تاثیر دود بر مرگ 3 هزار تهرانی در سال 97

به گزارش مجله پیامکی، در دو روز گذشته آسمان تهران ابری بود و بارانی زیبا بارید اما با این وجود باز هم شاخص هوای تهران در شرایط ناسالم قرار داشت. دوشنبه شب که بارش باران در تهران شدید بود شاخص کیفیت هوای تهران در ساعت 21 روی عدد 162 نهاده شد.

تاثیر دود بر مرگ 3 هزار تهرانی در سال 97

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در دو روز گذشته آسمان تهران ابری بود و بارانی زیبا بارید اما با این وجود باز هم شاخص هوای تهران در شرایط ناسالم قرار داشت. دوشنبه شب که بارش باران در تهران شدید بود شاخص کیفیت هوای تهران در ساعت 21 روی عدد 162 نهاده شد. در ساعت 8 صبح دیروز هم شاخص میانگین به عدد 143 رسید. این شرایط تا ظهر دیروز هم ادامه داشت اما خوشبختانه تداوم بارش موجب شد تا کیفیت هوای تهران به شاخص سالم برسد. اما این خوشی نباید عاملی گردد تا دوباره آلودگی هوا فراموش گردد.

آلودگی هوا سالانه بر مرگ 33 هزار ایرانی تأثیر مستقیم دارد. این آمار را دیروز معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه نموده است. آقای علیرضا رییسی در ادامه به آثار مخرب ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون اشاره نموده و گفت: در کلانشهرها، آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از 5 ، 2میکرون وارد ریه و بافت بدن افراد شده و عوارض زیادی به وجود می آورد. معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط آلودگی هوا در سال های گذشته اشاره نموده و گفته است: طی سال های 92 تا 94 شاهد کاهش غلظت آلاینده های هوا بودیم، اما از سال 94 تا 96 افزایش غلظت و آلودگی هوا را داشته ایم و هم اکنون این آلودگی 3 ، 3برابر حد مجاز جهانی است.

سرمایه های بر باد رفته

آلودگی هوا هر ساله موجب مرگ تعدادی از هموطنان می گردد که هریک از آن ها سرمایه ای عظیم برای کشور هستند. این در حالی است که بیماری های ناشی از آلودگی هوا که مسائلی چون بستری شدن در بیمارستان و هزینه های درمان و دارو را به دنبال دارد سالانه چندین هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می نماید. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت و درمان درباره هزینه هایی که آلودگی هوا به زندگی مردم تحمیل می نماید، گفته است: هزینه های مستقیم و غیرمستقیم تحمیلی ناشی از آلودگی هوا بسیار زیاد است که تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و بازار بخشی از آن است. وی با بیان اینکه طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی این هزینه در ایران بالغ بر 30 میلیارد دلار و برابر با 48، 2درصد فراوری ناخالص ملی است، گفت: طبق آمار، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران در سال 97، بالغ بر 3 هزار نفر از افراد بالای 30 سال بود که بیماران مزمن تنفسی 85 نفر، سرطان ریه 96 نفر، بیماران قلبی 1058 نفر و سکته های مغزی 526نفر بودند. معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید نمود: برای کلانشهرهایی مانند تهران و اصفهان نیازمند برنامه ها و تمهیدات ویژه هستیم. همچنین، در جنوب، غرب و شرق کشور با پدیده غبارآلودگی نیز روبرو هستیم که راهکارهای این آلودگی ها باید مورد توجه قرار گیرد.

آلودگی هوا به صحن مجلس می رسد

در هفته گذشته مدارس بعضی از کلان شهرهای کشور به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند. در بعضی شهرها هم مدارس به دلیل بیماری آنفلوآنزا تعطیل شدند. همین تعطیلی های ناخواسته ضربه بزرگی به نظام آموزشی کشور وارد می نماید که هزینه های منفی آن تا سال ها گریبان خانواده ها و نیز سیستم آموزشی را در بر می گیرد. این بخشی از هزینه تحمیلی آلودگی هوا به کشور است. اگرچه در برابر آلودگی هوا بعضی اصرار دارند که بروز پدیده هایی چون وارونگی دما (اینورژن) را مطرح نمایند اما در زمان بروز همین پدیده طبیعی هم که به طور حتم آلودگی هوای شهرهای بزرگ را به دنبال دارد می توان با اجرای تمام قوانین مصوبی که در کشور وجود دارد تا حد بسیار زیادی مانع از آلودگی هوای شهرها شد. در باره قوانین یاد شده نیز در روزهای اخیر اخبار و اظهار نظرهای متعددی مطرح شده است.

آقای علی محمد شاعری، عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس درباره شرایط آلودگی هوا و قوانین موجود وعده داده است که هفته آینده و همزمان با شروع به کار دوباره مجلس، موضوع آلودگی هوای تهران و کلانشهرها در مجلس رسیدگی گردد. به گفته وی اجرایی نشدن قانون هوای پاک باعث شد آلودگی هوا بیش از حد مجاز گردد و در بعضی از روزها این آلودگی از حد هشدار هم عبور کرد و تهدیدی برای ساکنان کلانشهرها علی الخصوص پایتخت نشینان شده است. نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفته است: در قانون هوای پاک کنترل عوامل ثابت و متحرک در ایجاد آلودگی هوا پیش بینی شده است، از نوسازی حمل و نقل عمومی تا از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کنترل و مهار آلاینده های صنعتی جز موارد مهم قانون آلودگی هوای پایتخت و کلانشهرها هستند که مورد توجه نهاده شده شده است.

شاعری تاکید نمود: تاکنون شاهد اجرای قانون هوای پاک در کشور نبوده ایم و به دلیل بروز پدیده وارونگی هوا و سرما زودرس شاهد تشدید آلودگی هستیم؛ این آلودگی در صورتی که ادامه پیدا کند جان صدها نفر را در تهران و کلانشهرهای دیگر از جمله اصفهان، خراسان و اراک به خطر خواهد افتاد، در این میان آلودگی هوا بیشتر سلامتی بچه ها، زنان باردار، سالمندان علی الخصوص بیماران قلبی و عروقی و گروه های حساس را تهدید می نماید. شاعری در رابطه با کمبود بودجه و اینکه این موضوع عاملی بر اجرایی نشدن قانون هوای پاک است؛ گفت: با اجرای قانون هوای پاک اگر کمبود اعتباری و بودجه ای هم وجود داشت دولت می توانست این کسری بودجه را تأمین کند. متاسفانه اجرای قانون هوای پاک جز اولویت های دولت نبوده و مورد بی مهری نهاده شده شده است.

آقای محمد وحدتی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم با بیان اینکه دولت باید برای کاهش آلودگی هوا حمایت از حمل و نقل عمومی را جدی بگیرد بر ضرورت افزایش سهمیه بنزین تاکسی ها تاکید نموده است. وی با تاکید بر ضرورت توسعه حمل و نقل عمومی در کلانشهرها برای کاهش آلودگی هوا، گفت: دولت برای مقابله با آلودگی هوا باید حمایت از حمل و نقل عمومی را جدی بگیرد. نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت تصویب قوانینی برای حمایت از حمل و نقل تاکید نمود و اضافه نمود: دولت باید سهم

یک سومی خود از حمل و نقل عمومی را پرداخت کند و در جهت کاهش آلایندگی هوا و معضل ترافیک در کلانشهرها گام بردارد؛ متاسفانه حمایت از حمل و نقل عمومی با وجود تحقق سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین مورد توجه واقع نشد و مغفول ماند.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 580

به "تاثیر دود بر مرگ 3 هزار تهرانی در سال 97" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر دود بر مرگ 3 هزار تهرانی در سال 97"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید