ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، چین سفیر آمریکا را فراخواند

به گزارش مجله پیامکی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قانون مصوب کنگره در حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد.

ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، چین سفیر آمریکا را فراخواند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در امضای قانون مصوب کنگره با هدف حمایت از اعتراضات هنگ کنگ در شرایطی است که دولت چین با این اقدام به شدت مخالفت نموده بود.

امضای این قانون در شرایطی است که آمریکا و چین در حال مذاکره برای دستیابی به توافق موقتی با هدف خاتمه دادن به تنش های تجاری 16 ماه اخیر هستند.

وانگ یی وزیر خارجه چین در نشست وزرای خارجه گروه 20 در ژاپن تاکید نمود: هنگ کنگ بخشی از چین باقی خواهد ماند.

هنگ کنگ تا سال 1997 میلادی در حاکمیت بریتانیا قرار داشت و از آن به بعد چین حاکمیت این منطقه را در اختیار گرفته است. این در شرایطی است که ساختار سیاسی هنگ کنگ بدون تغییر باقی مانده و در اصطلاح سیاسی، شرایط این منطقه یک کشور، دو سیستم است. هنگ کنگ از نظر نظام سیاسی یک منطقه مستقل به شمار می رود و صرفا در سیاست های کلان نظامی و امنیتی از دولت مرکزی چین تبعیت و پیروی می نماید.

هنگ کنگ از 5 ماه پیش تاکنون درگیر بحران سیاسی شده است که با اعتراض به قانون استرداد مجرمین به خاک چین شروع شد. در پی اقدام مداخله جویانه ترامپ در امضای این قانون جنجالی، وزارت خارجه چین، سفیر آمریکا را فراخوانده است.

لی یوچنگ معاون وزیر خارجه چین، تری برنستاد سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد تا از او بخواهد واشنگتن هرچه سریعتر به مداخله در امور داخلی هنگ کنگ خاتمه دهد.

چین ضمناً ایالات متحده را به اتخاذ اقدامات تلافی جویانه تهدید نموده است. وزارت خارجه چین هشدار داده است که دخالت در هنگ کنگ محکوم به شکست خواهد بود.

قانون جدید وزارت خارجه آمریکا را موظف می نماید تا سالیانه تایید کند که هنگ کنگ به اندازه کافی در امور تجاری خودمختار است و بتواند بعنوان یک مرکز اقتصادی جهانی رشد کند.

این قانون همچنین تهدید نموده است که واشنگتن هرگونه نقض قوانین حقوق بشر را با تحریم پاسخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 498

به "ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، چین سفیر آمریکا را فراخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، چین سفیر آمریکا را فراخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید