شواهد تولید آهن در تپه برج نیشابور

به گزارش مجله پیامکی، کاوش ها در تپه برج تایید می کند، فعالیت های گسترده ای در دوره آهن در این محوطه انجام می شده که شامل مراحل تولید آهن و ساخت و ساز بناهای دوره آهن بوده است.

شواهد تولید آهن در تپه برج نیشابور

خبرنگاران: عمران گاراژیان مجری کاوش ها و سرپرست هیئت ایرانی - چینی گفت: تپه برج یکی از آثار پیش از تاریخی مهم در دشت نیشابور است که پیش تر اواسط دهه 80 خورشیدی در این محوطه مهم، حدس هایی انجام و آثار دوره های نوسنگی تا آهن در لایه نگاری آن تعیین شد .

وی اضافه نمود: کاوش های اجرا شده امسال در اصل تکمیل پژوهش های پیشین و حفاظت از اثر بود.

او درباره نتیجه کاوش ها در تپه برج چنین گفت: کاوش و حدس به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، دو فعالیتی بودند که بطور مستقل انجام شدند.

این باستان شناس با بیان اینکه کاوش ها عموما در حاشیه های شمالی اثر متمرکز بود گفت : این کاوشها نشان داد آثار دوره های قدیمتر احتمالا اواخر نوسنگی و اوایل مس- سنگی (هزاره های ششم و پنجم پیش از میلاد) در شمال تپه در مقیاس گسترده وجود دارند.

به گفته او، همچنین کاوش ها تایید می کند، فعالیت های گسترده ای در دوره آهن در سطح بالایی و شمال شرق تپه انجام می شده است.

گاراژیان گفت: این فعالیت ها شامل مراحل تولید آهن و ساخت و ساز بناهای دوره آهن بوده؛ فعالیت هایی که آثار دوره های قدیم تر را در حاشیه های شمالی دستکاری و مضطرب کرده اند.

او همچنین تاکید کرد: حدس به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وپیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و با هدف حفاظت از تپه برج در این فصل آغاز و به انجام رسید.

سرپرست ایرانی پروژه حدس و کاوش تپه برج اضافه نمود: مراحل اداری و قانونی تعیین عرصه طی شده و رسما بوسیله میراث فرهنگی ابلاغ شود.

گاراژیان اضافه نمود: تپه برج اثر پیش از تاریخی و کلیدی در خراسان است که امیدوارم دانشگاه نیشابور مسئولان شهرستان و استانِ خراسان همراهی و پشتیبانی کنند تا طرح پنج ساله کاوش به انتها برسد و یکی از مهمترین نقصان ها و کمبودهای فرهنگی- تاریخی منطقه برطرف شود.

وی با بیان اینکه نبود جدول گاهنگاری فرهنگ های پیش از تاریخی در خراسانیکی از مسائل است، گفت :حال که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میراث فرهنگی خراسان، دانشگاه های نیشابور و علوم و فناوری چین در شهر خفیی برای انجام پروژه با هم همراه شده اند و در راستای گامی بزرگ همراهی میکنند، انتظار دارم همکاران این شرایط را دریابند.

منبع: چمدان
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 257

به "شواهد تولید آهن در تپه برج نیشابور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهد تولید آهن در تپه برج نیشابور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید