کارشناسان افغان دوره آموزشی ترویج برنج را در محمودآباد فرا گرفتند

به گزارش مجله پیامکی، 25 تن از کارشناسان و محققان برنج از کشور افغانستان دوره آموزشی تجهیز و نوسازی، زهکشی، مبارزه با آفات کشاورزی و چگونگی استفاده از ماشین آلات نشاء کار و کمباین را در مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز واقع در شهرستان محمود آباد فرا گرفتند.

کارشناسان افغان دوره آموزشی ترویج برنج را در محمودآباد فرا گرفتند

از وبلاگ ساعت گلورایا دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز یک سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در شهر محمودآباد، استان مازندران است و در سال 1367 با همکاری کشور ژاپن تاسیس شده و در حال حاضر 6 استاد در این مرکز مشغول فعالیت هستند.

مرکز تحقیقاتی و آموزشی هراز در سطح 30 هکتار الگویی از سیر تحول نظام کشاورزی ایران از سنتی به مدرن است بطوریکه این مرکز را دایره المعارف تحولات کشاورزی شمال کشور قلمداد می نمایند.

تمامی ملزومات نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای توسعه نظام شالیزاری کشور در مرکز هراز موجود است و از این لحاظ الگویی ارزشمند برای کل نظام کشاورزی کشور محسوب می گردد. تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری، آبیاری و زهکشی، مکانیزاسیون و ماشین آلات کشاورزی، صنایع تبدیلی از عنوان های تخصصی دروه آموزشی مرکز هراز است که توسط مدرسان این مرکز برای کارشناسان داخلی و خارجی ارایه می گردد.

گفته می گردد به رغم این که افغانستان دارای حدود 2 میلیون هکتار زمین برای کشت غلات دارد اما پاکستان و هندوستان تامین نماینده اصلی برنج افغانی ها هستند و سالانه میلیون ها دلار ارز این کشور خارج می گردد در حالی که در مناطق لغمان، بغلان، قندوز، خان آباد، لونگ وهرات افغانستان شرایط مساعدی برای کشت برنج دارد.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران کارشناسان و محققان کشاورزی افغانستان در یک دهه اخیر چندین دوره آموزشی ترویج برنجکاری را در مرکز هراز فرا گرفتند و چهارشنبه 20 آذر نیز آخرین دوره آموزشی پروژه برنج نیز با حضور 25 تن از متخصصان توسعه برنج این کشور در مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز شهرستان محمودآباد به سرانجام رسید.

استان مازندران 230 هزار هکتار زمین شالیزاری دارد که سالانه با فراوری حدود یک میلیون تن برنج سفید 42 درصد برنج مورد احتیاج کشور را تامین می نماید.

طبق آماررسمی در حال حاضر حدود 15 درصد خزانه گیری، 30 درصد نشا کاری و 95 درصد برداشت در فعالیت برنجکاری مازندران به صورت مکانیزه است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 607

به "کارشناسان افغان دوره آموزشی ترویج برنج را در محمودآباد فرا گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناسان افغان دوره آموزشی ترویج برنج را در محمودآباد فرا گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید