نابینا شدن دختر در پی اتفاقی عجیب

به گزارش مجله پیامکی، یک دختر اسکاتلندی پس از آنکه با دست خیس به لنز چشمش دست زد، دچار نابینایی شد.

نابینا شدن دختر در پی اتفاقی عجیب

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از خبرنگاران، یک دختر 24 ساله اسکاتلندی که از لنز های اصلاحی برای بینایی خود استفاده می کرد، پس از آنکه با دست مرطوب آن را لمس کرد، دچار نابینایی شد.

شارلوت کلارکسون دختر 24 ساله اسکاتلندی به مانند بسیاری از افرادی که دوست ندارند عینک بزنند، فکر می کرد استفاده از لنز های اصلاحی داخل چشمی، راهی بهتر برای اصلاح نزدیک بینی اش خواهد بود.

اما یک شب او لنزهایش را در حالی که دستش اندکی مرطوب بود، داخل چشمانش گذاشت؛ مسئله ای که سبب شد تا یکی از چشمانش بینایی خود را از دست دهد، زیرا یک انگل کوچک موجود در آب که آکانتامبا (acanthamoeba) نامیده می گردد، به زیر قرنیه راست و درست در جلوی بخش چشمش نفوذ نموده بود.

مسئله نگران نماینده تر این است که این انگل که چشم راست او را نابینا ساخت، همچنان در حال رشد است.

آکانتامبا، که در دسته آمیب ها (جانداران تک سلولی) دسته بندی می گردد، انگلی شایع در خاک و آب، از جمله آب های لوله کشی است. این انگل به هنگام انجام امور باغبانی می تواند به داخل چشمان شما نفوذ پیدا کند؛ اما علت اصلی آن، بهداشت نامناسب در مورد لنز های داخل چشمی است.

شارلوت که یک پرستار بچه در شهر ادینبورگ (پایتخت اسکاتلند) بود، در یک اردوگاه نگهداری از بچه ها در تعطیلات (جایی که بچه ها در تعطیلات برای تفریح مدتی در آنجا به سر می برند) کار می کرد. او دو سال پیش برای زندگی کردن به کانادا مهاجرت نموده بود، که در آنجا این مشکل برایش پیش آمد.

او که از 13 سالگی از لنز استفاده می کرد، یک شب مانند همواره لنز خود را پیش از خواب در چشمهایش قرار داد؛ اما زمانی که صبح روز بعد بیدار شد، حس کرد گویی شن کوچکی در چشمش وجود دارد. بعد از گذشت چند روز چشم او به شکلی فزاینده ملتهب و قرمز شد. پس از آن یک پزشک در ابتدا تشخیص داد توده ای کوچک و آلوده به شکل گُل مژه در پلک او واقع شده است و به خودی خود برطرف می گردد.

اما شرایط چشم او رفته رفته و طی هفته های آینده رو به وخامت رفت و دچار درد شده و نسبت به نور حساس شد. در این زمان رئیس او اصرار داشت تا به یک متخصص چشم مراجعه کند.

شارلوت می گوید: زمانی که او (رئیس شارلوت) در زیر میکروسکوپ به چشمان من نگاه کرد، گفته که این،گل مژه نیست.

پس از آن در پی وخامت شرایط چشمش، شارلوت در بیمارستان بستری شد.

به نوشته دیلی میل، هشت هفته پس از درد چشمش، یک متخصص از او پرسید که آیا او از لنز استفاده می نماید و آیا لنز های او در معرض آب بوده اند؟.

او می گوید: من هیچ تصوری نداشتم که دست زدن به لنز حتی با دست کمی مرطوب نیز می تواند چنین مسئله ای را ایجاد کند.

زمانی که قطرات آب شامل انگل میکروسکوپی بین قرنیه چشم و لنزی که روی قرنیه گذاشته می گردد، قرار می گیرد، این موجود انگلی می تواند به معنای واقعی کلمه، قرنیه چشم را دچار آسیب نموده و سبب ایجاد درد های شدید، حساسیت فراوان به نور و در دست کم یک چهارم موارد، سبب نابینایی گردد.

بر اساس آخرین آمار کالج دانشگاهی لندن و نیز بیمارستان چشم پزشکی مورفیلدز در لندن، شمار مواردی که دچار چنین مسئله ای می شوند، از میانگین 18 مورد در سال 2011 در انگلیس به 50 مورد افزایش یافته است. این در حالی است که در دنیا سالانه تا سه میلیون نفر با چنین مسئله ای روبرو می شوند.

طبق اعلام مؤسسه خیریه ای مبارزه برای بینایی (Fight For Sight) در انگلیس، 95 درصد از مبتلایان به این انگل، از استفاده نمایندگان از لنز های تماسی داخل چشمی بوده اند. این خطر حتی برای کسانی که شب ها از لنز استفاده می نمایند و یا از لنز های چندبار مصرف (قابل استفاده مجدد) استفاده می نمایند، بیشتر است؛ چرا که افراد به احتمال زیاد، لنز های خود را با آب می شویند. البته این خطر برای افرادی که از لنز های یکبار مصرف استفاده می نمایند، پایین تر است؛ اما آن هم هنوز تا حدی مسئله ساز است.

در حالی که بسیاری از متخصصان بینایی سنجی هشدار می دهند که در حال داشتن لنز در چشم، دوش نگرفته یا شنا نکنید، یا اینکه لنز های خود را با آب لوله کشی نشوییم، اما کارخانه های سازنده این لنز ها خود را ملزم به درج هشدار بر روی محصولات خود به منظور آگاهی بخشی به مشتریان ننموده اند.

طبق آنالیز که موسسه مبارزه برای بینایی انگلیس انجام داده است، 54 درصد از افرادی که مورد آنالیز قرار گرفته اند، با داشتن لنز دوش گرفته و یا به شنا رفته بودند. این در حالی است که تنها یک چهارم از این افراد می دانستند که شستن لنز با آب می تواند آن ها در معرض خطر قرار دهد.

شارلوت که سه ماه را در اتاقی تاریک گذراند، می گوید: من می دانستم که دوش دریافت و یا شنا کردن با هرنوع لنز داخل چشمی، خطرناک است؛ اما اطلاع نداشتم که کوچکترین تماس با آب می تواند چنین تأثیر مخربی داشته باشد.

اکنون او تنها امیدش برای بازگشت بینایی چشم راستش، عمل پیوند قرنیه است؛ به طوری که قرنیه آسیب دیده با قرنیه فردی اهدانماینده عوض گردد؛ هرچند در بیمارانی مانند شارلوت، احتمال فراوانی دارد که این پیوند موفقیت آمیز نباشد. او اکنون باید هر روز داخل چشمان خود دارو بریزد؛ چرا که هرچند که ممکن است این کار سبب کشته شدن انگل نگردد؛ اما آن را در حال خواب زمستانی (و غیر فعالی) قرار می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1194

به "نابینا شدن دختر در پی اتفاقی عجیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابینا شدن دختر در پی اتفاقی عجیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید