با کاشت سبزی خوردن در گلدان، همواره در خانه سبزی تازه داشته باشید

به گزارش مجله پیامکی، اگر جزو افرادی هستید که به خوردن سبزی در کنار هر وعده غذایی خود علاقه دارید، راهکار آن کاشت سبزی با این روش در خانه است.

با کاشت سبزی خوردن در گلدان، همواره در خانه سبزی تازه داشته باشید

درست است که دیگر از آن حیاط های باصفای گذشته و باغچه هایی که مادربزرگ ها در آن سبزی می کاشتند خبری نیست و جای خود را به آپارتمان ها دادند؛ اما این موضوع علت نمی گردد که خود را از لذت کاشت سبزی خوردن محروم کنیم؛ شاید در نظر بسیاری کاشت سبزی در محیط آپارتمان کمی دور از فکر و عجیب باشد؛ اما شما می توانید با کاشت سبزی خوردن در گلدان، در کنار زیبایی که به دکوراسیون خانه می بخشید، از خواص سبزی خوردن تازه و ارگانیک نیز بهره مند شوید. برای آشنایی آموزش کاشت سبزی خوردن در گلدان، تا خاتمه این مطلب با خبرنگارانمگ همراه باشید.

نحوه کاشت سبزی خوردن در گلدان

برخلاف تصور، کاشت سبزی خوردن در منزل کار بسیار راحتی است و رشد آن ها به شما انگیزه می دهد تا از این گلدان های زیبا مراقبت و از نتیجه آن لذت ببرید. مهم ترین نکته ای که باید در این روش به آن توجه داشت، تشخیص برترین زمان کاشت سبزی خوردن در گلدان است.

مورد بعدی انتخاب مکان مناسب برای قرا دادن گلدان است؛ بهتر است که گلدان در محیطی قرار دهید که نزدیک به پنجره باشد؛ اما در صورتی که خانه شما به گونه ای است که از پنجره مناسبی برخوردار نیست، جای نگرانی نیست؛ چرا که می توانید از یک لامپ پرنور فلورسنت بهره ببرید.

طریقه کاشت سبزی خوردن در گلدان

بعد از آنکه مکان مناسب برای قراردادن گلدان ها را تعیین کردید، ضروری است بدانید که برترین زمان کاشت سبزی خوردن در گلدان، اوایل بهار تا اواخر تابستان است؛ چرا که سبزی در هوای خنک بهتر رشد می نماید. بعد از رعایت این نکات، برای داشتن گلدان هایی پر از سبزی ضروری است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

مرحله اول کاشت سبزی خوردن

در ابتدا ضروری است بذر دلخواه خود را تهیه نموده سعی کنید از بذرهای مرغوب بهره ببرید؛ بعد از تهیه بذر، خاک مناسب مهم ترین نیاز گیاه است؛ به همین منظور خاک مناسب برای کاشت سبزی خوردن در گلدان، باید دارای ترکیباتی لومی، ماسه ای و کودهای حیوانی باشد. این خاک های نرم و ارگامیک شرایطی را به وجود می آورند تا ریشه ها بهتر بتوانند در خاک حرکت نمایند.

مرحله دوم

در مرحله بعد ضروری است گلدانی را انتخاب کنید که حداقل 20 سانتی متر طول داشته باشد. سپس برای کاشت تره در گلدان، ضروری است آن را در فاصله کوتاهی از سطح خاک گلدان قرار دهید و گلدان را در مکانی سایه بگذارید؛ چرا که تره برای رشد به نور آفتاب و سایه با هم نیاز دارد.

مرحله سوم کاشت سبزی ریحان در گلدان

ریحان یکی از پرطرفدارترین بذرهایی است که برای کاشت سبزی خوردن خریداری می گردد؛ چرا که نسبت به سایر سبزیجات رشد خوبی دارد؛ برای کاشت ریحان شما به گلدانی نیاز دارید که پهنای آن 10 سانتی متر باشد؛ چرا که ریحان برای رشد نیاز به فضای بیشتری دارد.

کاشت بذر سبزی خوردن در گلدان به این صورت است که بذر را درون خاک زهکشی شده و در فاصله کمی از سطح خاک قرار دهید و گلدان را در معرض نور خورشید بگذارید؛ چرا که ریحان برخلاف تره به نور و گرمای بیشتری نیاز دارد. در نهایت توجه داشته باشید که گلدان حاوی ریحان را به صورت روزانه آب دهید؛ گفتنی است برگ های ریحان را باید زمانی برداشت کنید که شاخه آن حدود 5 سانتی متر رشد نموده باشد.

نحوه کاشت جعفری در گلدان

جعفری نیز مانند تره برای رشد به نور آفتاب و سایه به طور هم زمان نیاز دارد؛ از آن دست سبزیجاتی است که هم به نور خورشید و هم به سایه نیاز دارد. برترین شرایط محیطی برای کاشت سبزی خوردن، هوای معتدل و 25 درجه است؛ برای کاشت جعفری بهتر است آن را از شب قبل در آب خیس کنید و بعد در خاکی که از زهکشی خوبی برخوردار است قرار دهید. برترین عمق برای کاشت بذر جعفری، عمق 2 تا 3 سانتی متر است.

نحوه کاشت پیازچه در گلدان

کاشت سبزی خوردن پیازچه با نحوه کاشت دیگر سبزی ها کمی فرق دارد. تفاوت این سبزی در این است که برای کاشت شما نیاز به بذر پیازچه ندارید؛ برای کاشت پیازچه می توانید یک ظرف استوانه ای مناسبی را انتخاب کنید و چند عدد پیازچه را که از قسمت انتهایی نزدیک به ریشه به یاری یک کش بسته اید را درون ظرف پر از آب قرار دهید؛ 10 روز طول می کشد تا پیازها جوانه بزنند؛ سپس ضروری است آن ها را از درون ظرف درآورده و در گلدان بکارید.

خاکی که پیازچه در آن قرار گرفته است نباید به صورت کامل خشک گردد، پس حتماً قبل از خشک شدن کامل آن را آبیاری کنید. برای برداشت پیازچه هم نباید ساقه های آن را تا ته بچینید و باید چند سانتی متر از ساقه را روی خاک حفظ کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2248

به "با کاشت سبزی خوردن در گلدان، همواره در خانه سبزی تازه داشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کاشت سبزی خوردن در گلدان، همواره در خانه سبزی تازه داشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید