نمکی: مخالف سفر های نوروزی هستیم ، 2500 تخت آی سی یو به بیمارستان های کشور اضافه شد خبرنگاران

به گزارش مجله پیامکی، وزیر بهداشت گفت: مخالف سفر های نوروزی هستیم.

نمکی: مخالف سفر های نوروزی هستیم ، 2500 تخت آی سی یو به بیمارستان های کشور اضافه شد خبرنگاران

به گزارش خبرنگاران، سعید نمکی، وزیر بهداشت در بیستیمن آیین پویش سلامت که در مرکز قلب شهید رجایی تهران امروز 15 اسفند برگزار گردید،گفت: تردید ندارم طپش قلب های بسیاری در کشور بعد از لطف خدا مدیون اساتید مجموعه قلب شهید رجایی است.

وی اضافه نمود: مجموعه شهید رجایی بزگترین ویترین علمی کشور بوده و مایه امید برای کسانی است که به این مرکز مراجعه می نمایند تا بلکه دست اساتید گرانقدر آن بعد از لطف خدا شفا بگیرند.

نمکی ضمن تشکر و تقدیر از زحماتی مستمر تمامی کارد این مجموعه توضیح داد: از تمامی کوششی که برای مردم این کشور کشیده و شاگردانی تربیت نموده اید تا در سراسر ایران گسترده شوند متشکرم و تشکر ویژه از دکتر نوری می کنم و از خداوند عظیم برای ایشان آرزو تندرستی دارم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در دوره فعالیت های اجرایی بنده دو کار را در این رابطه ذی قیمت می دانم که سه دهه پیش برای جلوگیری از مرگ و میر در زمینه بیمارهای غیر واگیر کوشش کردیم.

وی اعلام کرد: جلوگیری از گرفتگی های عروقی و دریچه قلب با یاری اکو کاردیو گرافیست های قلب کشور ممکن شد.

نمکی اعلام کرد: در سه ده پیش بعد اینکه ما توانستیم از بیماری های واگیر دار با واکسن جلوگیری کنیم بر ما مبرم بود که به سیاهچاله بیماری های غیرواگیر می افتیم که سر لوحه این مرگ و میر های بیماران قلبی عروقی هستند. به گونه ای که از 380 هزار مرگی که در کشور رخ می دهد 100هزار مرگ آن ناشی از فشار خون بالا و افراد درگیر با گرفتگی عروق هستند و بخش عظیمی از دیگر مرگ و میر ها نیز به دلیل وجود زمینه های بیماری قلبی است.

وزیر بهداشت و درمان اضافه نمود: در بیماری کووید19 هم لزوم توجه به این بیمارهای اثبات شد زیرا 83 درصد از مرگ های کرونایی در افرادی رخ داد که بیماری زمینه ای از جمله نارسایی های قلبی، گرفتگی عروق یا افراد بالای 65 سال بودند.

وی ادامه داد: این اتفاق خود تلنگری است که به بیماری های قلبی بیشتر توجه کنیم جمهوری اسلامی در ارائه کد 247 (مدیریت درمان سکته حاد قلبی)حیرت آور عمل کرد که قابل قیاس با کشور های دیگر نیست.

نمکی گفت: لزوم توجه به زیر ساخت های بیماری های و گرفتگی های عروقی که می تواند بیماری مزمن را در پی داشته باشد بسیار اهیمت دارد زیرا بیمارهای غیر واگیر می تواند ما را زمین گیر کند.

وی اظهار کرد: از تمامی همکاران در این زمینه میخواهم در قالب یه پروژه ملی به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری ها اقدام نمایند و با فراوری گاید لاین های مطابق با طبقه بندی فهم عمومی آموزش ها را انجام دهیم و سرمایه ها را دور نریزیم و در این امکانات را دسترس همه قرار دهیم تا از این گرفتاری ها و مرگ و میرها جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت اضافه نمود: باید تغذیه، استرس و لایف استایل مردم را تغیر دهیم و آموزش همگانی و آموزش از راه دور را تدوین کنیم.

نمکی در با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: سال جاری به رغم گرفتاری در کرونا نه تنها در باتلاق نماندیم بلکه با لطف خدا و کوشش همکاران توانستیم به عنوان یکی از درخشان ترین سال های قبل و بعد از انقلاب در توسعه زیرساخت ها کوشش کنیم.

وی ادامه داد: سال جاری 11 هزار تخت بیمارستانی راه اندازی می کنیم و بی سر و صدا و چراغ خاموش ماهی 1000 تخت به مراکز درمانی کشور اضافه می گردد. حتی در مدت زمان یک و نیم ماه 2500 تخت آی سیو اضافه شد حتی در خوزستان در طول یک هفته 700 تخت آی سیو در آنجا محیا خواهیم کرد.

وزیر بهداشت اعلام کرد: اکسیژن رکن اصلی برای بیماران کووید19 است و در این زمینه کوشش کردیم تا تمامی تجهیزات را برای بیماران محیا کنیم وبیش از هزار پروژه بهداشتی اعم از خانه بهداشت سال جاری به بهربرداری می رسد.

وی ضمن تشکر از همراهی اصحاب رسانه گفت: از مردم شریف ایران که صبوری کردن و با وجود مشکلاتی که وجود داشت در خانه مانند و با توجه به تعطیلی کسب و کارها تحمل کردند.

نمکی اضافه نمود: اما با تمام همراهی ها نا رفیقی ها و رعایت نکردن های هم دیدیم و عده ای اندک پروتکل ها را نادیده می گیرند اما به جرات می گویم کادر درمان ما جانثار ترین کادر درمان را در جهان است و بی توجهی به مسائل بهداشتی کادر درمان را خسته تر، نحیف تر و لاغر تر می نماید

وزیر بهداشت اضافه نمود: همه نگران عید نوروز هستیم با گردش ویروس انگلیسی در کشور مسافرت این گردش ویروس در کشور را بیش از پیش توسعه می دهد و باید از تردد ها جلوگیری کنیم. مانند سال گذشته که گفتیم از 25 اسفند تا بعد از تعطیلات، فرصتی برای احیای کادر بهداشت و درمان داشته باشیم، باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم.

نمکی گفت: ما در خوزستان صحنه های دردناک می بینیم که این ویروس این بیماری فرصت نمیدهد. با این اوضاع نمی توانیم کوپن مسافرت را به مردم بدهیم با اینکه می دانیم مردم خسته شدن و طاقتشان تاب شده اما ناچاریم بر این پروتکل ها پا فشار کنیم و تردد و مسافرت ها را محدود کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم نوروز بدون دغدغه کادر درمان را بگذرانیم هرچند با توجه به شرایط خوزستان خیلی خوش بین نیستیم

نمکی من شرمنده کسانی هستم که بخاطر بی قیدی های بعضی در این جهت جا باختند به همین خاطر از برخورد با متخلف پروتکل ها گله دارم و تقاظا دارم برخورد ها تشدید گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1531

به "نمکی: مخالف سفر های نوروزی هستیم ، 2500 تخت آی سی یو به بیمارستان های کشور اضافه شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: مخالف سفر های نوروزی هستیم ، 2500 تخت آی سی یو به بیمارستان های کشور اضافه شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید