طراحی میکرو ربات های هوشمند و مستقل با مغز الکترونیکی!

به گزارش مجله پیامکی، محققان دانشگاه کرنل امریکا پیش تر توانسته بودند ربات های میکروسکوپی را توسعه دهند که می تواند بخزد، شنا کند، راه برود و خود را جمع کند. آن ها ناچار بودند برای حرکت دادن ربات ها، رشته سیم هایی را به آن ها متصل نمایند و یا پرتو های لیزر را مستقیما بر روی بخش هایی از ربات بتابانند.

طراحی میکرو ربات های هوشمند و مستقل با مغز الکترونیکی!

به گزارش خبرنگاران به نقل از rahnamato، آن ها اکنون توانسته اند با نصب مغز های الکترونیکی بر روی ربات های خورشیدی با میزان 100 تا 250 میکرومتر (کوچکتر از سر یک مورچه)، امکان راه رفتن ربات های خورشیدی با میزان 100 تا 250 میکرومتر (کوچکتر از سر یک مورچه) را بدون کنترل خارجی و به طور مستقل فراهم نمایند.

این نوآوری زمینه را برای نسل نوی از دستگاه های میکروسکوپی فراهم می نماید. دستگاه هایی که می توانند باکتری ها را ردیابی نمایند، مواد شیمیایی را استشمام نمایند، آلاینده ها را از بین ببرند و جراحی میکروسرجری انجام دهند.

مقاله این تیم با عنوان ربات های میکروسکوپی با کنترل دیجیتال داخلی در تاریخ 21 سپتامبر در مجله Science Robotics منتشر شد. مغز این ربات ها، در واقع یک مدار ساعت مکمل اکسید فلزی-نیمه هادی (CMOS) است که از هزار ترانزیستور، به علاوه آرایه ای از دیودها، مقاومت ها و خازن ها تشکیل شده است. مدار CMOS یکپارچه سیگنالی فراوری می نماید که با فراوری یک سری فرکانس موج مربعی تغییر فاز یافته، نحوه راه رفتن ربات را تنظیم می نماید.

پایه های ربات محرک های مبتنی بر پلاتین هستند و هم مدار و هم پایه ها به وسیله فتوولتائیک تغذیه می شوند. ایتای کوهن فیزیکدان می گوید: توانایی برقراری یک فرمان این امکان را به ما می دهد تا دستورالعمل ها را به ربات بدهیم. سپس مغز داخلی نحوه اجرای این فرمان ها را تشخیص می دهد. ربات ممکن است چیزی در خصوص محیط خود به ما بگوید. در این صورت ما می توانیم به او بگوییم که چه کاری انجام دهد.

ربات های نو تقریباً 10000 برابر کوچک تر از ربات های مجهز به CMOS هستند و می توانند با سرعت بیش از 10 میکرومتر بر ثانیه راه بروند. ربات های میکروسکوپی بسیار پیچیده، کاربردی و قابل برنامه ریزی هستند. آن ها علاوه بر محرک ها، به حسگر هایی نیز مجهز شده اند.

این ربات ها انقلاب بزرگی در پزشکی ایجاد خواهند کرد. چیزی که می تواند در بین بافت های بدن حرکت کند، سلول های خوب و بد را شناسایی و سلول های بد را از بین ببرد. در اصطلاح محیط زیست می توانیم رباتی داشته باشیم که می داند چگونه آلاینده ها و مواد شیمیایی خطرناک را شناسایی نموده و آن ها را از بین ببرد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مهر 1401 بروزرسانی: 5 مهر 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2110

به "طراحی میکرو ربات های هوشمند و مستقل با مغز الکترونیکی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی میکرو ربات های هوشمند و مستقل با مغز الکترونیکی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید