تشدید کرونا با وجود گرم شدن هوا ، سفر، پرمخاطره ترین اقدام

به گزارش مجله پیامکی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه گرمای هوا تاثیری در کاهش قدرت سرایت پذیری ویروس کووید 19 ندارد، گفت: پیش از این به نظر می رسید با گرم تر شدن هوا عفونت های تنفسی کاهش یابد ولی این فرمول در مورد کرونا بی پایه و اساس است، تا جائی که متاسفانه گرم شدن هوا بر شدت این بیماری افزوده است.

تشدید کرونا با وجود گرم شدن هوا ، سفر، پرمخاطره ترین اقدام

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر پیام طبرسی با بیان اینکه همچنان اپیدمی کرونا در پیک اول واقع شده است، اظهار کرد: اپیدمی دوره های مختلفی دارد ولی تا به امروز نشانه ای از سبک شدن بار مبتلایان دیده نشده است.

وی با بیان اینکه کماکان بیماران بدحال با فرایند رو به رشد بیماری و مسائل جدی روبرو هستند، اظهار کرد: با کاهش محدودیت های پیشگیرانه کووید 19، رعایت اصول بهداشتی به کمترین میزان خود رسیده است.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی به پایین ترین سطح خود رسید

این فوق تخصص ریه با بیان این که استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پایین ترین سطح واقع شده است، تاکید کرد: در سطح شهر، بانک ها، رستوران ها و در سایر اماکن عمومی تقریبا مردم توجه به فاصله گذاری اجتماعی را نادیده می گیرند و غالبا از ماسک نیز استفاده نمی کنند.

طبرسی با انتقاد از این که در مترو و اماکن عمومی رعایت فاصله گذاری اجتماعی بی معنا شده، گفت: مادامی که مردم و مسئولان توصیه ها را جدی نگیرند نمی توان انتظار داشت که بار بیماری کاهش یابد و ادامه این فرایند افزایش صد درصدی بیماری را در پی خواهد داشت.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری توضیح داد: هنوز هم اختلاف نظرهایی مبنی بر این که در پیک اول یا دوم قرار داریم، وجود دارد ولی امید داریم که با رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم به شرایط بحرانی ابتلا به کرونا نرسیم.

سفر در دوره کرونا اقدامی پرمخاطره تلقی می شود

طبرسی سفر رفتن را یکی از پرمخاطره ترین اقدامات در بحران کرونا ذکر کرد و گفت: بسیاری از افرادی که امروز با حال عمومی وخیم در بیمارستان های تهران و یا سایر شهرها بستری هستند، بعد از بازگشت از سفر مستقیما به بیمارستان مراجعه کرده اند. بنابراین سفر رفتن در دوره اپیدمی کرونا می تواند بسیار کار خطرناک و پرمخاطره ای تلقی شود.

وی با بیان این که مسافرت های دسته جمعی امکان ابتلا به کرونا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، اظهار کرد: هنوز بیماری کرونا به مرحله مهار حتی نزدیک هم نشده، بنابراین در کشور منطقه قرمز، زرد و یا سفید مفهوم علمی ندارد؛ چرا که مرزی میان شهرها وجود ندارد و افراد می توانند به راحتی با هواپیما، قطار و سایر وسایل حمل و نقل از استانی به استان دیگر سفر و بیماری را منتقل کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری، مسافرت را مهمترین عامل ابتلا به ویروس کووید 19 دانست.

فرمول کاهش سرایت پذیری ویروس در گرما در مورد کرونا بی پایه و اساس است

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به این که گرمای هوا تاثیری در کاهش قدرت سرایت پذیری ویروس کووید 19 ندارد، گفت: پیش از این بنظر می رسید با گرمتر شدن هوا عفونت های تنفسی کاهش یابد، ولی این فرمول در مورد کرونا بی پایه و اساس است تا جائیکه متاسفانه گرم شدن هوا بر شدت این بیماری نیز اضافه کرده است.

طبرسی گسترش اپیدمی کرونا در استان های جنوبی را مهر تاییدی بر کنار آمدن این ویروس با گرما دانست.

وی با اشاره به افرادی که دارای علائم خفیف بیماری کووید 19 هستند نیز توصیه کرد: بهترین راهکار ماندن در منزل، جدا کردن اتاق، استفاده از ماسک، جدا کردن وسایل شخصی، به حداقل رساندن ارتباطات اجتماعی و استراحت کردن است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: تنگی نفس و درد قفسه سینه از جمله نشانه های پرمخاطره در بیماری کرونا محسوب می شود که نیازمند مداخلات پزشکی و مراجعه به مراکز درمانی و بهداشتی دارد.

گروه های پرخطر ملاحظات بهداشتی را دو برابر سایرین رعایت کنند

وی با اشاره به این که مبتلایان به سه بیماری فشارخون، دیابت و چاقی مفرط، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید هستند، افزود: این افراد بیش از سایر گروه ها در معرض خطر عوارض ابتلا به کرونا هستند. بنابراین باید شدت بیشتری ملاحظات و توصیه های بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

طبرسی در ادمه سن بالای 65 سال را یکی دیگر از فاکتورهای تشدید کننده عوارض ناشی از کرونا دانست و گفت: طبق تحقیقات متاسفانه، مرگ و میر افراد بالای 65 سال بیش از 14 درصد را شامل می شود. بنابراین ملاحضات بهداشتی در این افراد باید دو برابر سایرین باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1081

به "تشدید کرونا با وجود گرم شدن هوا ، سفر، پرمخاطره ترین اقدام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید کرونا با وجود گرم شدن هوا ، سفر، پرمخاطره ترین اقدام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید