پنتاگون خواهان حفظ توافق نظامی بین سئول و توکیو شد

به گزارش مجله پیامکی، وزیر دفاع آمریکا پیش از شروع سفر خود به کره جنوبی هشدار داد، لغو توافق اطلاعاتی نظامی بین سئول و توکیو موجب قدرت دریافت چین در منطقه خواهد بود.

پنتاگون خواهان حفظ توافق نظامی بین سئول و توکیو شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در حالی راهی کره جنوبی شده است که باید سئول را متعاقد به عدم خروج از توافق تبادل اطلاعات نظامی با ژاپن کند.

به نوشته روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست، مقامات دولتی و سران ارتش آمریکا معتقدند، لغو این توافق سرعت تأثیرگذاری چین بر اقیانوسیه و فعالیت های هسته ای کره شمالی را افزایش می دهد.

اسپر پیش از سفر به سئول گفت: پیغام من روشن خواهد بود. توافق [تبادل اطلاعات نظامی] باید حفظ گردد.

وی اضافه کرد: بیایید به عنوان چند متحد درخصوص برخورد با رفتارهای بد کره شمالی همکاری نموده و سپس در درازمدت به چینی ها بپردازیم.

اسپر مدعی شد: تنها کسانی که از این جدال سود می برند کره شمالی و چین هستند و به همین دلیل باید از آن عبور کنیم و به نقطه همکاری به عنوان شریک و متحد بازگردیم.

کره جنوبی اعلام نموده است به خاطر محدودیت های اعمال شده از سوی ژاپن بر صادرات مواد و تجهیزات تکنولوژیک به سئول، میخواهد از این توافق نظامی خارج گردد.

اعمال محدودیت های صادراتی ژاپن علیه کره جنوبی پس از آن صورت گرفت که سئول به خاطر سو ءاستفاده از مردم این کشور در کمپ های کار اجباری در زمان جنگ جهانی دوم، خواهان پرداخت غرامت از سوی توکیو شده بود.

کیم این چول سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی در این باره گفته است: اگر ژاپن از موضع غیرقابل توجیه خود در اعمال محدودیت صادراتی کوتاه نیاید، مشتاق به درنظر دریافت تصمیمی در مورد انتها دادن به توافق نظامی با این کشور خواهیم بود.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش تر خواهان افزایش سهم بودجه کره جنوبی برای حضور نظامیان آمریکایی در این کشور شده بود که در نهایت سئول مجبور شد، 924 میلیون دلار، 8 درصد بیشتر از سال گذشته، تحت آنچه توافق اقدامات ویژه نامیده می گردد پرداخت کند.

اکنون ترامپ از کره جنوبی پول بیشتری درخواست نموده است. واشنگتن با ادعای این که سواری مجانی نمی دهد، خواهان پنج برابر شدن سهم بودجه کره جنوبی در تأمین امنیت شبه جزیره کره شده است. این موضوع نیز از دیگر اهداف احتمالی اسپر به سئول خواهد بود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، مارک رایلی فرمانده کل ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز پنجشنبه پس از ملاقات با مقامات نظامی کره جنوبی، تعهد به بازدارنگی کامل در مقابل خطرات علیه این کشور را وعده داد و گفت آمریکا آماده پاسخ دادن به هرگونه حمله در شبه جزیره کره با استفاده از تمام قابلیت های نظامی ارتش خود خواهد بود.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 553

به "پنتاگون خواهان حفظ توافق نظامی بین سئول و توکیو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون خواهان حفظ توافق نظامی بین سئول و توکیو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید