نقش هورمون استخوان در مقابله با خطرات ناگهانی

به گزارش مجله پیامکی، آنالیز جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که هورمون ترشح شده توسط استخوان می تواند به واکنش بدن در برابر خطرات ناگهانی یاری کند.

نقش هورمون استخوان در مقابله با خطرات ناگهانی

به گزارش مجله پیامکی و به نقل از نیوساینتیست، پژوهش جدید دانشگاه کلمبیا (Columbia University) نشان می دهد هورمونی که توسط استخوان ترشح می گردد، می تواند به واکنش فیزیولوژیک پاسخ جنگ یا گریز یاری کند. این پژوهش ثابت می نماید که اسکلت ما، از حد تصور فعال تر است.

هنگامی که با یک تهدید ناگهانی رو به رو می شویم، قلب، سطح تنفس، فشار خون و دمای بدن افزایش می یابند تا عضلات را برای جنگ یا گریز آماده نمایند. پیشتر، ایده پژوهشگران این بود که پاسخ جنگ یا گریز، تحت کنترل مسیرهای عصبی صورت می گیرد که مستقیما به مغز متصل هستند و هورمون ها از غده فوق کلیوی منتشر می شوند.

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا به سرپرستی جرارد کارسنتی (Gerard Karsenty)، پژوهشگر این دانشگاه، در آنالیز جدید خود دریافتند که استخوان ها هورمونی موسوم به استئوکلسین (Osteocalcin) را منتشر می نمایند که در بروز پاسخ جنگ یا گریز نقش دارد.

این پژوهش نشان داد هنگامی که شخصی، کاری پراسترس مانند سخنرانی عمومی را انجام می دهد، سطح استئوکلسین خون او به سرعت بالا می رود. پژوهشگران، این واکنش را در موش ها نیز مشاهده کردند. هنگامی که به موش ها، شوک الکتریکی داده شد و یا در معرض بوی ادرار روباه قرار گرفتند، همین واکنش را بروز دادند.

آزمایش های بعدی روی موش ها نشان داد که افزایش استئوکلسین، عملکردهای مربوط به استراحت و هضم کردن را سرکوب می نماید تا مکانیسم هایی مربوط به پاسخ جنگ یا گریز ادامه یابند.

این پژوهش، براساس آنالیز های پیشین این گروه صورت گرفت که نشان می دادند استخوان ها برای یاری به عضلات طی ورزش، استئوکلسین را آزاد می نمایند و تزریق استئوکلسین به موش های پیر می تواند در جوانسازی عضلات آنها موثر باشد.

استخوان های فعال

کارسنتی گفت: یافته های این پژوهش نشان می دهند که باید در خصوص نقش استخوان ها تجدیدنظر کنیم زیرا براساس این یافته ها، استخوان ها فقط ساختارهای ساکن نیستند. آنها می توانند با فعال کردن پاسخ جنگ یا گریز، تنظیم عملکرد عضلات، ارائه چارچوبی برای حرکت بدن و شکل دادن یک چارچوب محافظتی در اطراف اندام ها، در محافظت ما در برابر خطرات نقش داشته باشند.

این پژوهش، در مجله Cell Metabolism به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 335

به "نقش هورمون استخوان در مقابله با خطرات ناگهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش هورمون استخوان در مقابله با خطرات ناگهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید