معرفی خیار چنبر و خواص درمانی آن

به گزارش مجله پیامکی، کاهنده قند خون و تمیز کننده معده و روده، نرم کننده سینه و خنک کننده می باشد. در ضمنً برای اسید اوریک بالا، گُرگرفتگی، ورم صورت، یبوست، یرقان و قولنج بدن هم مفید است. تخم آن هم ضد سرفه، کاهنده تب و دفع کننده کرم ها از

معرفی خیار چنبر و خواص درمانی آن

نویسنده: صمصام صانعی

نام علمی:

Cucumis sativa var. flexuosus، نام فرانسه Concombre serpent و نام انگلیسی آن Snake melon می باشد. نام های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، خیار چمبر، خیار شنبر، خیار دراز، خیار سفید، قرع الخیش، خبارزه، چیمکانی، قومیا، ککری و بوصینی نام برده شده است.

تیره گیاه:

کدو Cucurbitaceae

نوع گیاه:

بوته.

مشخصات ظاهری میوه:

خیاری است دراز به طول حدود 50 سانتی متر گاهی موارد بیشتر، خمیده، سبز مایل به سفید، گاهی موارد تاب خورده و شیاردار و مخطخط می باشد. در ضمنً تخم آن هم درشت تر و درازتر از تخم خیار سبز است.

طبیعت:

از نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن سرد و تر می باشد.

بخش مورد استفاده:

میوه و تخم آن

نحوه مصرف:

معمولاً میوه رسیده به صورت خام مصرف خوراکی دارد.

خواص درمانی میوه:

کاهنده قند خون و تمیز کننده معده و روده، نرم کننده سینه و خنک کننده می باشد. در ضمنً برای اسید اوریک بالا، گُرگرفتگی، ورم صورت، یبوست، یرقان و قولنج بدن هم مفید است. تخم آن هم ضد سرفه، کاهنده تب و دفع کننده کرم ها از بدن خصوصاً کرم کدو و انگل ها می باشد. در استعمال خارجی استفاده از آب یا رنده شده آن به صورت ماسک، شفاف و لطیف کننده پوست صورت است.

منبع مقاله :

صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1800

به "معرفی خیار چنبر و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خیار چنبر و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید