وزوز گوش عارضه جانبی واکسن کووید19 است

به گزارش مجله پیامکی، به نظر می رسد خطر ابتلاء به وزوز گوش- زنگ زدن در یک یا هر دو گوش- پس از واکسیناسیون کووید 19 کم باشد، و در حالی که بعضی مطالعات ارتباط بین این دو را شناسایی نموده اند، داده های بیشتری برای مشخص اینکه آیا وزوز یک عارضه جانبی احتمالی است مورد احتیاج است.

وزوز گوش عارضه جانبی واکسن کووید19 است

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا که در حال حاضر گزارش های مربوط به وزوز گوش مرتبط با واکسن را آنالیز می نماید، اعلام نموده که در حال حاضر به نظر نمی رسد ارتباطی بین وزوز گوش و واکسیناسیون کووید وجود داشته باشد.

تصور می گردد که سایر واکسن ها، مانند واکسن آنفلوانزا هم باعث وزوز گوش می شوند، که احتمالاً به علت پاسخ التهابی ناشی از واکسیناسیون است، اما هنوز خیلی زود است که بگوییم واکسن های کووید 19 نیز می توانند چنین تأثیری داشته باشند.

دکتر حمید جلیلیان، مدیر گوش شناسی، نوروتولوژی، و جراحی قاعده جمجمه در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: معلوم نیست که آیا این خود واکسن است که می تواند باعث واکنش التهابی در بدن گردد، یا این اتفاق می افتد، زیرا بسیاری از افراد دریافت کننده واکسن، مستعد وزوز گوش هستند.

برای مثال، گزارشی که در مارس 2022 منتشر شد، 12247 مورد گزارش شده وزوز گوش را پس از واکسیناسیون کووید 19 تا سپتامبر 2021 شناسایی کرد.

مطالعه دیگری در سال 2022 وزوز گوش را به عنوان یکی از مهمترین عوارض جانبی گوش و حلق و بینی گزارش شده پس از واکسیناسیون کووید رتبه بندی کرد.

یک مطالعه جدیدتر که در مارس 2023 منتشر شد، مواردی از وزوز گوش مرتبط با واکسن را نادر، اما در موارد خاص، شدید نشان داد.

در نهایت، گزارش آوریل 2023 نشان داد که 14.5 درصد از شرکت کنندگان در طی چهار هفته پس از واکسینه شدن، نوعی علائم گوش را داشتند که وزوز گوش دومین علامت شایع گوش شناختی گزارش شده است.

به گفته جلیلیان، حدود 10 تا 15 درصد از جمعیت به وزوز گوش مبتلا هستند و برآورد ها نشان می دهد که 1 درصد از جمعیت می توانند به طور موقت در هر سال به وزوز گوش مبتلا شوند.

جلیلیان گفت: این مسئله ممکن است به این علت باشد که آن ها به هر حال به وزوز گوش مبتلا می شوند و لزوماً به خاطر زدن واکسن نیست.

اگرچه تعیین نیست که وزوز گوش ممکن است یک عارضه جانبی واکسن باشد، اما دور از فکر نیست.

جلیلیان می گوید: هر چیزی که واکنش التهابی قابل توجهی در بدن ایجاد کند می تواند مغز را حساس تر کند و باعث گردد مغز توجه بیشتری به صدای زنگ داشته باشد.

احساس زنگ زدن به علت از بین رفتن سلول های گوش داخلی ایجاد می گردد و این شرایط می تواند در افراد مبتلا به میگرن تشدید گردد.

با این حال، هنوز تعیین نیست که آیا بین واکسن های کووید و وزوز گوش رابطه علّی وجود دارد یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1402 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2207

به "وزوز گوش عارضه جانبی واکسن کووید19 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزوز گوش عارضه جانبی واکسن کووید19 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید