سناریوهای پیش روی دولت ائتلافی آلمان بعد از تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات

به گزارش مجله پیامکی، با توجه به تغییر رهبری در حزب سوسیال دموکرات آینده ائتلاف بزرگ در آلمان نامشخص بوده و سناریوهای مختلفی برای آن پیش بینی می گردد.

سناریوهای پیش روی دولت ائتلافی آلمان بعد از تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آلمانی ژنرال آنسایگر، در گزارشی به سناریوهای پیش روی دولت ائتلافی آلمان بعد از انتخاب رهبری جدید در حزب سوسیال دموکرات پرداخته و نوشت: بعد از انتخاب رهبری جدید در حزب سوسیال دموکرات آینده ائتلاف بزرگ در این کشور همچنان نامعلوم است. سناریوهای مختلفی در این شرایط پیش بینی می گردد.

روز شنبه اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس، که از مخالفان سرسخت مشارکت این حزب در دولت ائتلافی هستند را به عنوان رهبران حزب سوسیال دموکرات انتخاب کردند.

از تعداد آراء اخذ شده در این انتخابات 53 درصد به ریاست دو نفره خانم ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس و 45 درصد هم به ریاست دو نفره خانم کلاراگی ویتس و اولاف شولتز رای دادند.

به این ترتیب اولاف شولتز، وزیر دارایی و معاون صدر اعظم آلمان در دولت ائتلافی و کلاراگی ویتس که هر دو از هواداران مشارکت سوسیال دموکرات ها در ائتلاف بزرگ بودند در این انتخابات شکست خوردند. اعضای حزب سوسیال دموکرات با این رای گیری به نوعی اعلام کردند که موافق ادامه مشارکت حزبشان در ائتلاف بزرگ نیستند.

کنگره حزب سوسیال دموکرات هفته آینده برگزار می گردد تا درباره نتیجه این انتخابات تصمیم گیری کند و به احتمال زیاد این نتیجه تایید خواهد شد.

جناح مخالف دولت ائتلافی در حزب سوسیال دموکرات خواستار مذاکرات مجدد درباره قرارداد ائتلافی بوده و شروط جدید برای تداوم این ائتلاف را مد نظر دارند که از جمله این شروط سرمایه گذاری های میلیاردی در حوزه آب و هوا و زیر ساخت ها و نیز افزایش حداقل دستمزدها است. اما اتحادیه احزاب متحد مسیحی مخالف مذاکرات مجدد درباره قرارداد ائتلافی است.

به نوشته روزنامه ژنرال آنسایگر حالا در این شرایط بسیاری در این باره با هم اتفاق نظر دارند که بعد از تغییر رهبری در حزب سوسیال دموکرات هوشمندانه ترین اقدام حرکت در راستا انتخابات مجدد است. البته این سناریوی بسیار سخت و پیچیده است.

بهر حال در این شرایط این سناریوها قابل پیش بینی است:

انتخابات مجدد

برای این منظور صدر اعظم آلمان باید در معرض رای اعتماد قرار گیرد و اگر رای اعتماد را از دست بدهد و رئیس جمهور آلمان به این نتیجه برسد که ساخت یک دولت اکثریت در مجلس منتحب امکان پذیر نیست این سناریو می تواند محقق گردد و راه دیگری وجود ندارد.

در این شرایط شواهد نشان می دهد که بسیاری از نمایندگان مجلس، شهروندان و ناظران خواستار برگزاری انتخابات مجدد هستند.

البته این روزنامه آلمانی احتمال وقوع این سناریو را بسیار بعید دانست.

سناریوی دوم: تشکیل ائتلاف جامائیکا

برای وقوع این سناریو باید حزب سوسیال دموکرات از دولت ائتلافی خارج شده و اتحادیه احزاب متحد مسیحی به تشکیل ائتلاف با لیبرال دموکرات ها و سبزها روی آورد.

تشکیل دولت اقلیتی

برای این منظور تنها ضروری است که حزب سوسیال دموکرات از ائتلاف دولتی خارج گردد.

پیشبرد ائتلاف بزرگ

برای پیشبرد ائتلاف بزرگ احزاب متحد مسیحی و رهبری جدید حزب سوسیال دموکرات باید به توافق دست یابند.

بهر حال این روزها با توجه به تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات و احتمال فروپاشی ائتلاف بزرگ نگرانی های زیادی در دولت آلمان ایجاد شده است.

در این شرایط توماس اشتروبل، معاون رئیس حزب دموکرات مسیحی تشکیل یک دولت اقلیتی را رد نمی کند. وی در این باره گفته است که اگر حزب سوسیال دموکرات همچنان بخواهد در راستا خود تخریبی از مسئولیت خود بزند، اتحادیه احزاب متحد مسیحی مسئولیت خود برای آلمان را محقق خواهد نمود و در این صورت تشکیل یک دولت اقلیتی یک گزینه خواهد بود که ما باید درباره آن فکر کنیم.

همچنین فریدریش مرتس از دیگر نمایندگان بلند پایه حزب دموکرات مسیحی که به عنوان نامزد صدر اعظمی آینده آلمان هم مطرح است درخواست نموده است که در صورت فروپاشی ائتلاف بزرگ یک دولت اقلیتی تشکیل گردد.

وی در این باره گفته است که بودجه فدرال آلمان بسته شده ست و یک دولت اقلیت می تواند در سال آینده حکومت کند. وی البته به خطرات تشکیل چنین دولتی با توجه به ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا در سال 2020 اعتراف کرد.

از طرف دیگر آرمین لاشت، معاون رئیس حزب دموکرات مسیحی در مجلس آلمان هم درباره وقوع چنین سناریویی ابراز تردید نموده و گفته است که آلمان به عنوان کشور رهبر در اتحادیه اروپا به دولتی پایدار احتیاج دارد.

وی در این باره گفته است که یک دولت اقلیتی برای چند هفته قابل تصور است، اما این یک راه چاره طولانی مدت نیست. وی تاکید نمود که من نمی توان یک دولت اقلیت را برای آلمان تصور کنم.

بهر حال دولت ائتلافی آلمان این روزها حال خوبی ندارد و در آستانه دورانی سخت قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 30 دی 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 577

به "سناریوهای پیش روی دولت ائتلافی آلمان بعد از تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای پیش روی دولت ائتلافی آلمان بعد از تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید