آتش نشانان عملیات ایمنی و نجات را در مراکز حساس تمرین کردند

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران/قم به مناسبت گرامیداشت سومین سال شهادت شهدای پلاسکو، مانور ایمنی آتش نشانی در بیمارستان امام رضا(ع) در قم برگزار گردید.

آتش نشانان عملیات ایمنی و نجات را در مراکز حساس تمرین کردند

عباس جعفری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در مصاحبه با خبرنگاران با اعلام برگزاری مانور ایمنی در بیمارستان امام رضا(ع) بیان نمود: در حادثه پلاسکو، تعدادی از نیروهای آتش نشانی جان خود را از دست دادند که یاد و خاطره آن عزیزان را زنده نگاه می داریم.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اضافه نمود: نیروهای آتش نشانی، جان فشانی های زیادی از خود نشان داده اند و در جهت خدمت بارها دچار حادثه می شوند، برگزاری این مانورها در جهت افزایش ایمنی و کاهش خسارات و تلفات است.

وی بیان نمود: بیمارستان ها نیز همانند بسیاری از سازه ها احتیاج به تائیدیه ایمنی دارد و یک برند مهم است که امیدواریم در این باره تمامی بیمارستان های قم، اقدامات لازم را برای اخذ تائیدیه انجام دهند.

جعفری اظهار کرد: در این مانور، آنالیز های لازم از بیمارستان امام رضا(ع) انجام شد و به طور کلی از نظر ایمنی در شرایط خوبی است، ما در تلاشیم مانور با هدف ایجاد آمادگی ذهنی و جسمی پرسنل بیمارستان برای اقدامات لازم در مواقع بروز خطر، فرصت خوبی را مهیا کند.

وی اظهار داشت: نباید تنها منتظر حادثه بود، بلکه لازم است پیش بینی و پیشگیری در راس امور آتش نشانی و نیروهای فعال در سطح بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز باشد و ایراداتی در کار ماست در مجتمع های خاص و اشکالی دارد استخراج کنیم.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم بیان نمود: در جهت افزایش ایمنی، تیم های تخصصی عملیاتی در بیمارستان ها، مستقر هستند و این تیم آموزش دیده در بیمارستان به اطفاء حریق می پردازند.

وی با انتقاد از بی توجهی نسبت به ایمنی سازه ها در سطح شهر گفت: در سطح شهر قم با توجه به تاریخی بودن شهر و وجود بناهای قدیمی و تاریخی و به ویژه بازار باید تمهیدات لازم در افزایش ایمنی اندیشیده گردد تا در مواقع بروز حادثه بتوان اقدام به اعزام نیروهای آتش نشانی کرد.

جعفری بیان نمود: در حال حاضر بیشتر پاساژها درهسته مرکزی قبل از آئین نامه 2800 ساخته شده و خیلی از مسائل ایمنی در ابعاد مختلف و مسائل سازه ای در آن رعایت نشده است و احتیاج به بازنگری برای ایمنی داریم.

وی بیان نمود: آتش نشانی در این زمینه آنالیز های زیادی انجام داده و تعداد زیادی از مراکز ناایمن را شناسایی نموده ایم و مکاتباتی برای برطرف این مسائل شده است، در بسیاری از مجتمع های مسکونی بیش از 3 هزار نفر ساکن هستند اما حتی برای ورود آتش نشانی،سردرب های مناسبی طراحی نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قم اظهار کرد: ما از مسئولان تقاضا داریم در طراحی ساختمان ها، از آتش نشانی نظر بگیرند، در حال حاضر برای 6 آیتم مهم از شورای شهر و فرمانداری و استانداری مجوز نظارت گرفتیم و 5 آیتم دیگر برای تامین ایمنی شهر به شورای شهر قم فرستاده ایم.

وی اظهار داشت: این 6 آیتم شامل پله های فرار و خروج و جانمایی معماری و سازه و روشنایی در مواقع خروج است که امیدواریم مصوب گردد.

همچنین محمد اسماعیلی رئیس بیمارستان امام رضا(ع) در قم در این مصاحبه بیان نمود: این مانور با مشارکت آتش نشانی و با همکاری پرسنل بیمارستان انجام شد تا آمادگی بیشتری نسبت به شرایط در نیروها ایجاد گردد.

وی توضیح داد: در مانور ایرادات و اشکالات در امور به خوبی معین می گردد و نیروها وظایف یکدیگر را بهتر می شناسیم و سیستم ها به دقت آنالیز می گردد، به ویژه بیمارستان که دارای شرایط خاصی است با برگزاری مانور می تواند عملکرد خود را بهبود بخشد.

اسماعیلی بیان نمود: بیمارستان امام رضا(ع) در قم تحت نظر تامین اجتماعی، همه غرب شهر قم را پوشش می دهد و یک سوم ورودی اورژانس در این جا تخلیه می گردد و ضریب اشغال تخت بسیار بالاست و برای ارزیابی امکانات احتیاج به برگزاری مانور احساس می شد

وی گفت: این بیمارستان دارای پد هلی کوپتر و امکانات تخصصی در 8 رشته مقیم بوده و نگاه سازمان تامین اجتماعی، توسعه خدمات بیمارستان در خارج از شهر با توجه به احتیاج مردم است.

/

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 17 اسفند 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 711

به "آتش نشانان عملیات ایمنی و نجات را در مراکز حساس تمرین کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش نشانان عملیات ایمنی و نجات را در مراکز حساس تمرین کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید