یادداشت، چرا فرانسه ناگهان نگران شرایط ادلب سوریه می گردد

به گزارش مجله پیامکی، فرانسه در حالی نگران نقض حقوق بین الملل در سوریه و نابودی زیرساخت های این کشور شده که در مقابل جنایت های عربستان در یمن نه تنها سکوت نموده بلکه برای نابودی یمن و کشتار یمنی ها با ریاض همدست شده است.

یادداشت، چرا فرانسه ناگهان نگران شرایط ادلب سوریه می گردد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

سفارت فرانسه در تهران امروز (سه شنبه) در توییتی نگرانی خود را از عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی ادلب ابراز نموده و مدعی شده زیر ساخت های بهداشتی و کمپ آوارگان مورد حملات پی در پی قرار می گیرند، امری که با حقوق بین الملل در تضاد است.

مسئله مهمی که سفارت فرانسه فراموش کرد تا به آن اشاره کند حضور گسترده گروه های تروریستی از القاعده گرفته تا داعش و گروه های که غرب آنها را به اصطلاح میانه رو می خواند، در ادلب است. فعالیت و نقش این گروه ها در ادلب آنچنان تعیین و غیرقابل انکار است که رابرت مک گورگ نماینده سابق رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضدداعش نتوانست آن را پنهان کند. وی در تیر ماه 1396 گفت: استان ادلب بزرگترین بهشت امن القاعده پس از یازده سپتامبر است که به صورت مستقیم با ایمن الضواهری ارتباط دارد. این مشکل بزرگی است.

از سوی دیگر، سفارت فرانسه در حالی مدعی می گردد که نگران نابودی زیرساخت های سوریه و نقض حقوق بین الملل در ادلب است که مقامات این کشور در مقابل جنایت های گسترده عربستان سعودی در یمن نه تنها سکوت نموده اند بلکه به صورت آشکارا و علنی از اقدامات ریاض حمایت نموده و با کشتار مردم یمن سود زیادی برای شرکت های تسلیحاتی فرانسوی به دست آورده اند.

پایگاه اینترنتی دیسکلوز فرودین امسال (1398) اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه دفاعی از دولت فرانسه منتشر کرد که نشان می داد تجهیزات نظامی ساخت فرانسه در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته اند. با وجود نقض آشکار و دائمی حقوق بشر و حقوق بین الملل توسط عربستان سعودی در یمن، فرانسوی ها نه تنها فروش تسلیحات خود را به عربستان سعودی متوقف ننموده بلکه به همراه انگلیسی ها، آلمان را تحت فشار قرار دادند تا تحریم های تسلیحاتی عربستان را لغو کند. برلین پس از قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه، فروش تسلیحات به عربستان را ممنوع نمود.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که مدعی دفاع از دنیا آزاد و حقوق بشر است، رهبران آلمانی را به تحجر متهم کرد که چرا فروش برخی تسلیحات به عربستان را متوقف نموده اند. این تسلیحات در قالب پروژه ای مشترک بین سه کشور فراوری می شد که با خروج آلمان، سودآوری آنها از فروش تسلیحات به عربستان و در نتیجه کشتار مردم یمن کاهش می یافت. هرچند بعداً برلین بر اثر فشار لندن و پاریس این ممنوعیت را برداشت.

عملکرد غرب به ویژه فرانسوی ها در یمن نشان می دهد تنها چیزی که برای دولتمردان غربی مهم نیست حقوق بشر و حقوق بین الملل است. دلیل اصلی نگرانی غرب از تحولات ادلب را باید در جمله ای جستجو کرد که مکرون آبان ماه امسال در مصاحبه با اکونومیست گفته بود: شکست در سوریه نشانه ای از فروپاشی اردوگاه غرب است.

حالا با پیشروی نیروهای مقاومت به سمت ادلب، این نشانه بیش از پیش برای غرب محرز می گردد. مقامات غربی به خوبی به عواقب و پیامدهای جنگ سوریه در روابط بین الملل مطلع هستند و اگر دمشق پیروز گردد آخرین پناهگاه گروه های تروریستی را در ادلب از بین ببرد، دیگر آنها ابزار جدی برای پیشبرد اهداف خود در سوریه نخواهند داشت.

همانطور که از اظهارات مکرون تعیین است، مقامات غربی شکست خود را در سوریه قبول نموده اما کوشش می نمایند به وسیله حمایت از گروه های تروریستی و همچنین استقرار مستقیم نیرو در شرق فرات، هزینه های پیروزی را برای دولت سوریه و متحدانش بالا ببرند.

غربی ها می دانند آزادسازی ادلب باعث خواهد شد ادامه حضور نیروهای فرانسوی و آمریکایی در شرق فرات با چالش بیشتری روبرو گردد و آنها مجبور خواهند شد زودتر سوریه را ترک نمایند.

علاوه بر اینکه غربی ها نگران شکست کامل اردوگاه غرب در کارزار پیچیده و سنگین سوریه هستند پیشروی ارتش سوریه در ادلب می تواند برای آنها هزینه های سنگین امنیتی، مالی و سیاسی در داخل اروپا ایجاد کند چرا که تسلط ارتش سوریه بر این مناطق باعث خواهد شد تروریست ها - که برخی از آنها اصالت و یا خاستگاه غربی دارند- در قالب آوارگان به کشورهای اروپایی نفوذ نمایند و دست به حملات های تروریستی بزنند. همچنین هزینه های مالی میزبانی از آوارگان باعث ترس اروپا می گردد به ویژه اینکه هجوم آوارگان باعث شده تا احزاب افراطی و پوپولیستی در قاره اروپا از قدرت و محبوبیت بیشتری برخوردار شوند، مسئله ای که می تواند انسجام و آینده اتحادیه اروپا را بیش از پیش با مشکل روبرو کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 760

به "یادداشت، چرا فرانسه ناگهان نگران شرایط ادلب سوریه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، چرا فرانسه ناگهان نگران شرایط ادلب سوریه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید