قیمت گذاری دستوری در بورس کالا اجرا نمی گردد

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران : معاون عملیات و نظارت بورس کالا گفت: قیمت گذاری در حوزه اختیارات وزارت صمت نیست از این رو صحبت اخیر وزیر صمت درباره قیمت گذاری فولاد، اجرایی نمی گردد.

قیمت گذاری دستوری در بورس کالا اجرا نمی گردد

به گزارش خبرنگاران، سید جواد جهرمی در گفتگوبا صداو سیما درباره قیمت گذاری دستوری در بخش فولاد اضافه نمود: متقاضیان فولاد به وسیله سامانه بهین یاب به بورس کالا معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه در 2 سال گذشته، وزارت صمت در سامانه بهین یاب به درستی عمل ننموده است ادامه داد: سهمیه متقاضیان ورق فولاد، از 750 هزار تن به 400 هزار تن کاهش یافته که به این معناست وزارت صمت، تازه در حوزه مدیریت تقاضا ورود پیدا نموده است.

جهرمی با بیان اینکه علاوه بر تقاضا، عرضه نیز یک بخش بازار فولاد است گفت: وزارت صمت تکلیف خود را در رابطه با کف عرضه، انجام نداده است ضمن اینکه در تیرماه معاونت معدنی این وزارتخانه، کف عرضه ها را کنار گذاشت و گفت صادرات شرکت ها به مدت 3 ماه آزاد است و به گمرک ابلاغ کرد.

وی اضافه نمود: وزیر صمت به مجموعه های خود بگوید بخش عرضه و تقاضا را مدیریت کند تا بازار کنترل گردد.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا اضافه نمود: بورس مانند دماسنج است و نشان می دهد چه اتفاقی در بازار اجرا شده است البته اصراری برای عرضه کالا ها در بورس نداریم. فولاد هم مانند سایر کالا ها خارج از بورس مورد معامله قرار گیرد و وزارت صمت نیز مانند سایر کالاها، نظارت کند.

جهرمی گفت: ما این را نمی پذیریم که در بورس رانت توزیع کنیم و هوادار گرانی نیستیم، اما این را هم نمی پذیریم که به اسم مردم، منافع یک عده را تامین کنیم.

وی اضافه نمود: اگر رانتی در مجموعه وجود دارد وزارت صمت باید با استفاده از ابزار های مالیات و تعرفه، جلوی این کار را بگیرد، مداخله قیمتی که وزارت صمت به دنبال آن است، روش صحیحی نیست.

جهرمی ادامه داد: قیمت گذاری در حوزه اختیارات وزارت صمت نیست و تصمیم گیری در مورد فولاد به شورای عالی بورس مربوط است و صحبت اخیر وزیر صمت درباره قیمت گذاری فولاد، اجرایی نمی گردد.

وی گفت: اکنون قیمت ها براساس 80 درصد قیمت جهانی محاسبه می گردد و خریداران می توانند با رقابت قیمت نهایی محصول را بدست آورند.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا با اشاره به اینکه وزارت صمت باید طرف عرضه و تقاضا را به خوبی مدیریت کند اضافه نمود: با وجود گزارش هایی که به وزارت صمت و دادگستری در رابطه با کف عرضه ارسال شد مبنی بر اینکه بعضی از افراد به تعهد خود در عرضه فولاد عمل ننموده اند، اما هیچ برخوردی با شرکت ها صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در تیرماه با آزاد شدن صادرات فولاد، شاهد التهاب در بازار بودیم ادامه داد: وزارت صمت اطللاعات درستی از میزان مصرف و صادرات ندارد و نمی تواند سیاست گذاری درستی داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1389

به "قیمت گذاری دستوری در بورس کالا اجرا نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گذاری دستوری در بورس کالا اجرا نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید