این محله خانه ابدی سربازان جنگ جهانی است، گورستانی برای دفن سربازان انگلیسی و آمریکایی

به گزارش مجله پیامکی، اگر ساکن منطقه 3 تهران باشید، حتما از مقابل باغ سفارت انگلیس که سال هاست متروکه مانده عبور نموده اید. کمتر کسی می داند که این مکان محل دفن تعدادی از سربازانی است که در جریان جنگ جهانی کشته شدند.

این محله خانه ابدی سربازان جنگ جهانی است، گورستانی برای دفن سربازان انگلیسی و آمریکایی

به گزارش همشهری آنلاین، در هر محله، مکان هایی وجود دارد که شبیه یک نماد به آن محل الصاق می شوند. این نماد ها حاوی اتفاقات تاریخی هستند که گذشته مردم آن محل را روایت می نمایند. این اتفاقات تاریخی گاهی در یک مکان گرد هم می آیند که امروزه پرداختن به آن ها هویت محله را می سازد. یکی از این اتفاقات تاریخی در محله ما، مربوط به باغ سفارت انگلیس در قلهک می گردد. امروز می خواهیم از گورستانی بگوییم که در این باغ واقع شده است. گورستانی که سال هاست در آن بسته شده است و برای بسیاری از هم محله ای ها تاریخچه اش می تواند جالب باشد.

این گورستان در ضلع جنوبی باغ سفارت انگلیس واقع شده است. گورستان آرامگاه تعداد زیادی از سربازان متفقین، به ویژه سربازان لهستانی، بریتانیایی و آمریکایی است که بین سال های 1914 تا 1918 در جنگ جهانی اول و سال های 1939 تا 1943 در جنگ جهانی دوم در ایران کشته شدند. علاوه بر نظامیان، بعضی از دیپلمات های انگلیسی و اعضای خانواده آن ها هم که در تهران فوت شده اند در این گورستان دفن هستند.

گزارش زیر توضیح بازدید کوتاهی است که از گورستان به عمل آمده است. به علت ممنوعیت ورود به گورستان، امکان تبادل نظر با سریدار گورستان و خانواده او فراهم نشد. گزارشی که می خوانید ماحصل دیده های گزارشگر و تبادل نظر با همسایگان و کارشناس تاریخ است.

خیابان شریعتی، اول دولت

در خیابان شریعتی، سر دولت، گورستانی معروف به نام گورستان یادمان جنگ جهانی واقع شده است که بیش از 50 سال از عمر آن می گذرد. این گورستان دارای دیوار های آجری ساده است و بنای یادبودی کوچک وگنبدی شکل، به رنگ فیروزه ای با ویژگی های معماری ایرانی در پایین آن ساخته شده است.

گورستان در وسعتی چند هزار متری قرار گرفته است. واژه جنگ را چند بار تکرار می کنم. ناخودآگاه یاد عکسی از یک عکاس معروف جنگ می افتم که در بیشتر کتاب های عکس هست. عکس، چهره زنی را در جنگ نشان می دهد که دو کودک خود را در آغوش گرفته است. نگاه زن و بچه ها، هزار حرف ناگفته دارد. عکاس اوج فاجعه جنگ را در آن عکس به تصویر کشیده است.

پشت دیوار های آجری

در حال حاضر گورستان یادمان جنگ جهانی از متعلقات سفارت انگلیس است. وقتی برای تماشا گورستان با مسئولان تماس گرفتم؛ یک جمله بیشتر از هر جمله ای در ذهنم نقش بست .. نمی توانید بدون مجوز وارد شوید... گورستان سه در ورودی دارد. در قسمت شمالی متصل به باغ سفارت انگلیس است. دو در قسمت جنوبی، در خیابان دولت قرار دارند. یکی در چوبی و دیگری در آهنی بزرگ و سبز. هر دو بسته هستند. قفل در چوبی انگار سال هاست باز نشده است. کنار آن روی پلاکارد طلایی نوشته شده: TEHRAN WAR CEMETERY.

در آهنی برای رفت و آمد خدمه و ساکنان آپارتمان کنار گورستان است. از در بزرگ آهنی که وارد گورستان می شوم؛ مسیر سنگفرش واقع شده است. قسمت غربی جاده، پشت سیم های خاردار کوتاه است. دورتر صلیب سفید رنگ و بعد از آن شاخه های خشک و خاکستری درختان در پس زمینه ای از کوه های شمال تهران دیده می گردد. سنگ های قبر سفید میان زمین چمنکاری شده به چشم می خورند. بعضی از سنگ های قبر روی زمین قرار دارند. بعضی دیگر ایستاده اند.

تعداد قبر ها تقریباً به 600 عدد می رسد. تمام قبر ها متعلق به سربازانی است که در جنگ جهانی اول یا دوم کشته شدند. روی آن ها نام، فامیل، تاریخ تولد و وفات سربازان به انگلیسی حک شده است. در دو طرف، بین سنگ قبر ها شش سنگ سفید بزرگ به صورت ایستاده و موازی هم قرار دارند. روی سنگ ها نام، فامیل، تاریخ تولد و وفات سربازان گمنام به زبان انگلیسی آمده است. در جاده پیش رو، میان قبرها، سنگ سفیدی است که روی آن تاریخ ساخت گورستان و چگونگی به وجود آمدن آن به انگلیسی حک شده است.

در قسمت شمالی گورستان صلیب بلند سفیدی واقع شده است. درقسمت جنوبی اتاقی با سه پله و طاقی گنبدی شکل با کاشیکاری آبی به چشم می خورد. دور تا دور سنگ قبر ها را درختان بلند چنار با برگ های زرد و شاخه های خشک پوشانده اند. از میان شاخه ها صدای کلاغ ها به گوش می رسد. صدا هایی تلخ و دور.

شاید کسی نتواند باور کند در یک صبح پرهیاهو در خیابان دولت پشت دیوار های آجری، گورستانی وجود دارد که پر است از سکوت. در شمال شرقی گورستان، اتاقک نگهبان گورستان وجود دارد. بر روی بند رخت جلو اتاقک، لباس های نارنجی و زرد به چشم می خورند.

چرا گورستان یادمان جنگ جهانی؟

در گذشته قلهک دهی بود خارج از شهر تهران پر از باغ و زمین های کشاورزی. در زمان قاجار انگلیسی ها سفارتخانه خود را خارج از شهر در ده قلهک بنا کردند. بعد ها وقتی جنگ جهانی اول (1914 ـ 1918) و جنگ جهانی دوم (1939 ـ 1945) رخ داد؛ سفارت انگلیس جنوبی ترین قسمت باغ سفارت را به گورستان اختصاص داد تا سربازان مسیحی را که در یکی از دو جنگ، در ایران کشته شدند؛ آنجا دفن نمایند.

محمدتقی مختاری کارشناس تاریخی شهر تهران درباره گورستان یادمان جنگ جهانی می گوید: مسیحیت شاخه های متفاوتی دارد؛ مانند ارتدوکس، کاتولیک و پروتستان. به علت تفاوت شاخه های مسیحیت گور های آن ها هم با یکدیگر فرق دارد. گورستان یادمان جنگ جهانی، گورستان سربازانی است که در جنگ های جهانی برای مقابله با دشمنان انگلیس در ایران کشته شدند. در گذشته، انگلیسی ها گورستان دیگری در محل کلیسای تاتاووس تهران در کوچه ارامنه داشتند. به نظر می رسد گورستان یادمان جنگ جهانی در قلهک به علت دور بودن مسافت تهران از قلهک و سکونت مداوم اعضای باغ سفارت به وجود آمده است.

وی درباره بنای گورستان می گوید: تمام سنگ های قبر گورستان دارای نظام هندسی خاصی هستند. گنبدی که در جنوبی ترین قسمت گورستان واقع شده است؛ برای یادبود سربازان کشته شده در جنگ بنا شده است. معماری گنبد متأثر از معماری چهارطاقی های ایرانی یعنی آتشکده های ایران است که به گورستان فضای بومی می بخشد.

گل های سرخ و سپید روی گور ها

مهتاج شریفی که حدود 80 سال در کوچه ای کنار گورستان زندگی می نماید؛ می گوید: آن موقع در گورستان به روی همه باز بود. روی قبر ها گل های سرخ و سپید می گذاشتند. مردمی که به گورستان می آمدند برای سربازان کشته شده دعا می خواندند. گاهی افرادی از سفارت انگلیس به گورستان می آمدند. بیشتر سربازانی که در گورستان دفن شده اند؛ مقامات ارتش بوده اند.

دربانی که در گورستان کار می کرد می گفت با چشم های خودش دیده استخوان بعضی از سرباز ها را با نایلون و پلاک برای دفن به گورستان می آوردند. حالا 45 سال است که دیگر کسی را در گورستان دفن نمی نمایند. گورستان تغییری نکرده است. فقط مدتی قبل گنبد آن را تعمیر کردند رضا صدقی از دیگر هم محله ای ها می گوید: یادم می آید حدود 40 سال پیش از بالای بام مسجد قلهک، گورستان را می دیدیم که در روز های خاص در آن مرنام اجرا می کردند...

منبع: فرارو
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2214

به "این محله خانه ابدی سربازان جنگ جهانی است، گورستانی برای دفن سربازان انگلیسی و آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این محله خانه ابدی سربازان جنگ جهانی است، گورستانی برای دفن سربازان انگلیسی و آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید