اسپوتنیک: ایران بیخ گوش آمریکا به تحریم های نفتی غلبه کرد

به گزارش مجله پیامکی، فارس نوشت: یک رسانه روسی با اشاره به ورود نفتکش های ایرانی به قلمرو ونزوئلا علیرغم فشارهای ایالات متحده، نوشت که ایران بیخ گوش آمریکا به تحریم های نفتی غلبه کرد.

اسپوتنیک: ایران بیخ گوش آمریکا به تحریم های نفتی غلبه کرد

در مقدمه این گزارش، به دو نفتکش ایرانی فورچون و فارست اشاره شده که علیرغم تهدیدهای ایالات متحده آمریکا وارد ونزوئلا شدند تا به این کشور آمریکای لاتین در روبروه با کمبود سوخت یاری رسانی نمایند.

طبق این گزارش، این دو نفتکش به همراه سه نفتکش دیگری که قرار است وارد ونزوئلا گردد، مجموع 1.53 میلیون بشکه بنزین وارد این کشور آمریکای لاتین می نمایند.

سید سعید میرترابی حسینی یکی از اساتید دانشگاه خوارزمی در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در این خصوص گفت که محموله های سوخت ایران در حقیقت نماد شکسته شدن تحریم های آمریکا توسط ایران است.

وی شرح داد: ایالات متحده تحریم هایی را به (بخش انرژی) هر دو کشور ایران و ونزوئلا تحمیل نموده است اما آنها موافق شدند که با این تحریم های یکجانبه آمریکا به مخالفت بپردازند.

وی ادامه داد که ورود موفقیت آمیز نفتکش ها به ونزوئلا تأیید کرد که ایران راهی را برای مقابله با تحریم های آمریکا پیدا نموده است.

محمد صادق جوکار قائم مقام پژوهشکده اقتصاد انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی نیز در این خصوص گفت که ورود نفتکش های ایران به ونزوئلا، اولین ضربه ائتلاف جدید ایران و ونزوئلا به ایالات متحده آمریکا بود.

به اعتقاد جوکار، ایران خواهان اتحاد تمامی کشورهای تحت تحریم آمریکا در یک جبهه واحد علیه سیاست تحریم های یکجانبه آمریکا است.

وی به اسپوتنیک در این خصوص گفت: به دنبال استفاده دولت ترامپ از سیاست فشار حداکثری علیه اقتصاد ایران، تهران نیز رویکرد خود را تغییر داده است. درحالیکه پیشتر کوشش می کرد بعضی کشورها را ترغیب کند تا از محدودیت های تحریمی آمریکا پیروی ننمایند اما هم اکنون این تحریم ها را به چالش کشیده و خواهان ائتلاف مشترک علیه تحریم های آمریکا شده است.

وی در ادامه، ورود موفقیت آمیز نفتکش های ایران به ونزوئلا را بعنوان شکست سیاست تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا توصیف کرد و گفت: ایران نشان داد که نه تنها در خاورمیانه تسلیم دیکتاتوری آمریکا نیست بلکه حیاط خلوت این کشور نیز به صورت مستقل و قاطعانه عمل می نماید.

جوکار توضیح داد که ورود نفتکش های ایران به ونزوئلا ضربه ای به ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا وارد خواهد آورد.وی شرح داد: این نوعی ضربه به سیاست انتخاباتی ترامپ در انتخابات بعدی (2020) ریاست جمهوری خواهد بود.

این کارشناس ایرانی به ائتلاف مشترک روسیه و ایران و ونزوئلا نیز اشاره نمود و گفت: روسیه، ایران و ونزوئلا می توانند با یکدیگر همکاری نموده و همکاری آنها به نقطه ای برسد که سیاست تحریم های مالی ترامپ تضعیف و بی اثر گردد.

اسپوتنیک در بخشی از گزارش خود به امنیت نفتکش های ایرانی در راستا رسیدن به ونزوئلا اشاره نمود و در این راستا گفت وگویی را با سید سعید میرترابی حسینی از اساتید دانشگاه خوارزمی انجام داد.

حسینی توضیح داد که بعید است که آمریکا بتواند نفتکش های ایران را در اقیانوس اطلس یا در نزدیکی ساحل ونزوئلا هدف قرا دهد زیرا چنین اقدامی هزینه سنگینی برای آمریکا خواهد داشت.

وی شرح داد: فکر نمی کنم که ایالات متحده اقداماتی چون حمله یا ربودن نفتکش های ایرانی را پیش ببرد. این نقض قوانین کشتیرانی بین المللی است و هزینه سنگینی برای آمریکا در پی خواهد داشت.

جوکار نیز در این خصوص گفت که آمریکا به دیگر نفتکش های ایرانی که در راستا ونزوئلا قرار دارند، حمله نخواهد کرد و تهدیدات واشنگتن را بلوف خواند.

اسپوتنیک با اشاره به اظهارات جوکار ادامه داد که ایران در روبروه با هرگونه حمله احتمالی به نفتکش هایش خیلی فوری در خلیج فارس واکنش نشان خواهد داد و نیروی دریایی آمریکا را هدف خواهد گرفت.

جوکار سپس شرح داد که احتمالاً ایالات متحده آمریکا کوشش می نماید به وسیله جنگ رسانه ای، گام هایی را علیه ونزوئلا و ایران بردارد.

وی در این خصوص شرح داد که احتمالاً آمریکا طی روزهای آینده با راه انداختن جنگ رسانه ای همچون متهم کردن دولت ونزوئلا به سرقت ذخایر ارزی و پرداخت هزینه یاری های ایران، گام هایی را علیه تهران و کاراکاس بردارد.

نفتکش های فورچون و فارست روز گذشته علیرغم تهدیدات و فشارهای ایالات متحده آمریکا وارد ونزوئلا شد و قرار است به همراه سه نفتکش دیگر، در مجموع بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین را از ایران به این کشور که علیرغم داشتن ذخایر نفتی، به دلیل تحریم های آمریکا با بحران انرژی روبروست، حمل نمایند.

تصمیم ایران برای ارسال بنزین به ونزوئلا که به خاطر تحریمهای آمریکا با کمبود سوخت روبرو است با عصبانیت مقامات واشنگتن همراه شده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا در اظهاراتی عنوان نموده که واشنگتن در حال آنالیز اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلاست.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 971

به "اسپوتنیک: ایران بیخ گوش آمریکا به تحریم های نفتی غلبه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپوتنیک: ایران بیخ گوش آمریکا به تحریم های نفتی غلبه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید