خمیازه هایت را جدی بگیر

به گزارش مجله پیامکی، اگر شما از آن جمله افرادی هستید که در طول روز دائم در حال خمیازه کشیدنید، بهتر است که حتماً این بخش از کلبه سلامتی را بخوانید. چرا که می خواهیم در این مقاله شما را با یکی از مسائل زندگی در عصر نو آشنا کنیم.

خمیازه هایت را جدی بگیر

خمیازه هایت را جدی بگیر

نویسنده: لعیا اعتمادی

اگر شما از آن جمله افرادی هستید که در طول روز دائم در حال خمیازه کشیدنید، بهتر است که حتماً این بخش از کلبه سلامتی را بخوانید. چرا که می خواهیم در این مقاله شما را با یکی از مسائل زندگی در عصر تازه آشنا کنیم.

درست حدس زده اید بحث ما درباره بی خوابی و مسائل آن می باشد.

از میان هر 10 نفر در دنیا 1 نفر مبتلا به اختلالات خواب است که یکی از مهم ترین این اختلالات کم خوابی یا بی خوابی است . مسئله ای که با رعایت نکاتی ساده می توان به راحتی برآن ها چیره شد.

پس بهتر است در ابتدا به علل بروز کم خوابی بپردازیم تا به این وسیله بتوانیم راهکارهای لازم را ارائه دهیم.

1- نوع غذا

غذا همان طور که بر روی وزن افراد تأثیر دارد بر روی خواب افراد هم اثر دارد؛ به همین علت هم مصرف بعضی از غذاها باعث اختلال در خواب آرام می شود که این مواد شامل، قهوه، نوشابه های سیاه، شکلات کاکائویی، دسرهای شیرین و چرب و غذاهای تند و پر ادویه می باشد. برعکس این موارد خوردن سبزیجات برگی شکل مثل کاهو، کرفس، همچنین غلات و نان های سبوس دار، عسل، سفیده تخم مرغ و ماهی به ایجاد خواب آرام در شما کمک می کند.

2- عادت های غلط

عادت های غلط در هنگام خوابیدن بر روی شما تأثیر می گذارد که این عادت های غلط مثل، تماشای تلویزیون در رختخواب، روشن بودن چراغ در هنگام خواب، خوردن چای یا قهوه قبل از خواب و امثال این می باشد.

3- مسائل روانی

بی تردید بروز مشکل بی خوابی یا کم خوابی در پی بروز فشارهای عصبی و نگرانی های شدید به وجود می آید. پس سعی کنید قبل از خواب حتماً این مسائل را از فکر خود خارج کنید.

4- شرایط اتاق خواب

برای انتخاب یک اتاق خواب مناسب باید به نور و روشنایی اتاق، رنگ دیوارها، وسایل موجود در آن، حتی به چیدمان وسایل و موقعیت اتاق از نظر سکوت و آرامش در آن توجه شود.

برخلاف تصور بسکمک از افراد بی خوابی بر روی بسکمک از سیستم های بدن تأثیرات منفی می گذارد که تأثیرات آن به شکل آسیب به کلیه ها، اختلال در فعالیت مغز و بروز مسائلی برای حافظه در به خاطر سپردن (چرا که کم خوابی ماده خاکستری مغز افراد را در معرض تغییرات نامطلوب قرار می دهد)، توقف در تولید سلول های تازه در مغز، چاقی، ایجاد فشار خون بالا، صرع و... است.

چگونه می توان یک خواب راحت داشت؟

توجه داشته باشید که شما هم می توانید از یک خواب راحت و آرام برخوردار باشید، به شرط این که:

* یک برنامه زمانی معین برای خواب خود طراحی کنید. یعنی هر روز ساعت معینی را برای خواب داشته باشید.

* قبل از خواب تنفس عمیق و تمرینات آرام را از قلم نیاندازید.

* زمانی که خواب به سراغ تان نمی آید بی جهت به رختخواب نروید.

* قبل از خواب نوشیدن شیر گرم را از قلم نیاندازید.

منبع:نشریه دیدار آشنا شماره 121

منبع: راسخون
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1778

به "خمیازه هایت را جدی بگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خمیازه هایت را جدی بگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید