حدود 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند

به گزارش مجله پیامکی، میزان شیوع کبد چرب در جهان حدود 25 درصد و در ایران نیز حدود 30 درصد است.

حدود 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بهزاد حاتمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب با اشاره به اجرای برنامه کبد سالم در استان تهران اضافه کرد: پنج هزار نفر در این برنامه مورد غربالگری و ارزیابی قرار می گیرند و سونوگرافی کبد و خونگیری از بیماران برای آزمایش های شمارش خون، کبد، کلیه، قند خون ناشتا، چربی و هپاتیت B. و C. به صورت کاملا رایگان برای داوطلبان این طرح انجام می گردد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این فوق تخصص کبد و گوارش گفت: در گام بعدی تمامی آزمایشات آنالیز و در صورت وجود مشکل یا مورد مشکوکی افراد به مراکز سطح بالاتر تخصصی و فوق تخصصی کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ارجاع داده می شوند.

به گفته حاتمی، در مرحله اول این طرح، جمعیتی حدود 1000 نفر درشهر بومهن مورد آزمایش و غربالگری قرار خواهند گرفت و در ادامه این جمعیت تا 5 هزار نفر نیز افزایش می یابد و این ارزیابی ممکن است تا بازه زمانی دو تا سه ساله به طول بیانجامد.

وی با تاکید بر اینکه طرح کبد سالم، طرحی اپیدمیولوژیک است، شرح داد: این طرح در گام نخست از بومهن شروع و در ادامه سایرقسمت های استان تهران را پوشش خواهد داد.

عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر این که برای ارائه آمار دقیق تر ازویژگی های کبد چرب باید مشخصات اپیدمیولوژی کبد چرب و سبک زندگی مردم در سطوح مختلف ارزیابی گردد، اعلام کرد: در این طرح قسمت های حاشیه نشین، مرکز و شمال شهر تهران با هدف ارزیابی افراد با سطح درآمد و دانش تغذیه ای مختلف مورد آنالیز تقریبی از نظر شیوع کبد چرب قرار خواهند گرفت.

حاتمی توضیح داد: در کنار تمرکز ما بر شناسایی و درمان بیماری کبد چرب دو بیماری دیگر شامل هپاتیت B. و C. نیز مورد آزمایش و آنالیز قرار خواهد گرفت و چنانچه جواب این آزمایشات مثبت باشد و فردی به این بیماری ها مبتلا باشد، درمان های لازم نیز انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این مطالعه اگر افراد شرکت نماینده دچارافزایش آنزیم های کبدی باشند به مراکز تخصصی سطح بالاتر ارجاع داده می شوند.

این فوق تخصص بیماری های کبد و گوارش بالغین شایع ترین عامل خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را پیروی از سبک زندگی نادرست مردم دانست و گفت: زندگی ماشینی و کم تحرکی زمینه های ابتلا به بیماری کبد چرب را فراهم می نمایند.

ارتقا بهداشت عمومی یکی از مهمترین عواملی بود که حاتمی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب به آن اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 716

به "حدود 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید