با زیباترین دانشگاه های جهان آشنا شوید!

به گزارش مجله پیامکی، زیباترین دانشگاه های دنیا

نزدیک به 1 ماه است که ماه مهر آغاز شده است. البته برای خیل عظیمی از جمعیت جوان در ایران و سراسر دنیا، این ماه را تنها آغاز فصل زیبا و نارنجی پاییز نیست بلکه برایشان آغاز سال تحصیلی و به قول معروف درس و مشق و البته امتحان است. با این که ساختمان دانشگاه شاید یک کم یادآور دلهره امتحانات و پروژه باشد اما بعضی از دانشگاه ها، دارای چنان طراحی زیبا و محیط دلنشینی هستند که خود یکی از جاذبه های شهرشان محسوب می شوند. البته این دانشگاه ها و محیط زیبایشان در سراسر دنیا هستند و آن ها را می توان در هر جایی یافت اما حتی از بین آن ها نیز می توان فهرستی مجزا از زیباترین دانشگاه های دنیا را درآورد و از همه نظر مورد آنالیز قرار داد. با ما امروز در خبرنگاران همراه باشید تا با اتفاق یکدیگر، ببینیم تا مروری بر فهرست زیباترین دانشگاه های دنیا داشته باشیم.

با زیباترین دانشگاه های جهان آشنا شوید!

دانشگاه هاروارد | Harvard University

این فهرست را با یکی از معروف ترین دانشگاه های جهان یعنی دانشگاه هاروارد شروع می نماییم. از جمله دلایلی که این دانشگاه را در فهرست زیباترین دانشگاه های جهان قرار داده این است که این دانشگاه هم بسیار بزرگ و بزرگ است و هم به خاطر قدمتی که دارد، معماری خاصی را در بین تمامی مراکز آموزشی و پژوهشی دیگر دارد. این دانشگاه یک مرکز آموزشی خصوصی در شهر کمبریج استان ماساچوست است و بسیاری از رشته های تحصیلی را در بر می گیرد. هاروارد در سال 1636 میلادی به وسیله هیئت قانون گذاران ساخته شد.

نام این دانشگاه در ابتدا دانشکده نو بود که 3 سال بعد در 13 مارس 1639 بود که به خاطر کشیشی یه نام جان هاروارد که 400 جلد کتاب و بعلاوه مبلغ 779 پوند به این دانشگاه یاری نمود، نام دانشگاه را به افتخارش به هاوارد تغییر دادند. دانشگاه هاروارد همیشه یکی از بالاترین رتبه های دانشگاه ها را در سطح جهان داشته و یکی از قدرتمندترین موسسه های اقتصادی غیرانتفاعی بوده است. در محوطه این دانشگاه موزه های متعدد و گوناگونی همانند موزه هنری فوگ وجود دارد که در آن تابلوهای نقاشی و مجسمه ها و آثار چاپ شده که مخصوصا متلق به قرن 18 و 19 اروپا و آمریکا بوده اند، به نمایش گذاشته می گردد.

کتابخانه دانشگاه هاروارد هم به عنوان قدیمی ترین مجموعه فرهنگی در آمریکا و هم دیگر شعبات خود، بزرگ ترین کتابخانه جهان نیز هست. کتابخانه این دانشگاه در حال حاضر دارای 14 میلیون و 500 هزار جلد کتاب، رساله و میکرو فیلم می باشد.

دانشگاه بولونیا | University of Bologna

این پر واضح است برای همه که ایتالیا، کشور معماری های بی مانند و کلاسیک است و از این رو امکان ندارد که دانشگاهی از ایتالیا در فهرست زیباترین دانشگاه های جهان نباشد. این دانشگاه در سال 1088 میلادی ساخته شد و نه تنها یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است بلکه یکی از قدیمی ترین مراکز علمی در جهان نیز هست.

دانشگاه بولونیا از 33 گروه آموزشی و 11 مدرسه تشکیل می گردد که در حوزه های کشاورزی، دامپزشکی، هنر، علوم انسانی، میراث فرهنگی، اقتصاد، مدیریت و بسیاری از رشته های دیگر اقدام به ارائه خدمات آموزشی می نماید. از طرفی معماری این دانشگاه نیز دارای طراحی منحصر به فردی و بسیار خاصی است . از نکات جالب توجه در معماری خاص این جای جای دانشگاه پر از ستون های سر به فلک کشیده است که همین ستون ها بسیار این دانشگاه را خاص می نماید.

دانشگاه کیپ تاون | University of Cape Town

دانشگاه کیپ تاون همانطور که از اسمش پیداست در شهری به همین نام و در کشور آفریقای جنوبی قرار گرفته است. این دانشگاه حقیقتا به این خاطر در فهرست زیباترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است که در محیط طبیعی بسیار زیبایی قرار گرفته است و عمده زیباییش در خاص بودن محیط طبیعی اطرافش پوشانده شده است. دانشگاه کیپ تاون در اول اکتبر 1829 تأسیس شد. این دانشگاه دارای 2 هزار و 510 کادر دفتری، اداری و علمی است و در نهایت 21 هزار و 520 دانشجو را نیز سالانه در خود پذیرا است که از مابین آن ها، 6 هزار و 174 نفر آنان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شکیل می شوند. در رده بندی که به تازگی سایت معروف و موثق اینترلب (InternetLab) انجام داده است، دانشگاه کیپ تاون به عنوان معتبرترین دانشگاه قاره آفریقا شناخته شده است.

دانشگاه آکسفورد | University of Oxford

دانشگاه آکسفورد نیز یکی از دانشگاه های بسیار قدیمی در سراسر جهان است که در فهرست زیباترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است و اتفاقا بسیار هم مشهور است. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در سراسر انگلیس است و این قدمت به معنای آن است که تاریخچه و قوانین غنی تر و البته پخته تری نسبت به دانشگاه کمبریج که یکی دیگر از دانشگاه های قدیمی و مشهور انگلیس است را دارا است.

دانشگاه آکسفورد، در رنکینگ جهانی QS دانشگاه های جهان، دانشاه آکسفورد از نظر نسبت تعداد دانشجو و هیئت علمی در رتبه 6 قرار گرفته است. از ظر معماری نیز این دانشگاه، دارای یکی از غنی ترین معماری های جهان است. شاید براتیان جالب باشد تا بدانید که بسیاری از صحنه های هاگوارتز در سری فیلم های مشهور هری پاتر در دانشگاه آکسفورد فیلم برداری شده است!

این دقیقا یعنی این که اگر شما در رویاهای خود علاقه داشتید که در مکانی مثل هاگوارتز تحصیل کنید، شما می توانید آکسفورد را به عنوان دانشگاه خود انتخاب کنید زیرا تحصیل در این دانشگاه درست مثل این است که شما در هاگوارتز تحصیل می کنید.

دانشگاه نورث وسترن | Northwestern University

این دانشگاه با ترکیب محیط آموزشی و طبیعت بی نظیرش، در بین زیباترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه نورث وسترن در کشور آمریکا و استان ایلینوی قرار رفته است البته، اگر بخواهیم به صورت دقیق تر به شما بگوییم؛ این دانشگاه در مرکز شهر شیکاگو قرار گرفته است. دانشگاه نورت وسترن در کشور قطر نیز شعبه دارد.

این دانشگاه در سال 1851 به وسیله جان اوانس تأسیس شد. این دانشگاه در واقع یک دانشگاه خصوصی است که بیشتر در زمینه تحقیقات فعالیت های علمی را انجام می دهد. این دانشگاه و محیط بسیار زیبایش، در مقطع کارشناسی پذیرای 124 رشته در دسته علوم پایه و 145 رشته در دسته دروس تخصصی را ارائه می نماید. دانشگاه نورث وسترن یکی از دانشگاه هایی است که از سراسر جهان برای پذیرش در آن درخواست پذیرش می نمایند و البته این دانشگاه زیبا ورودی های زیادی را نیز هر ساله در دانشگاه خود می پذیرد.

دانشگاه اوتاگو | University of Otago

دانشگاه اوتاگو یک کالج دانشگاهی است که در دونیدین اوتاگو در نیوزیلند واقع شده است. این دانشگاه در رده های بالای رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2006 میلادی از نظر جستجوی و تحقیقات علمی قرار گرفته بود. این دانشگاه برای این در فهرست زیباترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است که علاوه بر معماری بسیاز زیبایش در قرن 19 یعنی درست زمانی که در حال ساخته شدن بود، در کنار یک رودخانه ساخته شد که همین مزیت آن را به یکی دیگر از دانشگاه های زیبای جهان تبدیل کرد.

این دانشگاه به صورتی دقیق تر در سال 1869 تاسیس شد و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه نیوزلند نیز شاخته شده است. در حال حاضر در این دانشگاه بیش از 20 هزار دانشجو، 1500 دانشجوی خارجی و حدود 2 هزار نفر کارمند وجود دارد. دانشگاه اوتاگو در خود 10 کتابخانه دارد که 7 کتابخانه آن در دونیدین واقع شده است.

علاوه بر 10 کتابخانه اصلی این دانشگاه، یک کتابخانه تخصصی دندانپزشکی با 2 هزار جلد کتاب و یک کتابخانه تخصصی پزشکی با 150 هزار جلد کتاب نیز وجود دارد. تمامی کتابخانه های این دانشگاه مجهز به سیستم اینترنت پر سرعت بدون بی سیم در خود هستند.

دانشگاه سیدنی | University of Sydney

و اما می رسیم به یکی دیگر از زیباترین دانشگاه های جهان یعنی دانشگاه سیدنی. دانشگاه سیدنی در شهر سیدنی واقع شده است به عنوان اولین دانشگاه استرالیا محسوب می گردد که در سال 1850 تأسیس شد. در این دانشگاه، ترکیبی از دانشجویان از حدود 70 کشور جهان در آن مشغول به تحصیل و پژوهش هستند.

این دانشگاه در طول تحصیل خدمات ارزنده ای به دانشجویان ارائه می نماید و آن ها را در امر ادامه تحصیل تشویق می کند. این دانشگاه در حال حاضر دارای 9 پردیس دانشگاهی بوده و در کل 12 دانشکده در زیر مجموعه خود دارد. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که 5 نفر از اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاه سیدنی تا به امروز توانسته اند جایزه نوبل را در شاخه های مختلف کسب نمایند که از این منظر این دانشگاه را نسبت به سایر دانشگاه ها در استرالیا و اطرافش بسیار متمایز نموده است.

این دانشگاه به خاطر قرارگیری در شهر سیدنی و موقعیت ممتاز این شهر و بعلاوه سرمایه اقتصادی که دارد، همیشه یکی از زیباترین دانشگاه های جهان بوده است و علاوه بر بار علمیش، از زیبایی های فراوانی در زمینه معماری و طراحی نیز برخوردار است.

منبع: الی گشت
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 2013

به "با زیباترین دانشگاه های جهان آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با زیباترین دانشگاه های جهان آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید