برنامه ریزی ایران برای جذب فناوری 5G

به گزارش مجله پیامکی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر این که 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده خواهد بود، از برنامه ریزی های کشورمان برای جذب فناوری 5G خبر داد.

برنامه ریزی ایران برای جذب فناوری 5G

محمدجواد آذری جهرمی، در دومین روز اقامت خود در ارمنستان، صبح امروز در پنل ویژه وزرا در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019) با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات در دو سال اخیر به اتصال 100 درصدی شهرها و 78 درصدی روستاهای کشور به شبکه 4G اشاره کرد و اضافه کرد: دولت با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال توسعه حداکثری زیرساخت های ارتباطی است.

آذری جهرمی با تأکید بر این که فناوری 5G فناوری غالب جهان در دهه آینده جهان خواهد بود گفت: ایران در حال آماده سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری از طریق ایجاد زیرساخت ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای متعدد و متنوعی است که این فناوری برای زندگی آن ها به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه سخنان خود ضمن تجلیل از ظرفیت بالای جوانان مستعد ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات، حمایت از رشد اقتصاد دیجیتال مبتنی بر مشارکت بخش خصوصی و پویایی کشور را یکی از اهداف مهم خود توصیف کرد و با اشاره به طرح نوآفرین گفت: هم اکنون در حدود 570 استارت آپ، 139 شرکت بزرگ رشد یافته، 45 شتاب دهنده و 15 سرمایه گذار مشارکت خود را در این طرح آغاز کرده اند.

همراهی تعدادی از بهترین استارت آپ های ایرانی

وزیر ارتباطات اهداف مهم طرح نوع آفرین را تسهیل فضای فرایندهای ایجاد و رشد استارت آپ ها، ایجاد شفافیت، شناسایی فرصت های جدید سرمایه گذاری، متصل کردن کارآفرینان با دانشگاه و ترویج روش های تجارت خلاقانه و مبتکرانه از طریق ارائه مشوق به پروژه های برجسته توصیف کرد.

او با اشاره به همراهی تعدادی از بهترین استارت آپ های ایرانی با وی در سفر به ایروان که در زمینه های حمل ونقل، کشاورزی، تبلیغات، انیمیشن، پیام رسان، سلامت و تجارت هوشمند فعالیت دارند از شرکت کنندگان در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019) دعوت کرد ضمن بازدید از پاویون ایران در نمایشگاه (Digi Tec Expo) ایروان با ظرفیت های جذاب این استارت آپ ها از نزدیک آشنا شوند.

آذری جهرمی در بخش پایانی سخنان خود به موقعیت جغرافیای استراتژیک ایران میان قفقاز و خلیج فارس اشاره کرد و گفت: ایران یکی از بهترین و اقتصادی ترین مسیرهای انتقال دیتا میان اروپا، خاورمیانه، جنوب و شرق آسیاست. ایران و ارمنستان همکاری خوبی را برای گسترش اتصال مسیرهای راهبردی انتقال دیتا را در منطقه را آغاز کرده اند.

وزیر ارتباطات این گونه همکاری ها را هموار کننده همگرایی درون منطقه ای و اتصال فرا منطقه ای و ابزار مؤثری برای مقابله با یک جانبه گرایی و سلطه گری قدرت ها در حوزه ICT دانست.

گفتنی است محمدجواد آذری جهرمی روز گذشته در رأس هیئتی متشکل از 20 استارت آپ ایرانی به ارمنستان سفر کرد. شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-2019)، حضور در نمایشگاه تخصصی کشور ارمنستان (2019Digi Tec Expo)، دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان و سایر همتایان خارجی و رایزنی برای ایجاد بازار منطقه ای و بین المللی برای استارتاپ های ایرانی ازجمله اهداف سفر وزیر ارتباطات به ارمنستان است.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 440

به "برنامه ریزی ایران برای جذب فناوری 5G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی ایران برای جذب فناوری 5G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید