چرا کرونا به فزونی مالی چین بر آمریکا انجامید؟

به گزارش مجله پیامکی، سیاست های حمایتی چین در دوران کرونا معطوف به بنگاه های مالی بود و موارد کمتری را به طور مستقیم به خانوار ها اختصاص می داد.

چرا کرونا به فزونی مالی چین بر آمریکا انجامید؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شیوع پاندمی کرونا در سراسر دنیا، مسائل اقتصادی عدیده ای در کسب وکار های خُرد و کلان ایجاد کرد زیرا برای جلوگیری از انتقال ویروس می بایست از فعالیت های تجمعی جلوگیری و مراکز اقتصادی را محدود کرد؛ مساله ای که به توقف بعضی فعالیت های تولیدی و تجاری و به تبع آن، افزایش بیکاران انجامید.

این مسائل در میان کشور های توسعه یافته نمود بیشتری داشته است. آنان که بر مبنای نظام تبادل در تجارت آزاد، بر رویکرد مصرف گرایی در داخل و خارج از بازارهایشان تکیه داشتند، به یک باره با افول کسب وکار ها روبرو شدند. به خصوص که هزینه های درمانی و بار اقتصادی ناشی از کرونا نیز بدان ها اضافه نموده شد. در این بین، رقابت اقتصادی آمریکا با چین به شدت از کرونا متأثر شد. زیرا:

چین توانست با اقتدارگرایی متمرکز در مدتی نسبتاً کوتاه بر این بحران فائق آید و به سرعت فعالیت های تولیدی و تجاری اش را احیا کند. در حالی که آمریکا با تعلل ها و تغافل های دولت ترامپ، ابتدا مسأله را جدی نگرفت و سپس نیز تصمیم های متناقضی بروز داد.

سیاست های حمایتی چین در دوران کرونا معطوف به بنگاه های اقتصادی بود و موارد کمتری را به طور مستقیم به خانوار ها اختصاص می داد، ولی دولت آمریکا هزینه های بالایی را به عنوان کمک بلاعوض یا وام های بلندمدت به مصرف کنندگان تخصیص داده است.

کاهش قیمت نفت باعث شد چین میزان هنگفتی از احتیاج های انرژی اش را به قیمتی ارزان دریافت کند، ولی آمریکا خود از جمله زیان دیدگان کاهش قیمت نفت بود، چنان که قیمت نگاهداری بخشی از نفت استخراج شده در برهه ای از زمان، بیش از قیمت فروش آن شد.

موارد فوق سبب شد چین در ماه های اخیر بتواند تراز تجاری مثبتی برای خود رقم بزند، ولی آمریکا با کسری بودجه روبرو گردد. این مسأله فراتر از تبعات اقتصادی، بر وجهه بین المللی دو دولت نیز مؤثر بوده است. چین توانست پس از بحران به مثابه کمک گر بسکمک از دولت ها ظاهر گردد، ولی آمریکا نه تن ها به دیگر کشور ها کمکی نکرد بلکه بر مصائب شان اضافه نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1286

به "چرا کرونا به فزونی مالی چین بر آمریکا انجامید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کرونا به فزونی مالی چین بر آمریکا انجامید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید