارند که می توان از آنها به شاه توت، تمشک، توت سفید، گوجی بری و بلوبری اشاره نمود فواید بسیار زیادی برای بدن دارند یکی از مفیدترین میوه ها که استفاده آن بسیار توصیه شده است توت سفید می باشد که به صورت خشک شده یا تازه مصرف می شود.

با خوردن توت در وعده های روزانه خود سلامتی تان را تصمین کنید شما می توانید از آن به عنوان یک میان وعده با ماست، تزیین روی کیک ها و شیرینی ها، طعم دهنده در کنار نوشیدنی ها مثل چای و یا حتی به تنهایی به عنوان یک طرف تنقل بهره ببرید.

جالب است بدانید که توت یک خوراکی پرکالری و مقوی شامل فیبر، املاح معدنی، اکسیدان، انواع ویتامین ها، سقز و پکتین می باشد.

دانستنی های جالب درباره درخت توت سفید

قبل از هر چیزی اطلاعاتی در خصوص درخت توت بومی چینی در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم اینکه بدانید ارتفاع این درخت 20 متر و قطرش یک متر می باشد و در چین مرکزی و شرقی وجود دارد و قرن ها پیش به اروپا منتقل شده است و در آستانه استقلال آمریکا به عنوان منبع غذایی کرم ابریشم بکار میرفته است کرم ابریشم از آن تغذیه میشد و جالب است بدانید این درخت از اهمیت مالی بالایی برخوردار است و گاهی به منظور تغذیه شدن کرم ابریشم کاشته می شود.

تاریخچه جالب توت سفید

کلمه توت برگرفته از زبان سانسکریت Tuta می باشد و از زمانهای بسیار قدیم در طب سنتی از میوه و بخش های مختلف آن به کار برده می شد.رنگ گلی میوه توت (واریته دیگر توت سفید) در داستانهای افسانه ای دیرینه یونان و روم تشبیه به مرگ اندوهناک معشوق تیسب و پیراموس شده است و یکی از فصل های رمان ویلا کاترز به نام درخت توت سفید که مربوط به سال 1913 میلادی می باشد در رابطه با مرگ هم این دو نفر هست.

لازم به ذکر است خاصیت های فراوانی همچون پر کالری و پر انرژی بودن برای توت عنوان شده است، یک فنجان توت که تقریباً معادل یک صد گرم می باشد دارای 61 کالری انرژی و 0.9 پروتئین است و میزان قابل توجهی که از تیم دارا می باشد البته این را متذکر شویم که پروتئینی که داخل توت می باشد و از منابع پروتئین گیاهی می باشد.

ترکیبات مهم و اصلی توت سفید

شباهت زیادی بین توت سفید و توت سیاه وجود دارد تنها یک تفاوت می توان مشاهده کرد آنهم اینکه توت سیاه حاوی ترکیبات قرمز رنگ یا بنفش همچون آنتوسیانین ها و بعضی از اسیدهای گیاهی می باشد.

خواص درمانی توت خشک از دیدگاه طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی در کشور چین توت ها برای ریه خیلی مفیدند همچنین برای درمان سرماخوردگی های مزمن و مسائل ریوی بسیار مفید می باشد آنها معتقدند کیفیت خون بهتر در بدن با خوردن توت در بدن ایجاد می شود به علت دارا بودن طبع گرم و تر برای بدن مناسب است. بیشتر غذاهای انسان که دارای تاثیر مثبت بر بدن هستند دارای طبع گرم و تر هستند مانند (نان، انجیر، گوشت، انگور...) البته گرمی، توت کم است و طبع تر آن در درجه دوم است به همین دلیل مزاج انسانها را عوض نمی نماید. توت رطوبت مناسبی به بدن بالاخص مغز انسان منتقل می نماید و از آنجا که مغز به رطوبت مناسب و معتدل احتیاجمند است لذا این مقدار رطوبت به وسیله مصرف توت بر طرف می شود. توت میوه ای است که موافق و سازگار با ریه است. اصولا مواد شیرین طبیعی برای ریه و خشکی صدا و خس خس سینه مفید هستند.

از توت به عنوان داروی ملین ناشتا می توان استفاده کرد همچینین موجب تصفیه و پاکی خون می شود برای طحال و کبد نیز اهمیت بسیار ویژه ای دارد از آنجاییکه توت منبع آهن است لذا برای درمان کم خونی و فقرآهن به شدت توصیه می شود برگ درخت توت نیز جنبه درمانی دارد چرا که آن دارای تاثیر خنک کنندگی است و موجب کاهش التهابات پوستی می شود و نیز التهاب چشم را تسکین داده و باعث درخشان شدن چشم ها می شود برگ درخت توت برای تصفیه خون نیز کاربرد دارد دم نموده آن برای درمان روماتیسم واقعا عالی است از دیگر خواص بی نظیر این میوه خوشمزه می توان به تاثیر آن در برطرف کردن سرفه و درمان آسم اشاره نمود. توت خشک به دلیل داشتن کلسیم و فسفر برای لثه مفید است و یک انرژی زای مناسب برای افراد کهنسال محسوب می شود برای محکم کردن لثه و جلوگیری از خرابی و کرم خوردگی دندان می توان صمغ درخت توت را جوید و همچنین افراد دیابتی و مبتلا به قند می توانند به جای استفاده از شکر و قند از توت خشک استفاده کنند.

توصیه های در خصوص توت از بزرگان

حکیم ابونصر هروی در کتاب خود اینگونه می نویسد که توت را با شکم خالی میل کنند (چون توت را بخورند وقتی معده پاک بود زود ازمعد ه بشود و اندر تن هیچ خلط بر نیانگیزد) بهترین زمان خوردن توت، صبح به صورت ناشتا یا به هنگام عصر در فاصله بین ناهار و شام می باشد تا زود هضم شود و مواد غذایی آن به خوبی جذب بدن شود. باید از خوردن توت به همراه مواد گوشتی خودداری کرد چرا که هضم آن را مشکل نموده و سبب ایجاد نفخ در شکم و روده می نماید ابوبکر مطهر جمالی یزدی در کتاب فرخ نامه اینگونه نوشته است که اگر می خواهید میوه توت سفید، به رنگ سیاه در آید، چاله ای در نزدیکی درخت توت کنده و دو غربال توت سیاه در ریشه درخت انبار کنند تا سال دیگر درخت توت سفید، توت سیاه میوه بدهد و همچین اگر توت سفید در ریشه درخت سیاه ریخته شود میوه اش سفید خواهد شد.

کاهش فشار خون با توت

موادی که در توت وجود دارد برای کاهش فشار خون بسیار مفید است کربوهیدرات، ویتامین، کارتونئید سبب افزایش حجم خون در بدن می شود و برای بیمارانی که از افزایش فشار خون رنج می برند عالی است همچنین برای بیماریهای زنانه توت توصیه می شود.

توت یک میوه ضد سرطان

طب پیشرفته ثابت نموده که توت خشک دارای مقدار زیادی روتین می باشد که در پیشگیری از سرطان روده موثر است روتین موجب خنک شدن خون می شود خونریزی را متوقف می نماید باعث کاهش تورم و از بین رفتن ویروس ها می شود به همین جهت اگر توت خشک هر روز مصرف شود در پیشگیری و درمان خونریزی مغزی، فشار خون بالا و خونریزی شبکیه و برونشیت مزمن موثر خواهد بود.

سلامت کبد و کلیه با توت

توت خشک همچنین برای سلامت کبد و کلیه نیز موثر است و موجب تقویت خون، بهبود ترشح بزاق یا مایعات بدن و خشکی بدن می شود. برای از بین بردن تشنگی هم خوب است کمبود آب و مایعات در بدن و خون سبب یبوست می شود که با خوردن توت این مشکل برطرف می شود.

با توت می توان اختلالات جنسی را درمان کرد

توت با تاثیرگذاری بر کارکرد بهتر کبد و کلیه موجب کیفیت قدست جنسی در آقایان می شود. مصرف توت برای درمان انزال زود رس، ناتوانی جنسی و دیگر اختلالات جنسی تاثیر عالی دارد.

خواص توت سفید

توت سفید دارای چربی، املاح معدنی، تانن و ویتامین های A و C است پوست خشک، شاخه های جوان و تازه درخت این میوه خاصیت ملینی دارد برای جذب بهتر مواد غذایی موجود در توت سفید باید صبح به صورت ناشتا یا هنگام عصر با معده خالی مصرف شود از توت خشک به عنوان دوست طحال و کبد هم نام برده اند. ریشه و برگ توت و جوشانده پوست آن ادرار آور است شیره برگ آن در گذشته به عنوان تب بر و تسکین دهنده زخم استفاده می شد عصاره برگ توت یک ضد سم بسیار قوی است هر 100 گرم توت تازه و سفید دارای 60 کالری انرژی است که چاق کننده هم نیست به همین دلیل برای بیماران قندی توصیه می شود که چای را با توت خشک میل کنند.

توت به دلیل داشتن مواد قندی سبب تقویت بدن می شود آرامبخش بسیار قوی و ادرار آور است و برای درمان بیماریهای زخم معده و تنفسی نیز موثر است.

لیست زیر از خواص دیگر و مهم توت خشک می باشد که برای شما مخاطبان نمناکی گردآوری شده است با ما همراه باشید:

1- همانطور که پیش از این اشاره نمودیم توت شیرین یا سفید طبع مرطوب و گرمی را دارا می باشد.

2- از توت سفید میتوان به عنوان ملین در صبحانه به حالت ناشتا استفاده کرد.

3- خوردن توت سفید در وعده های صبح و عصر باعث پاک کنندگی خون میشود.

4- توت منجر به تقویت کبد می شود.

5- این ماده غذایی تاثیر زیادی بر طحال دارد توجه داشته باشید که بالای غذاهای چربی و گوشتی خورده نشود.

6- کم خونی و فقر آهن با خوردن این میوه جبران می شود.

7- دم نموده برگ درخت توت باعث خنک شدگی و فروکش شدن التهاب می شود.

8- و همچنین دم نموده برگ درخت توت باعث درخشان شدن چشم ها و از بین رفتن التهابشان می شود.

9- با خوردن دمنوش برگ درخت توت روماتیسم درمان میشود.

10- این میوه و برگ آن باعث بهبود سرفه و آسم می شود.

11- آن دسته از افرادی که گرم مزاج میباشند از خوردن توت صرف نظر کنند و بنا به گفته ابوعلی سینا چنانچه قصد خوردن دارند باید پس از یک یا دو ساعت کمی سکنجبین بخورند.

12- به علت وجود فسفر و کلسیم در توت خشک لثه بچه ها تقویت شده و همچنین یک تأمین کننده انرژی مهمی برای سالمندان است.

13- استحکام لثه و جلوگیری از کرم خوردگی دندان با جویدن صمغ درخت توت میسر می شود.

14- این میوه خوشمزه چاق شدن به دنبال ندارد.

15- جالب است بدانید این میوه شیرین جایگزین مناسبی برای قند در خصوص بیماران دیابتی می باشد و چنانچه از آن دسته افرادی هستید که اسید اوره یا اوریک دارید بهتر است به جای قند از این میوه بهره ببرید.

با خوردن توت از ابتلا به سرطان پیشگیری کنید

انگور و توت هر دو جزو میوه های بسیار خوشمزه ای هستند که منبع بسیار عالی از فیتو نوترینتی به اسم رزوراترول (resveratrol) می باشد این ماده غذایی گیاهی بسیار خوشمزه نقش مهمی در پیشگیری از به وجود آمدن سرطان دارد و می تواند یک پیکار کننده بسیار قوی در برابر سلولهای سرطانی باشد.

اگر می خواهید بیشتر عمر کنید پس خوردن توت را نباید فراموش کنید

توت به علت دارا بودن رزوراترول می تواند نقش مهمی در افزایش طول عمر داشته باشد البته اگر به طور مداوم مصرف شود. تحقیقاتی که دانشمندان برای پی بردن به این موضوع روی موشها انجام داده اند صحت آن را به خوبی ثابت نموده است که با مصرف آن در موشها در طی یک دوره زمانی خاص طول عمر موشها زیاد شده است.

استحکام قوه دیداری و شنیداری با خوردن توت خشک

در کشور چین رسم بر این است که برای تقوت دو قوه دیدن و شنیدن برگ درخت توت سفید را به عنوان چای دم نموده و میل می کنند و اعتقاد دارند با این کار سبب بهبود بینایی و شنوایی خود می شوند.

درمان آلرژی در فصل بهار با استفاده از توت خشک

همانطور که در مطالب قبل اشاره نمودیم توت یک میوه سرشار از انواع ویتامین هاست یکی از این ویتامینهای پر خاصیت و پر مصرف که در بهبود سرماخوردگیها و آنفلوآنزا و جلوگیری از انواع حساسیت های فصلی نقش به سزایی دارد ویتامین (C) معروف است. حساسیتهای فصلی دارای عوارضی است که موجب می شود تا مدتها فرد از این مسئله رنج ببرد از جمله این ناراحتیها می توان به خارشهای دراز مدت، ریزش آب بینی و ریزش اشک و عطسه کردن های مداوم مخصوصا در اوایل صبح و همچنین کهیرهای پوستی که واقعا آزار دهنده است اشاره نمود اما با مصرف توت تا حدود زیادی شاهد بر طرف شدن این مشکل خواهید بود.

برطرف کردن سفیدی مو با معجزه گری به نام توت سفید

امروزه در همه کشورها با یک مشکل جدی روبه رو هستیم که شاید زیاد با افزایش سن رابطه ای نداشته باشد چرا که بیشتر افراد کم سن و سال و جوان نیز از این مشکل ناراحتند. مو همواره نقش مهمی در زیبایی انسان ایفا می نماید مخصوصا موهای پر پشت و سیاه که بسیار هم به جذابیت و دلفریبی فرد می افزاید اما با دیدن تار موهای سفید در میان لای موهای سیاه شاید فرد دیگر اعتماد به نفس سابق را نداشته باشد در اینجا است که به سراغ طب سنتی رفته و درمان مناسب آن یعنی استفاده از توت سفید را انتخاب می کنیم. امروزه بیشتر کشورها برای از بین بردن این مشکل یعنی سفید شدن موها از توت سفید به عنوان درمان استفاده می کنند توت سفید مملو از آنتی اکسیدانی به نام آنتو سیانید می باشد آنتی اکسیدان دارای فایده های بسیاری است که از مهمترین آنها می توان به پیشگیری از بیماریهای خطرناک قلبی و عروقی و کاهش کلسترول موجود در خون اشاره نمود.

بخشهای مهم توت که به عنوان دارو و درمان مهم است شامل :

شیره درخت توت، میوه و برگ و پوست شاخه های جوان و تازه

توت سفید نه تنها در ایران بلکه در بعضی کشورهای دیگر نیز دارای هواداران مخصوص به خود می باشد. در کشور های عربی با نام توت الابیض نامیده می شود از توت سفید می توان به هر روشی که دوست داشت استفاده کرد هم آن را به صورت تازه که از درخت چیده شده و خشک نشده باشد استفاده کرد یا به صورت کشمش آن را خشک نموده و در فصل زمستان آن را با چای داغ نوش جان کرد به هرحال به طریقی که خورده شود باز هم مفید و خوشمزه است.

آیا مصرف توت سفید در زمان بارداری توصیه می شود یا نه؟

هرچند که توت دارای مزایای فراوانی است و هر کسی می تواند با توجه به ذائقه اش آن را میل کند اما بعضی از پزشکان بر این باورند که زنان حامله باید از خوردن آن اجتناب کنند چرا که مصرف آن در زمان بارداری موجب به وجود آمدن حساسیت هایی در مادر می شود که ممکن است به جنین در شکم مادر آسیب برساند.

با توجه به اینکه بعضی از افراد از توت بیشتر به عنوان دارو استفاده می کنند پس بهتر است از خشک شده آن استفاده کنند تا هم بتوانند از ویتامینهای آن بهره گیرند هم اینکه توت خشک زیاد ایجاد حساسیت نمی نماید. البته مادران باردار بعد از حمل وضع با خیال آسوده می توانند برای افزایش شیر خود از توت سفید چه به صورت تازه چه خشک شده استفاده نموده و لذت ببرند و بتوانند ویتامینها و املاحی که در توت وجود دارد را برای بدن خود و فرزندشان کسب کنند. میوه های خشک همواره خوشمزه و دلچسب هستند که در فصل خود می توان آنها را خشک کرد یا از بیرون تهیه کرد و در فصلهای دیگر نوش جان کرد از جمله این میوه های خوشمزه و ناب می توان به انجیر، توت خشک و کشمش که دارای ارزش غذایی بسیار عالی هستند به عنوان میان وعده یا دور همی های خودمانی استفاده کرد.

آیا تا به حال چای برگ درخت توت را امتحان نموده اید؟؟

چای همواره به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه دارای هواداران پر و پا قرصی است در کشور چین با برگهای درخت توت سفید یک چای خوشمزه درست نموده و می نوشند و بر این باورند که چای برگ درخت توت به تقویت قوه بینایی و شنوایی انسان یاری شایانی می نماید این دم نموده باعث خنک شدن خون می شود و افروختگی بدن را پایین می آورد یک خونساز بسیار عالی است که به تصفیه خون نیز یاری می نماید افرادی که از دردهای رماتیسم در عذابند با مصرف آن به تسکین دردهایشان یاری زیادی می کنند البته زمان خوب برای مصرف ،قبل از خوردن وعده های غذایی است ولی بهتر است با معده خالی مصرف شود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد به طور کلی، بهترین زمان مصرف آن صبح به صورت ناشتا و یا هنگام عصر بین ناهار و شام می باشد تا زود هضم شده و مواد مغذی آن به طور کامل جذب بدن شود از مصرف آن با غذاهای گوشتی و دیر هضم اکیداً خودداری شود چرا که موجب به وجود آمدن نفخ در شکم و روده ها می نماید و مسائلی را به بار می آورد.

عوارض و مضرات توت سفید :

همانطور که خوردن هر چیزی دارای مزایایی است به موازات آن دارای معایبی نیز می باشد که هر کسی با توجه به شناختی که از مزاج خود دارد باید بداند خوردن چه چیزی برایش مفید و خوردن چه چیزی برایش ضرر دارد توت هم مانند سایر میوه ها دارای معایب و مزایایی است که بعضی از اشخاص از جمله کسانی که دارای مزاج گرم هستند باید از خوردن توت پرهیز کنند ابوعلی سینا به افراد گرم مزاج توصیه نموده اگر کسی که گرم مزاج است به خواهد توت میل کند خوب است که بعد از گذشت یک یا دو ساعت از خوردن توت کمی سکنجبین میل کند. همچنین در زمان بارداری نیز در مصرف توت چه سفید و چه سیاه باید خیلی مراقب بود چرا که برای زن حامله حساسیت برانگیز است و موجب آسیب به جنین می شود و افراط در خوردن آن شخص را به اسهال و دل درد مبتلا می نماید.

توت خشک عاملی برای لاغری:

همه ما می دانیم که اغلب خوردنیهای شیرین چاق کننده هستند و باعث چاقی می شوند که این کار سبب ناراحتی فرد می شود و کسانی که دوستدار اندام زیبا هستند اجباراً دست از خوردنی مورد علاقه خود می کشند اما بر خلاف آنها توت خشک اگرچه دارای طعم شیرین و خوشمزه است اما به سبب داشتن یک نوع فیبر، باعث کم شدن میل و اشتهای افراد به خوردن غذا میشود فرد را دچار چاقی نمی نماید چرا که توت خشک به علت همان فیبر سبب می شود تا حجم کمی از مواد غذایی استفاده شود و فرد لاغر شود و از جهت چاق شدن نگرانی و دلهره نداشته باشد. توت خشک سبب می شود که فرد از خوردن بیش از اندازه غذا خود داری کند چرا که دارای انرژی زیادی است که با خوردن آن احتیاج به غذای بیشتر کمتر احساس می شود.

فیبری که در توت سفید نهفته است برای پایین آوردن کلسترول خون بسیار مناسب است هم چنین باعث تسریع در هضم غذا می شود اگر هر روز یک سوم فنجان توت خشک بهره ببرید مطمئن باشید که به مقدار 20% از فیبر مورد احتیاج خود را جبران می کنید.

توت سفید به علت نداشتن چربیهای اشباع شده سبب چاقی نمی شود پس نگرانی در این مورد وجود ندارد برگهای توت سفید در پیشگیری از ابتلا به بیماری قند تاثیر به سزایی دارد.امروزه دانشمندان با تحقیقاتی که بر روی میوه توت و همچنین برگهای درخت توت سفید انجام داده اند به نتایج حیرت آوری دست یافته اند که محققان را در بهت و حیرت فرو برده است برگ درخت توت سفید دارای ترکیب خاصی به نام DNJ می باشد که سبب می شود تا مقدار قند مصرف شده کمی جذب خون شود و در عوض حجم مقدار قندی که از بدن خارج می شود بیشتر باشد.

مضرات توت خشک

طبق مطالعات انجام گرفته ثابت شده است که DNJ موجود در توت موجب پیشگیری از دیابت می شود بنابراین به راحتی می توانید با نوشیدن چای برگ توت میزان قند خون خود را کنترل کنید.

ممکن است بسیاری از مواقع متوجه پیشگیری و پرهیز های افراد دیابتی بوده باشید آنها برای کنترل و کاهش قندخون خود از توت سفید خشک مصرف میکنند.

سوربیتول قند موجود در توت می باشد و با وجود اینکه برای کبد بسیار مفید است اما از متابولیزه شدن توسط کبد فرار نموده و وارد خون می شود و باید بدانید که در بیماران دیابتی از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه سوربیتول توانایی وارد شدن به فضای خلفی عدسی چشم دارد و به خاطر داشتن بار اسمزی زیاد سبب بالا رفتن فشار درون کره چشم می شود.

باید بدانید افرادی که مستعد پیشرفت بیماری دیابت می باشند در معرض فشار داخل چشم و کاتاراکت هستند و این تصور و باور غلط که کشمش و توت سالمتر از قند هستند باعث شده بیماران دچار سو تفاهم شوند و هر چقد که دلشان قصد دارد از آن ها استفاده کنند باید توجه داشته باشید هر چند این میوه ها سالمتر از قند ها می باشد اما دلیل نمیشود که بدون حساب و کتاب هم مصرف شوند. طبق اصول پزشکی میزان مصارف قندی ساده در بیمارانی که مبتلا به قند خون هستند نباید بیش از 5 درصد کل کالری باشد.بنابراین بیماران دیابتی با رعایت سقف حداکثر 5 درصد کالری بهتر است از میوه های خشک همچون کشمش استفاده کنند چرا که کشمش نسبت به توت دارای سوربیتول کمتری است و خطری برای فشار داخل چشم بیماران دیابتی ندارد.

پس دانستیم توت سفید جایگزین مناسبی برای تامین قند مصرفی بدن بیماران دیابتی می باشد به شرطی که در مصرف آن تعادل داشته باشید و از زیاده روی پرهیز کنید استفاده از این میوه خوشمزه و مفید برای همه اشخاص مناسب است اما با این تفاوت که بیماران دیابتی روزانه فقط 1 الی 2 قاشق غذاخوری میتوانند استفاده کنند و نکته مهمی که توجه داشتن به آن خالی از لطف نیست این است که پیشنهاد میکنیم از توت تازه بهره ببرید چرا که توت تازه نسبت به توت خشک از قند کمتری برخوردار است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1274

به "چرا باید توت خشک بخوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید توت خشک بخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید