سازمان سنجش به حاشیه کنکور ارشد در فضای مجازی پاسخ داد

به گزارش مجله پیامکی، سازمان سنجش آموزش کشور به حاشیه های برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 99 که در فضای مجازی ایجاد شده است، پاسخ داد.

سازمان سنجش به حاشیه کنکور ارشد در فضای مجازی پاسخ داد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور، سازمان سنجش درباره برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1399 و حاشیه های آن اطلاعیه ای منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: با تشکر از تمامی دستگاه های کشوری و لشکری که در امر برگزاری آزمون کارشناسی ارشد امسال به این سازمان یاری نموده اند به استحضار مردم و داوطلبان می رساند، در شرایط بیماری کووید 19 که محدودیت­ های ناشی از آن هماهنگی و مشارکت نهادها و دستگاه ­های متعدد را برای اجرای برنامه­ های ملی می ­طلبد، اجرای آزمون سراسری ورود به دوره ­های کارشناسی ارشد سال 1399 با تعداد 321 هزار و 504 شرکت کننده، در 80 شهر و 1 یک هزار و 232 حوزه آزمونی، به صورت هم زمان برگزار گردید.

در اولین روز برگزاری این آزمون، صحنه­ ای از همدلی ملی را به نمایش گذاشت. اجرای آزمون سراسری ورود به دوره­ه ای کارشناسی ارشد که نمادی از استمرار جریان علمی کشور است، به تأیید ناظران رسمی با رعایت حداکثری الزامات بهداشتی برگزار گردید.

در تمام برنامه ­ریزی ­های اجرایی برای آزمون، مبنا دستورالعمل­ ها، الزامات ستاد ملی مقابله با کرونا و مصوبات وزارت بهداشت بود و اصل اساسی آن رعایت اصول بهداشتی و حفاظت از سلامت شرکت­ کنندگان و مجریان، در عین حال حفظ کیفیت آزمون بود.

سازمان سنجش آموزش کشور برای تنویر افکار عمومی و اطمینان مردم و برای شفاف سازی و یاری به حفظ سلامت روانی جامعه ضرورت دید که موارد زیر را به اطلاع مردم برساند:

بلافاصله پس از اتمام آزمون با نظارت معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ساعت 13:30 برای 260 هزار نفر داوطلبانی که کارت ورود به جلسه آزمون را برای صبح پنجشنبه 16 مرداد 99 دریافت نموده بودند و در سر جلسه حاضر بودند پیامک نظر سنجی با سه سوال زیر ارسال کرد:

سوال 1: آیا اصول بهداشتی در برگزاری آزمون در حوزه رعایت شده بود؟ سوال 2: فاصله جایگاه ها حداقل 1.2 متر رعایت شده بود ؟ سوال 3: الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی (ماسک، رعایت فاصله از یکدیگر و داوطلبان) رعایت شده بود؟

تا ساعت 17 روز پنجشنبه حدود 83 هزار نفر پاسخ دادند و پس از استخراج نتایج 91 درصد گفتند که اصول بهداشتی در حوزه رعایت شده بود. 87.5 درصد داوطلبان اظهار داشتند که فاصله جایگاه ها رعایت شده بود. 93 درصد هم اظهار داشتند که الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی رعایت شده بود.

سازمان سنجش در بخش دوم با اشاره به عکس های منتشر شده از سوی بعضی خبرگزاری ها و مطالبی که در مورد عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در آزمون کارشناسی ارشد سال 99 اشاره نموده است و یادآور شده است:

عکس هایی از یکی از خبرگزاری ها از تالار افضل دانشگاه شهید باهنر کرمان جزو اولین عکس هایی بود که در فضای مجازی بازتاب وسیعی پیدا کرد که حتی مشاور رسانه ای وزیر بهداشت آن را در شبکه های اجتماعی پخش کرد و مطالب غیر واقعی به مجریان و ناظران آزمون که شامل وزارت علوم و بهداشت می­ گردد نسبت داد.

بلافاصله پس از انتشار این عکس ها سازمان سنجش آموزش کشور با دانشگاه شهید باهنر تماس گرفت و شرح خواست و مسئولان دانشگاه اظهار داشتند این عکس ها با تکنیک های عکاسی از قبیل زاویه و ... گرفته شده است و غیر واقعی است و با توجه به حضور ناظر بهداشت و نمایندگان ناظر از آنها خواسته شد عکس ­های واقعی برای سازمان ارسال گردد.

پس از مسجل شدن غیر واقعی بودن عکس ها با مسئولان خبرگزاری مربوطه تماس گرفته شد و از خبرگزاری مربوطه خواسته شد به جای اینکه عکس ها را حذف کند شرح دهند.

عکس مورد اشاره مربوط به تالار افضل دانشگاه شهید باهنر کرمان بوده و تعداد حاضران این حوزه 392 نفر در اولین روز آزمون بوده است. باتوجه به نظرسنجی پیامکی اجرا شده با نظارت وزارت بهداشت تعداد 157 نفر از داوطلبان حاضر در جلسه تالار فوق در نظرسنجی شرکت نموده و پاسخ سؤالات یاد شده را ارسال کردند که میزان رضایتمندی از اصول بهداشتی در برگزاری آزمون به میزان 96.2 درصد رعایت فاصله جایگاه ، 82 درصد و رعایت الزامات بهداشتی توسط عوامل اجرایی 94.3 درصد بوده است.

سازمان سنجش آموزش کشور با قاطعیت اعلام می دارد که فاصله جایگاه ها و پروتکل های بهداشتی در این حوزه بصورت کامل رعایت شده است.

تصاویر دیگری که در فضای رسانه ایی بازتاب وسیعی پیدا کرد تصاویری بود که بصورت استوری توسط یکی از اساتید دانشگاه تهران در شبکه های مجازی پخش شده است، مربوط به شهرک آزمایش شهر تبریز بوده و اصولا سازمان سنجش آموزش کشور در آن منطقه آزمونی نداشته است و با توجه به شرحات همکاران دانشگاه تبریز مربوط به امتحانات کتبی رانندگی بوده است و ارتباطی به آزمون کارشناسی ارشد 99 نداشته است.

لذا مطالب گفته شده توسط این فرد کذب و جعلی بوده که در راستای تشویش اذهان عمومی و مشوش کردن جامعه و پروژه بی ­اعتمادسازی و بی ­اعتبار سازمان­ های مورد اعتماد مردم طراحی شده و می­ گردد.

سازمان سنجش آموزش کشور از ایشان به صورت قانونی در مورد مطالب و تصاویر کذب ایشان در آزمون دکتری شکایت نموده است و در این مورد هم بصورت جدی و حقوقی پیگیری خواهد نمود.

همچنین یک تعدادی عکس منتسب به ورودی حوزه ها منتشر شده است که برای سازمان سنجش آموزش کشور صحت یا سقم این عکس ها معین نیست و پس از رسیدن گزارش های رسمی ناظران سازمان و وزارت بهداشت در صورت ضرورت شرح داده خواهد شد.

سازمان سنجش در ادامه شرحات خود اعلام نموده است: در فضای مجازی بعضاً از فاصله 2 متری و ضرورت اشغال تنها 20 درصد فضای سالن ها گفته می گردد و مبنای زیر سوال بردن پروتکل های بهداشتی شده است.

به اطلاع می رساند آزمون کارشناسی ارشد بر مبنای پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت انجام می گردد و در آزمون تحصیلات تکمیلی مبنا فاصله های قبلی ابلاغی حداقل 1.2 متر تا 1.6 متر می باشد و توافقات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزاری علوم و بهداشت مربوط به آزمون سراسری بوده و شامل آزمون کارشناسی ارشد 99 نمی گردد. (هرچند که تا به امروز ابلاغیه ­ای برای برگزاری آزمون سراسری به این سازمان بصورت رسمی ارسال نشده است).

بدیهی است موارد مورد توافق و ابلاغی برای آزمون سراسری در اواخر مرداد ماه براساس پروتکل های ابلاغی اجرایی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1123

به "سازمان سنجش به حاشیه کنکور ارشد در فضای مجازی پاسخ داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان سنجش به حاشیه کنکور ارشد در فضای مجازی پاسخ داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید