زیست بوم نوآوری دژ مستحکم رویارویی با مواد مخدر است

به گزارش مجله پیامکی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها، چون دژی مستحکم در برابر آسیب های ناشی از مواد مخدر هستند.

زیست بوم نوآوری دژ مستحکم رویارویی با مواد مخدر است

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح امروز در جمع مدیران و کارشناسان حوزه پیشیگیری، کشف و مبارزه با مواد مخد حاضر شد و از ظرفیت زیست بوم نوآوری برای یاری به این حوزه گفت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در نشست تخصصی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های سراسر کشور با بیان این که فناوری های نو و هوشمند سازی لازمه های پیشگیری از شیوع مواد مخدر و مبارزه با فرآیند های قاچاق آن است، اظهار کرد: پیچیدگی و تحولات پرشتاب دنیای امروز، ضرورت استفاده از فناوری های پیشرفته را ایجاب می نماید؛ باید در همه حوزه های فناورانه مرتبط با پیشگیری، کشف و درمان آسیب های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر کار کنیم.

ستاری با بیان این که بخش عمده ای از کار کشف و مبارزه با موادمخدر احتیاجمند وجود یک بستر اطلاعاتی است، اضافه کرد: این بستر با یاری فناوری های نو ایجاد می گردد و قابلیت فناوری های نو در توانمند ساختن ما برای ایستادگی در مبارزه تمام عیار با آفت مواد مخدر پرشمار است؛ مثلا هوش مصنوعی، امکانات بسیار خوبی را برای تسهیل کار تشخیص ارائه می دهد، همچنین علوم و فناوری ها شناختی، امکانات و ابزار های پیشرفته ای به ارمغان آورده است

توانمندی زیست بوم

ستاری با اشاره به توانمندی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها برای یاری به توسعه زیست بوم مبارزه با مواد مخدر گفت و ادامه داد: شرکت های دانش بنیان و استارت آپ هایی هستند که خدمات و محصولات و بسیار خوبی در این حوزه دارند کافی است مسائل و احتیاج ها به این شرکت ها ارائه گردد، تا راه چاره های فناورانه و خلاقانه خود را ارائه دهند، این کسب و کار ها در ازای ارائه راه کارهایشان هزینه ای مطالبه نمی نمایند و صرفاً باید میدان لازم برای بروز و شکوفایی نوآوری ها در اختیارشان قرار بگیرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهری با تأکید بر این که خلق محصول یا راه کار اثرمند از دانشگاه ها را باید در شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های دانشگاهیان جست وجو کرد، ادامه داد: محصول اصلی دانشگاه، نیروی انسانی دانش آموخته و خلاق است. دانشگاه به مدد شرکت های دانش بنیان و استارت آپ هایی که ماحصل خلاقیت دانش آموختگانش است، مسائل جامعه را حل می نماید. دانشگاه ها می توانند راه چاره ارائه نمایند، اما محصول را باید از شرکت ها انتظار داشت.

وی با بیان این که بازار قابل توجه فناوری های حوزه رویارویی با مواد مخدر باید در اختیار این شرکت ها قرار بگیرد، ادامه داد: مبارزه با مواد مخدر زیست بومی تازه و پویا احتیاج دارد که با میدان دادن به شرکت های دانش بنیان رونق می گیرد. اولویت اصلی ما ایجاد همین زیست بوم است تا ایجاد استارت آپ ها توسط جوانان خلاق و فعال، نه تنها از آسیب های این معضل خانمان سوز جامعه می کاهند، بازار بزرگ دانش بنیان، دژ مستحکمی در مقابل بازار قاچاق قرار می دهند.

ستاری، بیش از 4700 شرکت دانش بنیان و هزاران استارت آپ داریم که می توانند فناوری های کارآمد و محصولات پیشرفته شان را به خدمت عرصه مبارزه با مواد مخدر درآورند. همکاری اثرگذار از توانمندی این کسب وکار ها در بخش دفاعی کشور و نتیجه بخش بودن آن، الگوی خوبی است که می تواند در تمامی عرصه های مبارزه با مواد مخدر از پیشگیری تا درمان اعتیاد، پیاده سازی گردد.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، شرکت های دانش بنیان فوق العاده ای داریم که فناوری و نوآوری هایشان می تواند به یاری بخش های مختلف بیاید از جمله حوزه مرزبانی که فناوری های خوبی در آن توسعه پیدا نموده است. در فراوری رادار نیز دستارود های خوبی داریم. فناوری های بومی در حوزه ژنتیک، می تواند فرایند تکثیر، تربیت و افزایش کارآمدی و هوشمندی سگ های تشخیص مواد مخدر را که سالانه هزینه های هنگفتی صرف واردتشان می شد، تسریع و بهبود ببخشد.

ستاری، استفاده از دستگاه های ایکس ری را نمونه پیروز استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان در ساخت تجهیزات پیشرفته وفناورانه دانست و گفت: این دستگاه ها که در انواع گوناگون و به طور کامل ایران ساخت شده و در اختیار تعدادی از ارگان ها قرار گرفته است. این دستگاه ها با هزینه هایی به مراتب پایین تر از نمونه های اروپایی و چینی و کیفیتی هم پای نمونه های برتر موجود در بازار فراوری می شوند و ضمن آن که مشکل پشتیبانی و تامین قطعه نمونه های وارداتی را ندارند، می توانند به تشخیص و کشف مواد مخدر یاری نمایند.

ستاری بر ضرورت درک و تفکیک بخشی میان مفهوم هوشمندسازی و الکترونیکی سازی گفت: هوشمندسازی به معنای ایجاد زیرساختی است که فعالان زیست بوم نوآوری بر بستر آن بتوانند کار نوآورانه نمایند و قابلیت هایشان را ارائه دهند. روی این بستر نظارت وجود داشته باشد و بتوان احتیاج ها را با ارتباط بخشیدن به ایده های نوآورانه، تأمین کرد.

رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، تأکید کرد: هدف غایی باید ایجاد زیست بومی باشد که بر بستر آن، ایده های نوآورانه در هر موضوعی و با یاری بحش خصوصی به یک محصول یا خدمت کارآمد بدل گردد. باید از هر فناوری نویی استقبال کنیم و استفاده کنیم تا به در مبارزه تمام عیار با قاچاق مواد مخدر، به پیروزیت دست پیدا کنیم؛ باید روی نتیجه کار کسب وکار ها متمرکز شویم و اجازه دهیم، کارشان را آزادانه و خلاقانه، آن گونه که می خواهند به خاتمه برسانند.

صرفه جویی بیش از یک میلیارد دلاری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که زیست یوم حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی اکنون در تأمین احتیاج های فناورانه خود به بلوغ و توانمندی رسیده است، گفت: بساری از شرکت های بخش خصوصی دارویی، بدون هیچ یاریی پای به عرصه فراوری محصولات دانش بنیان گذاشته اند و دولت بدون هزینه ای در این زیست بوم و با حمایت از نقش آفرینی بخش خصوصی، میدانی ایجاد نموده است که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها احتیاج های دارویی کشورمان را فراوری نمایند. صرفا باید بازار مناسبی در اختیارشان قرار بگیرد.

رییس ستاد توسعه زیست فناوری، به صرفه جویی بیش از یک میلیارد دلاری حاصل از فراوریات دارویی این زیست بوم اشاره نمود و گفت: سال آینده این میزان صرفه جویی به بیش از یک و نیم میلیارد دلار می رسد. در این حوزه بازار خوبی برای شرکت های دانش بنیان دارویی وجود دارد؛ در کوشش هستیم مهم ترین و به روزترین دارو های کاهش اثرات سوء مصرف مواد مخدر و درمان آن، توسط شرکت های دانش بنیان بومی سازی گردد.

وی ادامه داد: این زیست بوم اکنون به قدری در حوزه دارویی پیروز و بالغ شده است که نخبگان حوزه دارویی در کشور ماندگار شده اند و شرکت هایی با چندین میلیارد دلار درآمد، به دنبال جدب نخبگان این حوزه هستند. در حوزه زیست فناوری بهترین در منطقه و درقاره آسیا جزو چهار کشور برترفعال در این حوزه هستیم؛ معتقدم ایرانی ها به طور ذاتی در حوزه زیست فناوری پیروز و مستعد هستند.

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، نیروی انسانی که با جان خود برای مبارزه با بلای خانمان سوز مواد مخدر ایستادگی می نماید، بزرگ ترین دارایی و سرمایه این کشور به شمار می رود. فناوری باید به میدان بیاید تا از هدررفت این سرمایه ارزشمند جلوگیری گردد. حفظ این سرمایه ارزنده، که نخبه های کشور هستند و ضروری است تا بمانند و به یاری پیشرفت کشورشان بیایند با تکیه به فناوری و نوآوری شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها ممکن می گردد.

از حضور شرکت های دانش بنیان استقبال می کنیم

در این نشست همچنین سردار اسکندر مومنی از آمادگی ستاد مبارزه با مواد مخدر برای حضور شرکت های دانش بنیان در عرصه های گوناگون پیشگیری، کشف و درمان گفت و ادامه داد: برای مبارزه در این عرصه، قطعاً راه چاره های فناورانه و به روز احتیاج است که آمادگی داریم برای بهره مندی از این توانمندی، با شرکت های دانش بنیان همراه شویم.

رونمایی و تقدیر

در این مراسم توسط سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، از دو سند راهبردی، پنج کتاب و یک سامانه جامع با موضوع مبارزه با مواد مخدر رونمایی شد. همچنین پژوهشگران برتر در حوزه مبارزه و کاهش مصرف مواد مخدر تقدیر شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 616

به "زیست بوم نوآوری دژ مستحکم رویارویی با مواد مخدر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیست بوم نوآوری دژ مستحکم رویارویی با مواد مخدر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید