گزارش، روسیه برای واکنش موشکی به آمریکا چه اقداماتی انجام می دهد؟

به گزارش مجله پیامکی، اظهارات رئیس جمهوری روسیه درباره اتخاذ تدابیر لازم برای پاسخ گویی متقارن به آزمایش موشک کروز جدید در ایالات متحده، پاسخ منطقی به کوشش واشنگتن برای فزونی یافتن در عرصه سلاح های موشکی، بدون وارد شدن به یک مسابقه تسلیحاتی مخرب است.

گزارش، روسیه برای واکنش موشکی به آمریکا چه اقداماتی انجام می دهد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آن طور که مقامات ارشد روسیه گفته اند مسکو قصد ندارد به یک مسابقه تسلیحاتی مخرب کشیده گردد ولی مجبور است تا پاسخ متقارنی به آزمایش اخیر موشک کروز استقرار زمینی در آمریکا بدهد، این مسئله ای است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز گذشته (آدینه) در نشستی با اعضای شورای امنیت اظهار داشت.

چنین تصمیم گیری در شرایطی است که پیمان مربوط به نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر دیگر به موجودیت خویش انتها داده و اظهارات شنیده شده از سوی واشنگتن گویای امکان استقرار چنین موشک هایی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است، این در حالی است که آمریکا مدتهاست روسیه را به نقض توافقات مربوط به عدم گسترش و خلع سلاح متهم نموده است.

پوتین در اظهارات دیروز خود گفت: در جریان آزمایش اجرا شده اخیر از سوی پنتاگون از سامانه های پرتاب موشک ام.کا.41 استفاده شده که به طور کامل تمامی ادعاهای طرف روسی در رابطه با نقض پیمان موشکی از سوی واشنگتن را مورد تأیید قرار داده است. ما بارها گفته ایم که استقرار چنین سامانه های پرتاب موشکی در پایگاه سامانه دفاع ضدموشکی آمریکا در خاک رومانی و همچنین استقرار آینده آنها در خاک لهستان نقض مستقیم و عمیق این پیمان است. آمریکایی ها مدت ها اصرار داشتند که سامانه پرتاب موشکی ام.کا.41 به منظور شلیک موشک های کروز استقرار دریایی از نوع توماهاوک نیستند، ولی اکنون این مسئله به ما ثابت شده است.

رئیس جمهوری روسیه این سؤال را عنوان کرد: بنابراین اکنون چگونه می توان درک کرد که چنین موشک هایی در خاک رومانی و لهستان مستقر نشوند؟ سیستم های دفاع ضد موشکی در این کشورها مستقر خواهند شد یا سامانه های موشک های تهاجمی با برد حدود 500 کیلومتر؟.

پوتین ابراز اطمینان کرد که آمریکایی ها فعالیت معینی را برای متهم کردن روسیه به نقض پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط کارگردانی کردند و سعی کردند تا طرح های خود در راستای نقض این توافقنامه را پنهان نمایند. به گفته وی، در وهله نخست صحبت بر سر استقرار این نوع موشک ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه است که اخیراً مارک اسپر رئیس پنتاگون نیز امکان آن را بعید ندانسته است.

به همین دلیل ولادیمیر پوتین وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دیگر وزارتخانه های مرتبط را موظف دانست تا به تجزیه و تحلیل سطح تهدیدات به وجود آمده ناشی از این اقدام آمریکا برای روسیه بپردازند و سپس تدابیر کافی برای پاسخگویی متقارن به این مسئله را در نظر بگیرند.

روسیه چه گزینه هایی را برای پاسخ گویی به اقدام آمریکا در اختیار دارد؟

رئیس جمهوری روسیه جزئیات بیشتری در این باره و پاسخ احتاقتصادی مسکو فاش نکرد. ولی بر اساس اظهارات شنیده شده از سوی مقامات وزارت دفاع روسیه، صحبت بر سر آزمایش روی نمونه های موشک های کروز از نوع کالیبر استقرار زمینی است که تاکنون مانند موشک های کروز آمریکایی تنها به روی کشتی ها مستقر بودند. آزمایش به روی چنین موشک های استقرار زمینی تا قبل از ماه آگوست امسال، بر اساس پیمان مربوط به نابودی موشک های دارای برد کوتاه و متوسط ممنوع بود.

به نوشته روزنامه کامرسانت، البته در مسکو پیشنهادات شدیداللحنی در این رابطه مطرح شده است، از جمله الکساندر شرین معاون اول رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه در مصاحبه ای گفته است: پاسخ روسیه به این اقدام آمریکا می تواند استقرار سامانه های موشکی روسی در خاک ونزوئلا باشد. البته مسلماً این پاسخ بسیار شدیداللحن است که می تواند حتی منجر به بحران کارائیب 2 گردد. ولی دقیقاً بحران کارائیب بود که آمریکا را وادار به عقب نشینی از مواضع خویش کرد.

سرگرد یوگنی بوژینسکی کارشناس نظامی و رئیس مرکز تحقیقات سیاسی روسیه در گفت وگو با کامرسانت، در این رابطه یادآور شد: از لحاظ تئوری مسلماً روسیه می تواند سامانه های موشکی خود را در خاک ونزوئلا، نیکاراگوا و کوبا مستقر کند ولی از لحاظ عملی چنین اقدامی بعید است، حداقل به این دلیل که این کشورها فاصله جغرافیایی زیادی از روسیه دارند.

روسیه مایل نیست به یک مسابقه تسلیحاتی تمام عیار با آمریکا کشیده گردد

پاول پودویگ کارشناس ارشد مؤسسه خلع سلاح سازمان ملل نیز در گفت وگو با این روزنامه با این نظریه موافقت نموده که چنین گزینه ای را نمی توان بعید دانست، ولی عواقب سیاسی منفی آن به مراتب بیشتر از تأثیرات مثبت چنین اقدامی خواهد بود.

روسلان پوخوف مدیر مرکز تجزیه و تحلیل مسائل راهبردی و فناوری روسیه نیز معتقد است؛ این کشور امکانات اقتصادی و فنی برای یک مسابقه تسلیحاتی تمام عیار با آمریکا را ندارد و نمی تواند به خود اجازه دهد که به تمامی اقدامات نظامی آمریکا پاسخ متقابل دهد.

دقیقاً به همین دلیل هم پوتین روز گذشته پس از اعلام لزوم پاسخ گویی متقارن به واشنگتن، تأکید نمود : روسیه مسکو نباید به واسطه اقدامات تحریک آمیز آمریکا به یک مسابقه تسلیحاتی کشیده گردد. همان طور که همه شما می دانید، ما هرگز نمی خواستیم، نمی خواهیم و نخواهیم خواست تا به چنین مسابقه تسلیحاتی که برای اقتصاد ما مخرب است، کشیده شویم.

یوگنی بوژینسکی در ادامه سخنان خود یادآور شد که پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی نیز تمدید نخواهد شد و این مسئله تنها به وخامت اوضاع و غیرقابل پیش بینی بودن وضعیت در آینده منجر خواهد شد.

پاول پودویگ نیز بر این عقیده است که در مجموع سیستم توافقاتی که در چارچوب آنها مسکو و واشنگتن یکدیگر را به محدودسازی امکانات آزمایشات و استقرار چنین تسلیحاتی موظف می کردند، به طور کامل از بین نخواهد رفت، چرا که چنین مسئله ای نه به نفع روسیه و نه به نفع طرف آمریکایی خواهد بود.

کوشش آمریکا برای دستیابی به رجحان کامل در عرصه تسلیحات موشکی

روزنامه اینترنتی وزگلیاد نیز در تحلیلی با اشاره به دستور رئیس جمهوری روسیه درباره اتخاذ تدابیر کاملی برای پاسخگویی متقارن به آزمایش موشک برد متوسط در ایالات متحده، نوشته است: حقیقت پرتاب موشک کروز جدید در آمریکا، گویای این واقعیت است که این موشک ها از قبل نزد آمریکایی ها وجود داشته و گذشته از آن، آنها خود را آماده استقرار این نوع موشک ها از جمله در نزدیکی مرزهای روسیه نموده اند.

کارشناسان بر این عقیده هستند که در ایالات متحده تمامی عواقب چنین تصمیم گیری هایی از جمله خروج از پیمان نابودی موشک های برد متوسط و کوتاهتر مورد ارزیابی دقیق قرار نگرفته و این مسئله روسیه را در موقعیت مناسب تری قرار می دهد.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت وگو با این روزنامه یادآور شده است، سخنان روز گذشته پوتین پاسخ منطقی به کوشش آمریکا برای دستیابی به رجحان در عرصه تسلیحات موشکی است. به گفته وی، آمریکا از مدت ها قبل و در زمان اجرای پیمان موشکی نیز مفاد این توافقنامه را نقض می نموده و موشک های نسل جدید دارای برد متوسط را فراوری می نموده است.

این سناتور اضافه کرد: آمریکایی ها تنها پس از فراوری چنین موشک هایی آغاز به بهانه تراشی برای خارج شدن از این توافقنامه کردند. اظهارات اخیر رئیس پنتاگون درباره تمایل آمریکا برای استقرار موشک های دارای برد متوسط در آسیا هم چنین مسئله ای را تأیید می نماید و این به منزله آن است که چنین موشک هایی در ایالات متحده وجود دارد و اکنون در واشنگتن تصمیم می گیرند که آن ها را کجا مستقر نمایند .

پوشکوف ادامه داد: تمامی اقدامات اخیر آمریکا نشان دهنده خط مشی واشنگتن در جهت دست یافتن به رجحان کامل در عرصه تسلیحات موشکی است، به همین دلیل پاسخ روسیه برای دفاع از کشور کاملاً منطقی و غیرقابل اجتناب است و این مسئله ای است که در اظهارات رئیس جمهور پوتین کاملاً معین است.

الکساندر خرامچینخین معاون مدیر مؤسسه تجزیه و تحلیل سیاسی و نظامی معتقد است که روسیه قطعاً پاسخ مناسبی به آمریکایی ها خواهد داد. وی اطمینان دارد که توقف اجرای پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط برای مسکو به مراتب مفیدتر از واشنگتن است، چراکه با توجه به سطح فناوری های مدرن روسیه، این مسئله آزادی عمل و انتخاب گزینه های مختلف در جهت تأمین امنیت روسیه را به این کشور می دهد.

این کارشناس یادآور شد که موشک های کروز از نوع کالیبر روسی که در حال حاضر تنها به روی کشتی های نظامی مستقر است، چند سال قبل در جریان نمایشات تسلیحاتی برای آشنایی خریداران خارجی به روی کانتینر نیز مورد آزمایش نهاده شد، بنابراین این موشک ها اکنون عملاً وجود دارند. وی اضافه کرد: دقیقاً موشک های کالیبر تاکنون بسیار مؤثرتر از موشک های توماهاوک آمریکایی عمل نمودها ند. در صورتی که آمریکا موشک های دارای برد بیش از 500 کیلومتر خود را در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر کند، روسیه نیز می تواند دست به اقدام مشابهی بزند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 284

به "گزارش، روسیه برای واکنش موشکی به آمریکا چه اقداماتی انجام می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، روسیه برای واکنش موشکی به آمریکا چه اقداماتی انجام می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید