انحراف چشم در نوزادان، علت ها و راه های درمان

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - تمامی پدر و مادر ها امیدوارند که نوزادانی سالم به لحاظ جسمی و ذهنی به دنیا بیاورند که هیچ گونه مشکل یا بیماری مادرزادی نداشته باشد. انحراف چشم در نوزادان ممکن است شوک بزرگی به پدر و مادر ها وارد کند. نگرانی های زیادی در مورد این شرایط در نوزادان وجود دارد. آیا انحراف چشم در نوزادان قابل درمان است یا خود به خود اصلاح می شود؟ چه مشکلاتی در دید نوزاد ایجاد می کند؟ چگونه تشخیص داده می شود و روش های درمان آن به چه صورت است؟

انحراف چشم در نوزادان، علت ها و راه های درمان

چنانچه مطالعه قسمتی خاص مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده به موضوع دلخواه خود برسید:

 • انحراف چشم در نوزادان
 • انواع
 • علل
 • روش تشخیص
 • اثرات انحراف چشم نوزاد بر دید
 • روش آزمودن چشم های نوزاد
 • درمان

انحراف چشم در نوزادان

نبود هماهنگی بین چشم های نوزادان به عنوان استریبسیسم (یا انحراف چشم در نوزادان) شناخته می شود. در این شرایط چشمان نوزاد لوچ و ناهمراستا دیده می شود. نوزادانی که مبتلا به انحراف چشم هستند، قادر به تمرکز دید خود بر روی یک نقطه به طور همزمان نیستند. در حالت طبیعی، عضلات هر دو چشم هماهنگ هستند و زمانی که ما می خواهیم روی یک شیء خاص تمرکز کنیم، به همان جهت حرکت می کنند. انحراف چشم مانع از ایجاد این هماهنگی بین عضلات چشم می شود. هنگامی که نوزاد نمی تواند دو تصویر را در مغزش روی هم منطبق کند، چشمان او لوچ به نظر می رسد، زیرا عضلات چشم با یکدیگر هماهنگی ندارند.

انواع انحراف چشم در نوزادان

انواع انحراف چشم در نوزادان به دسته های مختلف طبقه بندی می شوند. در ادامه انواع انحراف چشم شناخته شده در نوزادان و بچه ها معرفی می شود:

1. لوچی چشم ها یا جهت چرخش آن ها

 • Esotropia - هنگامی که چشم ها به طرف داخل می چرخند.
 • Exotropia- هنگامی که چشم ها به طرف بیرون می چرخند.
 • هایپرتوپیا - هنگامی که چشم ها به سمت بالا حرکت می کنند.
 • هیپوتروپیا - هنگامی که چشم ها به سمت پایین حرکت می کنند.

2. لوچی ثابت: چشمان نوزاد همراه حالت لوچی دارد، در حالات و شرایط متفاوت صورت تغییری در لوچی چشم نوزاد دیده نمی شود.

3. لوچی آشکار: لوچی چشم ها زمانی که باز هستند دیده می شود. هنگامی که چشم ها بسته و پلک ها پایین است، اثری از لوچی چشم ها دیده نمی شود.

4. لوچی همراه: در این حالت، عضلات چشم ها به درستی کار می کنند، اما چشم ها در جهت دید جابجا نمی شوند و غیرقابل جابجایی هستند.

5. لوچی متغیر: در این حالت، زاویه لوچی چشم می تواند تغییر کند. هنگامی که چشم به سمت چپ متمایل می شود، چشم ها می توانند به درستی هماهنگ شوند، اما زمانی که چشم به سمت راست می چرخد، لوچی چشمان قابل توجه است.

علل انحراف چشم در نوزادان

اگرچه علت شناخته شده ای برای انحراف چشم در نوزادان شناخته نشده است، اما این شرایط چشم در خانواده های مبتلا به آن شایع است. همچنین در کودکی که چشم های او مبتلا به بیماری هایی مانند آب مروارید و دوربینی هستند، انحراف چشم ایجاد می شود. در برخی موارد، نوزاد به علت ابتلا به سندرم داون، زایمان زودرس، آسیب سر یا شرایطی که بر اعصاب و عضلات او تاثیر گذاشته است، دچار انحراف چشم می شود.

برخی نوزادان ممکن است با انحراف چشم مادرزادی متولد شوند و یا در طول شش ماه اول تولد بدون هیچ دلیل خاصی به آن مبتلا شوند. انحراف چشم در نوزادان می تواند به علت مسائل ناشی از نزدیک بینی، آستیگماتیسم یا هیپرتروپیا اتفاق بیفتد، به دلیل اینکه نور به درستی روی شبکیه متمرکز نمی شود.

روش تشخیص انحراف چشم در نوزادان

تشخیص انحراف چشم دائمی در نوزادان بسیار آسان است، زیرا چشم ها به طور مداوم از یکدیگر جدا می شوند. به یاد داشته باشید، نوزاد شما تا زمانی که چشم و مغز نوزاد هماهنگ نشده و به عنوان یک تیم عمل نمی کند، تا حدودی مسائل عدم هماهنگی در حرکاتش دیده می شود. انحراف چشم بیشتر نوزادان تا سن شش ماهگی، از بین می رود. اگر انحراف چشم نوزاد بیش از یک سال ادامه یافت، به مراقبت پزشکی نیاز دارد. انحراف چشم در نوزادان را می توان از طریق دریافت عکس روبروی آنها، به گونه ای که مجبور شوند به طور مستقیم روی آن تمرکز کنند، شناسایی کرد. به این ترتیب می توان نوع انحراف در چشم ها را تشخیص داد.

اثرات انحراف چشم در نوزاد بر دید آن ها

به عنوان پدر و مادر آگاه، نباید نسبت به انحراف چشم نوزاد که تا سه یا چهار ماهگی او پایدار می ماند، بی توجه باشید. اگر انحراف چشم نوزاد درمان نشود، ممکن است موجب بروز تاری دید یا دید دوگانه شود. هم چنین می تواند به تنبلی چشم منجر شود؛ در این صورت مغز سیگنال هایی را که از چشم ها دریافت می کند، نادیده می گیرد. بدین ترتیب نوزاد دید کاملی نخواهد داشت. نوزادی که مشکل بینایی دارد و دید کاملی ندارد، با گذشت زمان منزوی شده و از حضور در اجتماع دوری می کند. بهتر است که در سنین نوزادی مسائل چشم های نوزاد را درمان کنید تا در بزرگسالی دید آن ها را تحت تاثیر قرار ندهد.

روش آزمودن چشم های نوزادان

از آنجایی که نوزاد توانایی توضیح دادن و صحبت کردن را ندارد، آزمودن چشم های او کار آسانی نیست. با مراجعه به چشم پزشک، او یکی از چشم های نوزاد را می پوشاند و خط دید چشم دیگر را به سمت نور یا یک شی بررسی می کند. این کار را با چشم دیگر نیز تکرار می کند. سپس با برداشتن پوشش، حرکت چشم ها را بررسی می کند. این آزمون ساده مسئله ای برای نوزاد ایجاد نمی کند و اطلاعات مفیدی در اختیار چشم پزشک قرار می دهد.

درمان انحراف چشم در نوزادان

اکنون درمان های زیر برای انحراف چشم در نوزادان انجام می شود.

 • تزریق به عضلات چشم: اگرچه اثر این تزریق ها تا سه ماه باقی می ماند، اما با تقویت عضلات ضعیف چشم کمک می کنند که چشم ها با هم همراستا شوند.
 • جراحی: با انجام جراحی، حرکات عضلات چشم تصحیح می شوند تا چشم ها با یکدیگر هماهنگ شوند. عمل جراحی اغلب آخرین راه حل، برای نوزادان است.
 • عینک: اگر انحراف چشم در نتیجه دوربینی باشد، استفاده از عینک راه حل مناسبی برای درمان بیماری است.

سخن آخر اینکه

در صورت بروز هر گونه مسئله ای در چشم های نوزاد، شرایط او را به دقت پیگیری کنید و در صورت پایدار ماندن یک شرایط، حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم انجام شود. تشخیص زودهنگام به درمان سریعتر منجر می شود.

برگرفته از: first cry

منبع: setare.com
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1594

به "انحراف چشم در نوزادان، علت ها و راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انحراف چشم در نوزادان، علت ها و راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید