در راستا قرار گرفتیم، ولی پر از سنگلاخ و مشکل است

به گزارش مجله پیامکی، معاون سیاسی وزیر خارجه پس از نشست امروز وین با بیان اینکه در راستا قرار گرفتیم، یادآور شد:، ولی راستا پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است و احتیاج به اراده سیاسی قوی در طرف آمریکایی دارد که تصمیم بگیرد همه تحریم هایش را بردارد.

در راستا قرار گرفتیم، ولی پر از سنگلاخ و مشکل است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4 بعد از نشست امروز (آدینه) کمیسیون مشترک در وین در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: این کمیسیون مشترک تشکیل شد تا مذاکرات بین ایران و بقیه اعضای برجام درباره بازگشت ایران و آمریکا به تعهداتشان در برجام، لغو تحریم ها از سوی آمریکا و بازگشت ایران به تعهدات برجامی خودش صورت بگیرد.

وی یادآور شد: شکل کار این گونه بود که ما با اعضای برجام مذاکره می کردیم و آن ها هم از راستا دیگری با آمریکا به صورت جداگانه.

* چارچوب های اقداماتی که طرفین باید انجام دهند، الان یک مقدار روشن تر از گذشته شده

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دو گروه کاری در حوزه برطرف تحریم ها و همچنین هسته ای ایجاد کردیم، گفت: دو گروه مباحث فشرده ای را در طول سه روز داشتند و مقدار زیادی می توان گفت کار را جلو بردند و چارچوب های اقداماتی که طرفین باید انجام دهند، الان یک مقدار روشن تر از گذشته شده و برخی از اقدامات الان صریحا معلوم است و اینکه طرفین چگونه باید اقدامات را انجام دهند، اینکه در یک مرحله باید باشد، این ها فعلا روشن شده و بحث شده است.

وی گفت: باید مقداری کار ادامه یابد تا لیست اقداماتی که هر طرف باید در یک مرحله انجام دهد، آماده گردد و توافق درباره آن صورت بگیرد و اطمینان حاصل کنیم که همه تحریم هایی که باید برداشته گردد، برداشته گردد.

عراقچی شرح داد: منظورم از همه تحریم ها، همه تحریم هایی است که آمریکا طبق برجام موظف است آن ها را بردارد و همه تحریم هایی که در طول چهار سال گذشته در دوره ترامپ گذاشته شده همه این ها باید به صورت کامل لغو گردد.

* در راستا قرار گرفتیم، ولی راستا پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: هفته پرکاری بود و رایزنی های مستمر بین همه طرف ها جریان داشت. با سه کشور اروپایی به صورت جداگانه و با روسیه و چین دیدار های دوجانبه داشتیم و این ها خیلی یاری کرد بحث ها جلو برود.

عراقچی افزود: در راستا قرار گرفتیم، ولی راستا پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است و کار زیادی می برد که نیاز به اراده سیاسی قوی در سمت آمریکا دارد که تصمیم بگیرد همه تحریم هایش را بردارد و امیدواریم که به نتیجه برسیم.

معاون وزیر خارجه بیان نمود: قرار ما بر این شد هیأت ها چند روزی به پایتخت هایشان برای رایزنی ها و مشورت های بیشتر برگردند و احتمالا چهارشنبه آینده مجددا نشست را با حضور ایران و 1+4 از سر خواهیم گرفت. چهارشنبه کار را آغاز می کنیم و بستگی به پیشرفت کار تصمیم خواهیم گرفت تا چند روز ادامه یابد.

* مسائل زیادی سر راه وجود دارد، ولی ناامید نیستیم

عراقچی در پیش بینی از اقدامات طرف مقابل گفت: همین که در این شرایط سخت کرونا که وین در قرنطینه کامل است، این کشور ها به وین آمده و با ترتیبات و پروتکل های خاص بهداشتی برای چنین بحث مهمی جمع شدند، نشانگر جدیت کشور های عضو برجام است برای اینکه برجام را مجددا احیا نمایند. این روحیه مثبت و جدیت را در اعضای برجام دیدیم و آنچه آن ها در مذاکرات نشان دادند در همین جهت است.

وی بیان کرد: فضای مذاکرات، مثبت و سازنده است. تا الان مقداری راستا را به جلو رفتیم، ولی این گونه نیست که بگوییم حتما این راستا به سرانجام می رسد، مسائل زیادی سر راه وجود دارد، ولی ناامید نیستیم.

* همه تحریم ها باید برداشته گردد

عباس عراقچی در ادامه این مصاحبه گفت: هر طرف مواضع خودش را دارد، اگر این مواضع با هم انطباق داشت، خیلی نیازی به این همه مذاکره و مصاحبه نبود. تفاوت هایی بین مواضع طرفین وجود دارد و این طبیعت هر مذاکره ای است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان نمود: مذاکره باعث می گردد این مواضع به هم نزدیک تر گردد و خواسته های ما تامین گردد و خواسته های طرف مقابل هم که مربوط به بازگشت ایران به برجام می گردد، تامین گردد.

عراقچی افزود: کار ما نزدیک کردن مواضع طرفین است و طبیعی است این کار سختی است و زمان می برد و هر کسی بر خواسته ها و مواضع خودش پافشاری می نماید.

وی گفت: آن چه به ما مربوط می گردد این است که همه تحریم ها باید برداشته گردد، همه تحریم هایی که در دوران ترامپ گذاشته شده و همه تحریم هایی که باید براساس برجام برداشته گردد. مجموع این ها اگر برداشته گردد، خواسته های ما تامین خواهد شد و راستا برای بازگشت به برجام باز می گردد.

* برداشت ایران از لغو کامل تحریم ها

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که تعبیر شما درباره لغو کامل تحریم ها چیست؟ گفت: لغو کامل تحریم ها از نظر ما یعنی همه تحریم هایی که در برجام به آن ها اشاره شده و باید طبق برجام برداشته گردد و همه تحریم هایی که در چهار سال گذشته در دوران ترامپ گذاشته شده است.

رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام نمود: این ها مجموعه تحریم هایی است که از نظر ما باید برداشته گردد، تمام تحریم ها در چهار سال گذشته به نوعی به خاطر برجام بوده است. دولت قبلی آمریکا برای اینکه برجام را از بین ببرد و به خیال خودشان به توافق بهتری برسند، مجموعه ای از تحریم ها را تحت عناوین مختلف به ایران تحمیل کردند. همه این ها باید به نوعی برگردد، چون همه این ها به نوعی به برجام مربوط بوده است. این برداشتی که است که از لغو همه تحریم ها داریم و طبیعتا در همین جهت هم حرکت خواهیم کرد.

* اتکای ما به سه کشور، چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که این ها کار را انجام دهند

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی ها در خواسته هایی که ایران مطرح نموده همراه با ایران بوده اند؟ گفت: همه اعضای برجام، چین، روسیه، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که نقش هماهنگ نماینده دارد، از بازگشت هر دو طرف به برجام حمایت می نمایند. یعنی هم از اینکه ایران به تعهدات کاملش برگردد و هم آمریکا به تعهدات کاملش برگردد، آن ها حمایت می نمایند و سعی می نمایند نقش مثبتی را این وسط ایفا نمایند، برخی از این کشور ها بیشتر و برخی از این کشور ها کمتر.

وی گفت: هر چقدر این ها در راستا یک توافق معقول حرکت نموده و یاری نمایند به این که خواسته های ما برآورده گردد، طبیعی است با آن ها به رایزنی ها و مشورت های خود ادامه می دهیم. ولی اتکای ما به آن ها نیست. اتکای ما به سه کشور، چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که این ها کار را انجام دهند. ما نظرات خود را بیان و با منطق بیان می کنیم و محکم پشت نظرات ایستاده ایم و مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین گردد، ادامه خواهیم داد.

دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ نماینده که از روز سه شنبه 17 فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، امروز آدینه 20 فروردین برگزار و بعد از حدود یک ساعت و نیم انتها یافت. مقرر شد طرف ها به پایتخت ها بروند و بعد از مشورت دوباره روز چهارشنبه 25 فروردین مجددا در وین گردهم بیایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1557

به "در راستا قرار گرفتیم، ولی پر از سنگلاخ و مشکل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در راستا قرار گرفتیم، ولی پر از سنگلاخ و مشکل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید