ژاپن: بایدن باید در قبال تایوان قاطع باشد!

به گزارش مجله پیامکی، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، یاسوهیده ناکایاما معاون وزارت دفاع ژاپن از جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست تا در حمایت از تایوان قاطع باشد.

ژاپن: بایدن باید در قبال تایوان قاطع باشد!

وی امنیت تایوان را خط قرمز معرفی کرد و با متهم کردن چین به برخورداری از مواضع خصمانه، ابراز نگرانی کرد که مبادا پکن بخواهد رفتار مشابه با هنگ کنگ را در قبال تایوان اتخاذ کند.

این مقام ژاپنی در ادامه ادعاهای خود ابراز امیدواری کرد که بایدن موضعی مشابه دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا در قبال تایوان اتخاذ کند.

وی همچنین گفت که تا به امروز بایدن سیاست شفاف یا موضع گیری قاطعانه ای در قبال تایوان ارائه ننموده است.

این در حالی است که تا پیش از ترامپ، همه رؤسای جمهور پیشین آمریکا با رعایت اصل چین واحد، مالکیت پکن بر مناطق تابعه این کشور را به رسمیت می شناختند. طبق این اصل، آمریکا حق نداشت رابطه سیاسی مستقلی با تایوان برقرار کند. اما طی یک سال گذشته، دست کم سه مقام آمریکایی از تایوان بازدید نموده اند حال آنکه فروش تسلیحات آمریکایی به حاکمان این منطقه خودمختار افزایش یافته است.

در واقع، واشنگتن می کوشد تا با تحریک جریان های جدایی طلبانه مناطق تابعه چین نظیر هنگ کنگ، تایوان و تبت مانع از قدرت یابی پکن در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک گردد.

ادعاهای مقام ژاپنی نیز در حالی مطرح می گردد که توکیو مدعی التزام به سیاست اصل چین واحد است حال آنکه روابط راهبردی عمیقی هم با تایوان دارد که خطوط دریایی اش محل ترانزیت ذخایر انرژی مورد احتیاج ژاپن است.

انتظار می رود ادعاهای معاون وزارت دفاع ژاپن در قبال تایوان، واکنش شدید چین را در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1371

به "ژاپن: بایدن باید در قبال تایوان قاطع باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن: بایدن باید در قبال تایوان قاطع باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید