پیگیری وزیر میراث برای نقش برجسته ای که قربانی نبودِ یگان حفاظت شد

به گزارش مجله پیامکی، در حالی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ابلاغ دستورهای لازم به مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برای سنگ نگاره آسیب دیده در ثلاث باباجانی کرمانشاه خبر داده که، هشت روز قبل اعلام شده بود قرار است نخستین سوال از نخستین وزیرِ این وزارتخانه در مجلس درباره تخریب کتیبه تخریب شده ثلاث باباجانی در کرمانشاه پرسیده گردد.

پیگیری وزیر میراث برای نقش برجسته ای که قربانی نبودِ یگان حفاظت شد

به گزارش مجله پیامکی، خبر کشف دو کتیبه نقش برجسته در منطقه ثلاث باباجانی که احتمالا صحنه پیروزی ایدین سین حاکم دولت سیموروم را نشان می داد، هرچند می توانست چند ماه قبل منتشر گردد، اما حدود سه هفته قبل و در حالی منتشر شد که میراث فرهنگی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد به دلیل نبود نیروی امنیتی برای حفاظت از این اثر تاریخی انتشار این خبر را حدود 6 ماه به تعویق انداخته است، تا از دستبرد سودجویان در امان باشد، اقدامی که به نظر می رسد در آن پیروز نبود، چون دو روز بعد از انتشار این کشف، مدیرکل استان خبر تخریب نقش برجسته را منتشر کرد.

تخریبی که به نظر می رسد با انتشار رخ نداده، چون امید قادری - مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه - 16 شهریور به مجله پیامکی اعلام نموده بود تخریب این اثر مربوط به روزهای اخیر نیست، حدود دو ماه پیش توسط افرادی ناشناس به این اثر خسارت وارد شده، اما به زودی کار مرمت اثر را انجام خواهیم داد. اگر این اثر آسیب هم نمی دید باز هم احتیاج بود آن را مرمت کنیم، چراکه در طول زمان دچار فرسایش شده است.

در این میان در 24 شهریور شهاب نادری - نائب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی - به یک رسانه خاطرنشان کرد: اعضای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در حال آنالیز علت تخریب این نقش برجسته ارزشمند هستند، به زودی با طرح سوال از وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وی را به مجلس فرا می خوانیم تا در رابطه با این موضوع شرح دهد.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تخریب آثاری با قدمت بیش از چهار هزار سال به معنی بی توجهی به تاریخ و تمدن ملت بزرگ ایران و مردم منطقه است که به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. پیش از این نمایندگان مجلس اگر نقدی در بحث میراث فرهنگی داشتند باید رئیس جمهوری را به مجلس فرامی خواندند اما با تشکیل این وزارتخانه، مجلس بهتر می تواند نظارت داشته باشد.

از سوی دیگر مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، 25 شهریور در گفت وگو با رسانه ها اعلام نموده بود هر هفته کشفیات باستانی مهمی داریم، این کشفیات به دلایل مختلف از جمله حفاظت محرمانه باقی می مانند!

و اکنون علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - به مجله پیامکی خبر داده که آدینه شب 29 شهریور در تماس با مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه دستورات لازم را برای انجام اقدامات مرمتی فوری درخصوص سنگ نگاره آسیب دیده که متعلق به تمدن بین النهرین است، صادر کردم و به زودی کارشناسان برای آنالیز و مرمت در محل حاضر می شوند.

او با بیان این که افراد سودجو با هدف غارت و سرقت این اثر تاریخی بخشی از آن را جدا نموده بودند، گفت: این افراد بلافاصله شناسایی شدند و بخش جداشده از آن نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است. این بخش از کتیبه و نیز قسمت هایی که در زلزله سال 96 کرمانشاه آسیب دیده، قابل مرمت است. همچنین به مدیرکل استان کرمانشاه دستور داده شد که درخصوص آثار مشابه در اسرع وقت مستندسازی به روش حرفه ای و تخصصی انجام گردد و این کار در اولویت قرار بگیرد.

وی با تأکید بر اهمیت نقش بی بدیل مردم در حفاظت از آثار تاریخی، گفت: از مدیرکل استان خواستم تا آگاهی بخشی، ظرفیت سازی و ترویج حفاظت از میراث فرهنگی در جوامع محلی استان کرمانشاه را در دستور کار قرار دهد. برنامه ریزی برای مشارکت مردم و فعال کردن هرچه بیشتر انجمن های میراث فرهنگی و سمن ها در جهت مشارکت در حفاظت از آثار تاریخی موارد دیگری بود که به مدیرکل استان کرمانشاه ابلاغ شد.

سجاد علی­ بیگی - عضو هیات علمی رشته باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه - یکی از دو کارشناسی که با اطلاع مردم بومی منطقه سراغ نقش برجسته ها رفته است، در توصیف و بازآفرینی تصویر این نقش برجسته ها به مجله پیامکی شرح داده بود: در نقش شماره یک، شخصی که احتمالاً یک شاه است، پای خود را روی سینه اسیری قرار داده و روبه روی آن، شخص دیگری ایستاده است. این دو نفر دست های خود را به حالت التماس بلند نموده اند. شاه یک دامن کوتاه به تن دارد و در دست راست خود شیء نوک تیز حمل می نماید. در نقش برجسته دو نماد که نماد خدایان بین النهرینی هستند، مانند هفت گوی و یک ماه و ستاره قرار دارند، این سبک از نقش برجسته مربوط به انتها هزاره سوم تا اوایل هزاره دوم پیش از میلاد است.

نقش برجسته دوم چند متر پائین تر از اولی قرار گرفته است، این نقش یک شاه را به صورت تمام قد با لباس بلندِ یقه هفت نشان می دهد. شاه روی لباس خود کمربندی دارد و زیر کمربندش یک شی گرز مانند دیده می­ گردد. همچنین در دست راست این شخص، شی دو سر مخروطی دیده می­ گردد. طرز قرار گفتن دست چپ شاه و مقایسة آن با سایر نقوش برجسته هم دوره اش نشان می ­دهد که احتمالاً شاه در دست چپ خود کمانی را نگه داشته است.

این شاه به استناد کتیبه ­های نقش برجسته شماره 3 سرپل ذهاب و سنگ یادمان بیت واته، احتمالاً متعلق به ایدین سین شاه سیموروم یا آنزابازونا است که در اواخر هزاره سوم قبل از میلاد تا اوایل هزاره دوم قبل از میلاد در منطقه دیاله در شرق دجله و عراق امروزی حکومت می نموده­ اند. این پادشاه بارها به منطقه زاگرس لشکرکشی نموده و این دو نقش برجسته، احتمالاً یادمان های پیروزی آن ها بر ساکنان دامنه زاگرس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 386

به "پیگیری وزیر میراث برای نقش برجسته ای که قربانی نبودِ یگان حفاظت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری وزیر میراث برای نقش برجسته ای که قربانی نبودِ یگان حفاظت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید