جایگزینی طلا با دلار؛ سیاست جدید کشورها

به گزارش مجله پیامکی، بانک های مرکزی سراسر دنیا به طلا به عنوان جایگزینی برای دلار آمریکا که جایگاهش به دلیل سیاست تهاجمی واشنگتن در عرصه تجارت و ابهامات ژئوپلیتیکی تضعیف شده است، روی آورده اند.

جایگزینی طلا با دلار؛ سیاست جدید کشورها

به گزارش خبرنگاران، آمار شورای جهانی طلا نشان داد تقاضا برای طلا از سوی بانک های مرکزی در سه ماه اول سال 2018 به میزان 42 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. روسیه و ترکیه به عنوان بزرگترین خریداران طلا شناخته شدند.

بر اساس آمار مذکور، بانک های مرکزی مجموعا 193.3 تن طلا در نیمه سال 2018 اضافه کردند که در مقایسه با 178.6 تن طلا در مدت مشابه سال گذشته، هشت درصد رشد داشت که قوی ترین دوره شش ماهه خرید طلا توسط بانک های مرکزی از سال 2015 تاکنون به شمار می رود.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک های مرکزی در نیمه اول سال 2018 ذخایر طلای خود را به 1.36 تریلیون دلار افزایش دادند که معادل حدود 10 درصد از ذخایر ارزی جهانی بود.

یک تحلیلگر به شبکه آر تی گفت: دلیل این اقدام تمایل برای فاصله دریافت از دلار است. آمریکا مدت ها از دلار برای تحت فشار قرار دادن رقیبانش استفاده نموده است و این مسئله همواره خشم جامعه جهانی را برانگیخته و اکنون مقابله با دلار به اروپا رسیده است.

بر اساس این گزارش، روسیه نیز در مواجهه با تحریم های آمریکا و قطع احتمالی دسترسی به سیستم دلار، طلای بیشتری به ذخایرش افزوده است. استراتژی مشابه در بسیاری از کشورها در اروپا و آسیا دیده می گردد. چین، ترکیه، ونزوئلا، ایران، قطر و اندونزی حذف دلار از اقتصاد و تجارت خارجی خود را هدف گرفته اند و تمامی این کشورها ذخایر طلای خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند.

شورای جهانی طلا در گزارش خود خاطرنشان نموده که خرید طلا تنها برای پوشش ریسک در برابر نوسانات ارزی نیست. بلکه در فضای تنش های ژئوپلیتیکی شدید، طلا به دلیل این که ریسکی ندارد، دارایی جذابی به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 66

به "جایگزینی طلا با دلار؛ سیاست جدید کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزینی طلا با دلار؛ سیاست جدید کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید