از مصونیت مضاعف در برابر ویروس ها چه می دانید؟

به گزارش مجله پیامکی، پادتن (آنتی بادی) اغلب تنها مختص یک ویروس یا باکتری خاص است، اما گاهی پادتن ها می توانند در برابر ویروس ها یا باکتری های مشابه نیز ایمنی ایجاد نمایند.

از مصونیت مضاعف در برابر ویروس ها چه می دانید؟

گروهی از دانشمندان فرانسوی بر این باور هستند که این کشور با یاری مصونیت مضاعف در برابر ویروس جدید کرونا دوره همه گیری بیماری کووید 19 را پشت سر گذاشته است.

هر چند دو هفته از سرانجام قرنطینه سراسری در فرانسه می گذرد، اما همچنان شرایط شاخص های اصلی شیوع ویروس (موارد ابتلای جدید، تعداد بستری شده ها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان و آمار مرگ و میر) در این کشور قابل قبول است. امری که گروهی از متخصصان بیماری های واگیردار را به سرانجام شیوع ویروس جدید کرونا در فرانسه امیدوار نموده است.

این در حالی است که مقامات فرانسه بر این باور هستند که هنوز برای نتیجه گیری در خصوص شیوع ویروس و طرح احتمال سرانجام همه گیری بسیار زود است.

مصونیت مضاعف چیست؟

از اصطلاح مصونیت مضاعف، مصونیت متقابل یا مصونیت ضربدری برای توصیف شرایطی استفاده می گردد که بدن بیمار پس از ابتلای اولیه به یک ویروس یا باکتری در برابر ویروس و باکتری دیگری ایمن می گردد.

پادتن (آنتی بادی) اغلب تنها مختص یک ویروس یا باکتری خاص است، اما گاهی پادتن ها می توانند در برابر ویروس ها یا باکتری های مشابه نیز ایمنی ایجاد نمایند.

بر همین اساس گروهی از دانشمندان فرانسوی بر این باور هستند که بخشی از جمعیت این کشور پس از ابتلا به انواع کم خطرتر ویروس کرونا در گذشته اکنون در برابر نوع جدید این ویروس (Sars-CoV-2) مصون هستند.

فرضیه وجود مصونیت مضاعف در برابر ویروس جدید کرونا پیش از این از سوی دانشمندان آمریکایی در مقاله ای در نشریه علمی سل 30610-3) (cell) مطرح شده بود. به گفته آن ها بین 40 تا 60 درصد جمعیت ممکن است بدون اینکه به ویروس جدید کرونا مبتلا شده باشند در برابر آن ایمن باشند.

اگر این فرضیه درست باشد همه گیری بیماری کووید 19 به سرانجام خود نزدیک می گردد، زیرا تعداد افرادی که همچنان ممکن است به ویروس جدید کرونا مبتلا شوند چندان زیاد نیست.

پیامد مصونیت مضاعف بر روی مصونیت جمعی چه خواهد بود؟

مصونیت مضاعف به این معنا خواهد بود که افراد به یک اندازه در معرض ابتلا به ویروس جدید کرونا قرار ندارند. هر چند مصونیت مضاعف هنوز تنها یک فرضیه است، اما وجود آن می تواند دلیل آسیب پذیری بیشتر گروهی از جمعیت در برابر نوع جدید ویروس کرونا باشد. دانشمندان همچنین پیش از این دریافته بودند که گروهی از افراد بیش از دیگران ناقل این ویروس هستند.

گروهی از دانشمندان با فرض وجود مصونیت مضاعف به این نتیجه رسیده اند که برای دستیابی به مصونیت جمعی در برابر بیماری همه گیر کووید 19 برخلاف آنچه تا به امروز پنداشته می شد نیازی به ابتلای 60 درصد جمعیت به ویروس جدید کرونا نیست.

به همین دلیل گروهی از دانشمندان بر این باور هستند که جوامع پس از ابتلای 10 تا 20 درصد جمعیت به مصونیت جمعی در مقابل نوع جدید ویروس کرونا می رسند.

دیدیه رائولت، دانشمند خبرساز فرانسوی در شهر مارسی نیز پیش از این احتمال سرانجام همه گیری بیماری کووید 19 را مطرح نموده بود. او با استفاده از داده های موجود در دیگر کشور های دنیا نتیجه گرفته بود که هیچ جا موج دوم شیوع ویروس کرونا به وقوع نپیوسته است.

دانمارک و اتریش دو کشوری هستند که زودتر از بیشتر کشور های اروپایی به قرنطینه سراسری سرانجام دادند. با این حال داده های موجود از شرایط شیوع کووید 19 در این دو کشور همچنان نشانی از وقوع موج دوم شیوع بیماری ندارد.

ژان فرانسوا توسن، دانشمند فرانسوی به همین دلیل بر این باور است که ویروس جدید کرونا مانند یک قهرمان دوی سرعت عمل می نماید و یک قهرمان دوی استقامت نیست. او ضمن رد احتمال وقوع موج دوم شیوع در فرانسه تاکید می نماید که این ویروس در جریان فرایند شیوع خود بسیار سریع از نفس می افتد.

با این حال مقامات وزارت بهداشت فرانسه همچنان در اظهارنظر های خود در خصوص احتمال وقوع موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا محتاطانه سخن می گویند. آن ها تاکید می نمایند که آمار های این روز ها در فرانسه و شرایط مثبت شاخص های شیوع ویروس نتیجه اجرای قرنطینه هشت هفته ای است.

مقامات فرانسوی همچنین ضمن اشاره به عدم اثبات مصونیت مضاعف و با تکیه بر تجربه ماه های گذشته احتمال اجرای مجدد قرنطینه سراسری را منتفی نمی دانند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 996

به "از مصونیت مضاعف در برابر ویروس ها چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مصونیت مضاعف در برابر ویروس ها چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید