پیشروی حجم اقتصاد نانو تا 7000 میلیارد تومان

به گزارش مجله پیامکی، به گزارش خبرنگاران، دکتر سعید سرکار در نشست دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو که امروز در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار گردید، گفت: این نمایشگاه از هجدهم تا بیست و یکم مهرماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران دایر خواهد شد.

پیشروی حجم اقتصاد نانو تا 7000 میلیارد تومان

صندلی تثبیت شده ایران در نانو پس از چین، آمریکا و هند

وی با بیان اینکه ایران رتبه چهارم جهان در حوزه فناوری نانو را به خود اختصاص داده است، گفت: ایران سومین سال است که این صندلی را در حوزه نانو حفظ نموده است به طوری که از نظر کیفی و کمی پس از چین، آمریکا و هند قرار گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه نمود: ایران توانسته کشورهای اروپایی، ژاپن و کره جنوبی را در حوزه نانو پشت سر بگذارد که این صندلی می تواند نشان از حرکت در مرزهای تکنولوژی باشد.

سرکار با تأکید بر اینکه فناوری نانو توانسته در صنعت به خوبی رسوخ پیدا کند، اضافه نمود: طبق برنامه ریزی سند راهبردی ده ساله دوم فناوری نانو، به موضوع صنعتی سازی و تجاری سازی تمرکز دارد که ما هم در این دوره از نمایشگاه، به رسوخ نانو در صنعت توجه ویژه ای داشته ایم.

به گفته وی، تاکنون استقبال خوبی در حوزه های صنعتی از فناوری نانو شده است که ما امیدوار هستیم این تعامل خوب بین شرکت های دانش بنیان و صنایع برقرار گردد تا محصولاتی باکیفیت، ارزان و با کارآیی بالا به بازار برسد.

فراوری 610 محصول نانویی و صادرات به 45 کشور جهان

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تأکید کرد: تا امروز بالغ بر 610 محصول و تجهیزات در حوزه نانو به فراوری رسیده که این محصولات حاصل زحمات 220 شرکت فراوریی فعال در حوزه نانو است.

وی با تأکید بر اینکه محصولات نانو تاکنون به بیش از 45 کشور جهان صادر شده است، گفت: امیدوار هستیم جغرافیای صادرات محصولات نانو روز به روز بیشتر گردد.

حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران

سرکار با اشاره به حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران گفت: حجم اقتصاد فناوری نانو برابر با 1400 میلیارد تومان است که فقط سال جاری این میزان برابر با 2500 میلیارد تومان بوده است؛ این آمار نشان می دهد که ما رشد 80 درصدی داشته ایم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه امیدوار هستیم حجم اقتصاد فناوری نانو در کشور به شکل صد درصدی افزایش یابد، گفت: امیدوار هستیم حجم اقتصاد فناوری نانو در سال های آینده به 10 هزار میلیارد تومان برسد؛ ما برنامه ریزی نموده ایم که تا خاتمه سال 1400 این حجم از اقتصاد در حوزه نانو از 7000 میلیارد تومان فراتر رود.

برنامه ریزی برای افزایش حجم صادرات تا 1404

وی با اشاره به برنامه ریزی های ستاد در راستای افزایش حجم صادرات محصولات نانویی گفت: طبق برنامه ریزی ها، در صدد هستیم که این حجم از صادرات را به یک میلیارد دلار تا سال 1404 برسانیم؛ این میزان از صادرات دست یافتنی است ولی در این راستا باید ملزومات، حمایت های مادی و معنوی را داشته باشیم.

سرکار ادامه داد: اگر این حمایت ها وجود داشته باشد، فراوری، صادرات و حجم اقتصاد نانو افزایش می یابد و بدین واسطه شرکت های فراوریی می توانند صندلی صادراتی خود را به تثبیت برساند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تأکید بر حرکت در جهت های تک گفت: خوشبختانه شرایط به گونه ای شده که ما را از اعتیاد به نفت جدا نموده است؛ ازاین رو رفع این اعتیاد می تواند شرایطی را برای کشور فراهم آورد که متکی به فناوری حرکت کنیم و آینده درخشانی را برای کشور رقم بزنیم.

وی عنوان نمود: لازمه توسعه اقتصاد دانش بنیان، همان نیروهای انسانی هستند که زبده ترینشان را در ایران داریم و کافی است که به آنها توجه و بر رویشان سرمایه گذاری کنیم.

ظرف دو دهه آینده، بیش از 50 درصد اقتصاد کشور مبتنی بر دانش بنیان ها می گردد

سرکار با تأکید بر ایجاد فضای رشد برای شرکت های دانش بنیان گفت: پیش بینی می کنیم ظرف دو دهه آینده، بیش از 50 درصد اقتصاد کشور مبتنی بر دانش بنیان ها و های تک باشد که این نشان از ظرفیت بالا در حوزه فراوری و صادرات است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه امیدوار هستیم مسائلی که در گلوگاه های صادراتی هستند، در آینده نزدیک مرتفع گردد، اضافه نمود: کشور ما یک سکوی پرش است که محصولات با تکنولوژی بالا، کیفیت زیاد، ارزان و قابل رقابت با کمپانی های بزرگ را به فراوری می رساند؛ ما می توانیم صندلی خود را به واسطه شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان تثبیت کنیم.

سرکار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طی یک سال گذشته 37 طرح نوآورانه در حوزه فناوری نانو به صنعت رسوخ پیدا نموده که توانسته اند چالش ها و مسائل صنایع مختلف را رفع نمایند.

وی بیان نمود: ارتباط این پروژه ها و صنایع، منجر به عقد قراردادهایی شده است.

سطح بالای تأثیرگذاری نانو در سایر فناوری ها

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه فناوری نانو سطح تأثیرگذاری بسیار گسترده ای در سایر فناوری ها دارد، گفت: آنچه که جهان به روی آن متمرکز شده، فناوری های همگرا هستند؛ فناوری نانو، بایو تکنولوژی، علوم شناختی و آی سی تی، از اجزای فناوری های همگرا هستند؛ فناوری نانو جزو همین فناوری های همگرا به شمار می رود.

رسوخ فناوری نانو در 15 حوزه صنعتی

سرکار با اشاره به رسوخ فناوری نانو در 15 حوزه صنعتی اضافه نمود: حوزه های سلامت، ساختمان، نفت، پتروشیمی، خودرو، نساجی، ورزشی، کشاورزی، آب، محیط زیست، لوازم خانگی و ... جزو صنایعی که فناوری نانو به آنها رسوخ نموده، هستند.

وی با بیان اینکه نانو یک فناوری توانمند است که کارآیی محصولات را ارتقاء می دهد، بیان نمود: فراوری محصولات با فناوری نانو باعث کاهش قیمت، افزایش رقابت پذیری در سطح بین المللی می گردد و می تواند فرصت های صادراتی را برای یک محصول فراهم آورد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تأکید بر برخورد مناسب ارگان های مختلف در راستای اخذ مجوزهای محصولات نانو گفت: ما یک مشکل فرهنگی در کشور داریم که متأسفانه از اخذ مجوز تا ورود محصول به بازار را تحت تأثیر قرار می دهد. ما از نهادهای مجوزدهنده درخواست داریم که مسائل آنها را رفع نمایند یا حتی به آنها راه و روش های زودتر رسیدن به هدف را نشان دهند.

برخورد قانونی با فراورینمایندگان تقلبی محصولات نانویی

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر محصولاتی در حوزه نانو به فراوری می رسند که نانو نیستند، اضافه نمود: در راستای رفع این مشکل، با اداره ثبت علائم تجاری قراردادی منعقد کردیم که محصولات و اجناس تقلبی با اسم نانو وارد بازار نشوند.

سرکار ادامه داد: اگر چنین اجناسی به بازار برسند، برخورد قانونی می گردد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تأکید کرد: ورود محصولات تقلبی نانویی به بازار می تواند علاوه بر تغییر ذهنیت مردم نسبت به این فناوری، آنها را متضرر کند که با انعقاد این قرارداد با اداره ثبت علائم تجاری، در صدد هستیم این مشکل را رفع کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 432

به "پیشروی حجم اقتصاد نانو تا 7000 میلیارد تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی حجم اقتصاد نانو تا 7000 میلیارد تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید