بازگشت سفیر روسیه ظرف روزهای آینده به آمریکا

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران : سخنگوی کرملین امروز (پنج شنبه) تاکید کرد، روسیه با دقت برنامه های اوکراین برای پیوستن به ائتلاف ناتو را دنبال می کند و اینها خطوط قرمزی هستند که باعث نگرانی می شوند.

بازگشت سفیر روسیه ظرف روزهای آینده به آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا الحاق احتمالی اوکراین به ناتو در برنامه مذاکرات میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن، همتای آمریکایی اش بوده یا خیر گفت: ما این موضوع را با دقت دنبال می کنیم. این خط قرمزی است که رئیس جمهور پوتین بارها به آن اشاره کرده است.

وی در گفت وگو با رادیو اکو آف مسکو گفت: پوتین و بایدن در نشست روز چهارشنبه در ژنو درباره سوریه مذاکره کردند و به اهمیت حفظ همکاری نظامی اشاره داشتند. شایان ذکر است که به رغم دوره های دشواری که در روابط دوجانبه مان داشته ایم، ارتش ما همچنان گفت وگو در این زمینه را حفظ کرده است که از منظر عدم رویارویی و درگیری بسیار حائز اهمیت است.

سخنگوی کرملین افزود: از منظر امنیتی و با توجه به اینکه نیروهای نظامی آمریکا و روسیه در یک مکان مستقر شده اند، ادامه مذاکرات نظامی بسیار مهم است.

پسکوف در پاسخ به این سال که آیا بایدن در موضوع افغانستان حمایت روسیه را خواستار شده است یا خیر، شرح داد: روسای جمهوری روسیه و آمریکا در این دیدار درباره موضوع افغانستان تبادل نظر کردند اما من وارد جزئیات نمی شوم.

وی شرح داد که پوتین و بایدن در این نشست به موضوع تبادل احتمالی زندانیان پرداختند اما هیچ فهرستی رد و بدل نکردند.

البته پسکوف تاکید کرد: آمریکا پیشنهادی به روسیه نداد که الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون محبوس روسیه را با زندانی دیگری مبادله کند. بحثی درباره این موضوع صورت نگرفت و پیشنهادات مشابهی هم مطرح نشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نام ناوالنی در فهرست تبادل بالقوه زندانیان قرار داشته باشد یا خیر، گفت: ممکن است اما تنها در صورتی که به طور کاملا ناگهانی تایید گردد که ناوالنی یک شهروند آمریکایی است و برای سرویس های ویژه آمریکا کار می کند.

سخنگوی کرملین همچنین گفت: تاریخ نشست بعدی روسای جمهوری آمریکا و روسیه مشخص نیست اما در صورت لزوم آنها می توانند مذاکرات تلفنی برگزار کنند.

پسکوف تاکید کرد: هر زمان لازم باشد، روسای جمهوری آمریکا و روسیه می توانند ترتیب یک رایزنی تلفنی را بدهند. زمانی ما یک سری موضوعاتی داریم که به بن بست رسیده اند و نیازمند رایزنی در سطح مقامات عالی رتبه هستند، نشست ها برگزار می شوند. تا به این لحظه که چنین برنامه ای وجود ندارد.

این سخنگو همچنین گفت: آمریکا در آستانه نشست بایدن و پوتین هیچ اتهامی علیه روسیه مطرح نکرد و این یک نشانه مثبت است. در آستانه و در جریان نشست تاکید شد که هیچ کسی به دولت مسکو هیچ اتهامی وارد نمی کند و هیچ اتهامی علیه روسیه مطرح نشده است. این موضوع بسیار مهم است و ما به آن توجه داریم و آن را مثبت ارزیابی می کنیم.

پسکوف همچنین خاطر نشان کرد که آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا احتمالا طی چند روز آینده به واشنگتن باز می گردد.

آنتونوف و جان سالیوان، سفیر آمریکا در روسیه در فصل بهار برای رایزنی به کشورهایشان سفر کردند. پوتین و بایدن در نشست روز چهارشنبه درخصوص بازگشت این سفرا بر سر وظایفشان توافق کردند.

سخنگوی کرملین همچنین گفت که بایدن و پوتین درباره احتمال پیوستن آمریکا به نشست در چارچوب نرماندی برای حل بحران دونباس مذاکره نکردند اما رایزنی با واشنگتن در این خصوص محتمل است.

وی گفت: اثربخشی مذاکرات در چارچوب نرماندی خیلی کمتر از سطح انتظارات است اما ما مقصر آن نیستیم. شک دارم که ما به یک عضو تازه نیاز داشته باشیم اما رایزنی با آمریکایی ها در این خصوص بسیار محتمل است. این موضوعی است که دیروز مطرح شد. آمریکا درک کرده است که هیچ جایگزینی برای توافقات مینسک وجود ندارد.

سخنگوی کرملین همچنین تاکید کرد که آمریکا و روسیه اختلافاتی در مورد بلاروس دارند و بایدن و پوتین در این نشست اذعان کردند که کم کردن این اختلافات غیرممکن است.

پسکوف افزود: نشست روز چهارشنبه در ژنو با مقدمه چینی های بسیاری برگزار شد و کرملین در ابتدای کار هشدار داده بود که نباید انتظار زیادی از این نشست داشت اما در حال حاضر ما این مذاکرات را مثبت ارزیابی می کنیم. در حقیقت دیروز روز فوق العاده موفقی بود به ویژه برای رئیس جمهوری پوتین.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1669

به "بازگشت سفیر روسیه ظرف روزهای آینده به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت سفیر روسیه ظرف روزهای آینده به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید