کتاب تاریخچه موسیقی سنتی به چاپ چهارم رسید

به گزارش مجله پیامکی، تهران (پانا) - کتاب تاریخچه موسیقی سنتی احسان حاجی علی عسگر به چاپ چهارم رسید و قرار است به صورت صوت در دسترس علاقه مندان قرار گیرد.

کتاب تاریخچه موسیقی سنتی به چاپ چهارم رسید

احسان حاجی علی عسگر خواننده و مدرس موسیقی گفت: کتاب تاریخچه موسیقی سنتی حاصل گردآوری کلیه مطالب و اطلاعاتی است که راجع به موسیقی سنتی ایرانی از زمان پیدایش آن یعنی صدها سال پیش تا به امروز در دسترس بوده و به جای مانده است.

این هنرمند در ادامه اضافه کرد: از جمله اسامی دستگاه های آوازی، مقام ها، گوشه، ردیف ها و بعلاوه تمامی آلات موسیقیایی که از آن دوره تا به امروز بوده و هنوز هم بسیاری از آنها در موسیقی سنتی استفاده می گردد.

وی تاکید نمود: البته چون در دوران دور وسیله ای برای ضبط صدا وجود نداشته و خواندن هم نفس به نفس و سینه به سینه انتقال پیدا می نماید در نتیجه از صدای آوازه خوانان دوران دور اثری در دسترس نداریم و در این کتاب هم قید شده است که هر چه از خواندن به جای مانده تمامی از دوران میرزا عبدالله به بعد است. بسیاری از سازهایی که در آن دوران دور در موسیقی ایرانی استفاده می شده متاسفانه دیگر در دسترس نیست و اثرات و اسامی آنها در کتب خطی قدیمی و یا از نقاشی های به جا مانده شناخته می شوند.

این خواننده اعلام نمود: در این کتاب تصمیم داشتم کلیه اطلاعات مربوط به این سبک موسیقی را که با فرهنگ ایران زمین گره خورده را جمع آوری کنم و به دست علاقه مندان این سبک برسانم. خوشبختانه این کتاب مورد توجه نهاده شد و چندین دوره به چاپ رسیده است. وی در انتها گفت: بعلاوه در کوشش هستم که این لوح را در قالب صدا به دوستداران این سبک موسیقی تقدیم کنم تا اگر علاقه مندان وقت کافی برای مطالعه آن را نداشتند حداقل بتوانند آن را بشنوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1936

به "کتاب تاریخچه موسیقی سنتی به چاپ چهارم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب تاریخچه موسیقی سنتی به چاپ چهارم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید