اپیدمی نژادپرستی منجر به کشته شدن جورج فلوید شد

به گزارش مجله پیامکی، وکیل خانواده جورج فلوید در مراسم یادبود او گفت، همه گیری نژادپرستی منجر به کشته شدن او به دست پلیس شده است.

اپیدمی نژادپرستی منجر به کشته شدن جورج فلوید شد

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

بنجامین کرامپ به حاضران در این مراسم قول داد که عدالت را در زمینه کشته شدن فلوید اجرا خواهد کرد.

جورج فلوید 46 ساله بعد از دستگیری توسط پلیس بیرون فروشگاهی در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا به قتل رسید. ویدیوی بازداشت فلوید در روز 24 مه، یک مامور پلیس سفید پوست به نام درک شووین را نشان می دهد که زانوی خود را به گردن او که نقش بر زمین شده فشار می دهد.

مرگ فلوید به اعتراضات گسترده در سراسر آمریکا علیه نژادپرستی و قتل سیاهپوستان به دست ماموران پلیس منجر شده است.

به گزارش بی. بی. سی صدها نفر در مراسم یادبود فلوید در مینه سوتا شرکت کردند.

برادر فلوید و ال شارپتون، از رهبران جنبش مدنی آمریکا در این مراسم سخنرانی کردند.

شارپتون در این مراسم گفت: وقت آن رسیده که از جا برخیزید و بگویید زانویتان را از گردنمان بردارید.

درک شووین ماموری که با فشردن زانو بر گردن جورج فلوید، مرد 46 ساله آمریکایی آفریقایی تبار باعث مرگ او شد ابتدا به قتل درجه سه (غیرعمد) متهم شده بود اما حالا این اتهام به قتل درجه دو (شبه عمد) تغییر کرده است.

با این حال اتهام قتل درجه سه همچنان در پرونده او می ماند.

روز پنجشنبه سه افسر پلیسی که به دستیاری و همیاری شووین متهم شده بودند برای اولین بار در دادگاه حاضر شدند.

میزان وثیقه برای این افسران یک میلیون دلار تعیین شده ولی قاضی گفته اگر واجد تمام شرایط باشند و اسلحه های خود را تحویل دهند این میزان به 750 هزار دلار کاهش خواهد یافت.

-

افسران متهم از چپ: درک شووین، تو تائو، الکساندر کوئنگ و توماس لین

قرار است درک شووین روز دوشنبه در دادگاه حاضر شود.

بخش اعظم اعتراضات در هشت روز گذشته مسالمت آمیز بوده است اما تظاهرات در نقاطی به خشونت گرایید و در برخی شهرها مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام شده است.

همه گیری تبعیض

در مراسم یادبود فلوید، وکیل خانواده او گفت این همه گیری کرونا نبود که جان او را گرفت، بلکه همه گیری تبعیض و نژادپرستی بود.

در کنار بستگان فلوید و صدها نفر دیگر، چهره های سرشناسی چون جسی جکسون از رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا، تیم والز، فرماندار مینه سوتا، سناتور ایمی کلوبوچار و جیکوب فری، شهردار مینیاپولیس نیز در این مراسم شرکت داشتند.

فیلونیز فلوید، یکی از برادران قربانی در این مراسم تعریف کرد چطور در دروان فقر، او و جورج لباس های خود را در آشپزخانه می شستند و با اجاق خشک می کردند. او با اشاره به حضور جمعیت گفت برادرش در قلب بسیاری جای داشته است.

ال شارپتون از رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا در این مراسم خواهان اجرای عدالت شد و با اشاره به اعتراضات گسترده در ایالت های آمریکا گفت: ما دست برنخواهیم داشت. آنقدر ادامه می دهیم تا کل نظام دادگستری تغییر کند.

او افزود داستان فلوید منعکس کننده زندگی تمام سیاهپوستان آمریکایی است.

شارپتون گفت: آنچه برای فلوید رخ داد هر روز در این کشور روی می دهد. در نظام تحصیلی، در خدمات درمانی و در تمام بخش های زندگی در آمریکا. وقت آن رسیده که به نام و یاد جورج برخیزیم و بگوییم زانویتان را از روی گردن ما بردارید.

مسائل ریشه ای را حل کنیم

باراک اوباما، رییس جمهوری سابق آمریکا در اولین اظهار نظر تصویری خود از زمان مرگ جورج فلوید گفت اعتراضات اخیر عمیق ترین رویدادی بود که در زندگی خود دیده و از مردم آمریکا خواست از فرصت ایجاد شده برای حل مسائل ریشه ای جامعه استفاده کنند.

اوباما گفت: بیشتر اوقات این خشونت از سوی کسانی است که وظیفه خدمت رسانی و حمایت از شما را برعهده دارند. می خواهم بدانید که شما مهم اید، می خواهم بدانید که زندگی شما مهم است، رویاهایتان مهم است.

در واشنگتن، جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین دونالد ترامپ که از حزب جمهوری خواه است، در انتقادی شدید از ترامپ گفت او حتی پنهان نمی کند که خواهان تفرقه اندازی در میان آمریکایی ها است.

جیمز ماتیس که در دو سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ وزیر دفاع بود در بیانیه ای استفاده رئیس جمهور آمریکا از ارتش علیه تظاهرکنندگان مسالمت جو را محکوم کرد. رییس جمهوری آمریکا در واکنش او را وزیر دفاعی کم ارزش خواند و گفت از استعفای او خشنود شده است.

روز پنجشنبه جان کلی، رییس دفتر سابق دونالد ترامپ که هنگام جدا شدن ژنرال جیمز ماتیس، وزیردفاع سابق، هنوز در کاخ سفید حضور داشت گفته دونالد ترامپ یا فراموش کرده یا گیج شده… ژنرال ماتیس اخراج نشد و هیچ کس هم از او تقاضای استعفاء نکرد.

سخنان جان کلی در تضاد کامل با توییت روز گذشته ترامپ است که شهرت و احترام ژنرال ماتیس را زیر سوال برده بود و گفته بود او را اخراج کرده است.

جیمز ماتیس در حمایت از شعارهای عدالتخواهان معترضان نوشته بود: وقتی 50 سال پیش به ارتش پیوستم، سوگند خوردم که از قانون اساسی دفاع و از آن حمایت کنم. اما هرگز به خواب هم نمی دیدم روزی بیاید که نیروهایی که همان سوگند را یاد می کنند برای نقض حقوق قانون اساسی هم میهنان خود دستور بگیرند - چه رسد به اینکه بخواهند شرایط برای دریافت عکسی عجیب را برای فرمانده منتخب کل قوا فراهم کنند، درحالی که رهبران نظامی در کنار او ایستاده اند.

ترامپ در واکنش به این بیانیه در توییتی نوشت در جهان به هیچ ژنرالی به اندازه جیمز ماتیس بیش از حد بها داده نشده است. من خودم استعفانامه او را خواستم و از دریافتش خیلی خوشحال شدم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1014

به "اپیدمی نژادپرستی منجر به کشته شدن جورج فلوید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپیدمی نژادپرستی منجر به کشته شدن جورج فلوید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید