لندن ایران را به انزوای فزاینده تهدید کرد

به گزارش مجله پیامکی، وزیر خارجه انگلیس در اظهارات تهدیدآمیز گفت در صورتی که ایران خواسته های کشورهای غربی را نپذیرد، با انزوای سیاسی و مالی فزاینده روبرو می گردد.

لندن ایران را به انزوای فزاینده تهدید کرد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید. از شهرهای زیبایی همچون لندن و منچستر دیدن کنید، سوار چرخ فلک چشم لندن شوید و از تعطیلات حسابی لذت ببرید.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس در ادامه بیانیه های تهدیدآمیز لندن علیه ایران، روز سه شنبه گفت در صورتی که ایران پایبندی به توافق هسته ای را از سر نگیرد، با انزوای فزاینده روبرو می گردد.

سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای امروز ساز و کار حل اختلاف توافق هسته ای را با هدف فشار به ایران برای عقب نشینی از گام های جبرانی کاهش تعهد به برجام، فعال کردند.

راب که برای شرح در خصوص این تصمیم و سیاست دولت انگلیس در قبال ایران به مجلس انگلیس رفته بود، گفت: انگلستان، آلمان و فرانسه همچنان به این توافق متعهد هستند و با حسن نیت به ساز و کار حل اختلاف متوسل شده اند. هدف از این کار، حل اختلاف و بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به تعهدات برجامی اش است.

وی که در روزهای اخیر بارها برای اشاره به جمهوری اسلامی از عبارت منفی رژیم استفاده نموده، امروز هم گفت: همانطور که دیروز هم به صراحت در مجلس گفتم، حکومت ایران با یک انتخاب روبرو است. رژیم [ایران] می تواند گام هایی برای کاستن از تنش ها برداشته و به مبانی بنیادین قوانین بین المللی پایبند باشد یا هر روز بیش از پیش در انزوای مالی و سیاسی فروخواهد رفت.

وزیر خارجه انگلیس اضافه کرد: پاسخ ایران به ساز و کار حل اختلاف، آزمونی بسیار مهم برای [نمایش] اهداف و حسن نیت [ایران] است. به ایران توصیه می کنیم برای حفظ این توافق، با ما همراهی کند. به ایران توصیه می کنیم این را به چشم فرصتی ببیند که بار دیگر به دنیا اطمینان دهد که اهداف برنامه هسته ای اش صرفا صلح آمیز است.

راب ادامه داد: ما همچنین به حکومت ایران توصیه می کنیم که مسیری جدید در پیش گرفته و برای حل مجموعه کامل فعالیت هایش که قوانین بین المللی را نادیده گرفته و آن منطقه را بی ثبات می نماید، وارد دیپلماسی و مذاکره گردد.

او با تکرار دوباره این جمله که دریچه دیپلماسی اندکی باز است، مدعی شد: این ایران است که با عدم پایبندی نظام مند، برجام را در معرض تهدید قرار داده است. نخست وزیر [انگلیس] کاملا از برجام و بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به این توافق حمایت می نماید. این موضع روشن ماست و او بارها و بارها به این اشاره نموده است.

راب پس از اتهام زنی به ایران، به دفاع از عملکرد آمریکا پرداخت و گفت: این فقط رئیس جمهور [دونالد] ترامپ نیست، بلکه رئیس جمهور [امانوئل] ماکرون [رئیس جمهور فرانسه] هم استدلال نموده است که به یک توافق گسترده تر با ایران احتیاج است که در وهله نخست بعضی از نواقص برجام را رفع کند - این توافق، توافق ایده آلی نیست، اما فکر می کنیم بهترین توافقی بود که تا الان داشته ایم -. و ثانیا، نگرانی های گسترده تری که ایالات متحده و بسیاری از دیگر دولت ها، از جمله انگلستان در خصوص فعالیت های ثبات زدای گسترده تر ایران در آن منطقه، دارند را مرتفع کند.

وزیر خارجه انگلیس اضافه کرد: ایالات متحده و شرکای اروپایی ما خواستار آن هستند که ما در دیپلماسی با ایران بلندپرواز باشیم و این چیزی است که من کاملا از آن حمایت می کنم... ما در دولت معتقدیم که در حال حاضر برجام بهترین توافق برای محدود کردن آمال هسته ای ایران است و خواستار بازگشت ایران به پایبندی کامل هستیم. در عین حال، همانطور که پارسال [در نشست گروه 7] در بیاریتز گفته شد، نخست وزیر ما، ایالات متحده و شرکای اروپایی کاملا از یک ابتکار گسترده تر حمایت می نمایند که نه تنها دغدغه های هسته ای، بلکه دغدغه های گسترده تری را هم پوشش دهد که مربوط به فعالیت های ثبات زدایی است که اخیرا هم خصوصا نمونه آن را در ارتباط با نیروی قدس شاهد بوده ایم.

آلمان، فرانسه و انگلیس ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای اعلام کردند در واکنش به کاهش تدریجی پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای، ساز و کار حل اختلاف را فعال می نمایند. این فرایند که با رایزنی کشورهای عضو کمیسیون مشترک شروع می گردد، می تواند در صورت پابرجا ماندن اختلافات نهایتا به بازگشت طرفین به شرایط پیش از توافق هسته ای منجر گردد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری در سالگرد نخست خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، فرایند تدریجی کاستن از میزان اجرای این توافق را شروع کرد. در پنجمین گام از این فرایند که هفته گذشته اعلام شد، تهران تمام محدودیت های باقی مانده مربوط به میزان غنی سازی اورانیوم را کنار گذاشت.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 692

به "لندن ایران را به انزوای فزاینده تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لندن ایران را به انزوای فزاینده تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید