جولان ناوهای آمریکایی در دریای چین

به گزارش مجله پیامکی، یک روز پس از انتقاد سران کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به (آ. سه. آن) از چین درباره فعالیت های افزایش یافته این کشور در دریای چین جنوبی، دو ناو هواپیما بر آمریکا در دریای فیلیپین واقع در دریای چین جنوبی رزمایش برگزار کردند.

جولان ناوهای آمریکایی در دریای چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

ژاپن تایمز، نیروی دریایی آمریکا در بیانیه ای اعلام نمود در این رزمایش دو ناو هواپیمابر این کشور به نام های یو اس اس نیمیتز و یو اس اس رونالد ریگان با هدف تقویت تعهدات پاسخگویی، انعطاف پذیری و استمرار ایالات متحده در توافق نامه های دفاع متقابل با متحدان و شرکای خود در هند و اقیانوس آرام شرکت کردند.

این رزمایش یک هفته پس از آنکه ناو هواپیمابر نیتمز و یک ناو دیگر به نام یو اس اس تئودور روزولت عملیات مشترکی را در این منطقه انجام دادند برگزار گردید.

گزارش می افزاید حضور سه ناو هواپیمابر آمریکایی به طور همزمان در اقیانوس آرام و برگزاری چنین رزمایش های جداگانه ای در زمان کوتاه بسیار نادر است.

جورج ویکوف فرمانده ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده آمریکا در این بیانیه گفت: ما از هر فرصت ممکن برای پیشبرد، تقویت توانایی ها و مهارت های خود در انجام عملیات جنگی استفاده می کنیم نیروی دریایی ایالات متحده همچنان آماده ماموریت در هر نقطه دنیا است.

او گفت: این رزمایش نشانه تعهد ما به متحدان منطقه ای، توانایی ما برای سرعت بخشیدن به قدرت جنگی گسترده در اقیانوس های هند و آرام، حمایت از ثبات منطقه ای و آمادگی ما برای مقابله با همه کسانی است که هنجارهای بین المللی را به چالش می کشند.

ژاپن تایمز گزارش نموده است هدف از حمایت از متحدان منطقه ای که در محور این بیانیه قرار گرفته است اعمال فشار فزاینده بر چین است که ادعا می نماید مالک بخش اعظمی از دریای چین جنوبی است جایی که فیلیپین، ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی هم ادعاهای مشابهی دارند.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.5 میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همیشه با واکنش منفی چین روبرو شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1046

به "جولان ناوهای آمریکایی در دریای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان ناوهای آمریکایی در دریای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید