افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی از راستا شازند اراک - قم - تهران

به گزارش مجله پیامکی، وزیر نفت گفت: این وزارتخانه برنامه های وسیعی برای سال جهش تولید طراحی و اجرا خواهد کرد.

افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی از راستا شازند اراک - قم - تهران

به گزارش مجله پیامکی از ایسنا، بیژن زنگنه اظهار کرد: طرح توسعه میادین غرب کارون، بهره برداری از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی، تکمیل بخش دریایی پارس جنوبی، شروع عملیات فاز 11 پارس جنوبی، اتمام پایانه جاسک، تکمیل طرح های گازرسانی روستایی، بهینه سازی مصرف گاز در داخل کشور از برنامه های اصلی سال جاری وزارت نفت است.

وی اظهار کرد: ظرفیت تولید پتروشیمی کشور با بهره برداری از طرح های جهش دوم به 100 میلیون تن و ارزش 25 میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

وزیر نفت همچنین گفت: از دیگر برنامه های این وزارتخانه اینکه دیگر میعانات گازی کشور بطور مستقیم روی ریل صادرات قرار نگیرد. تمامی این میعانات با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده در پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و سیراف پالایش خواهد شد.

زنگنه اظهار کرد: پالایشگاه سیراف سوخت تولید نمی کند بلکه محصولاتی مثل نفتا تولید می کند که دوباره برای خوراک واحدهای پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: تولید حداکثری میعانات گازی در کشور اعم از پارس جنوبی و میادین کناری آن یک میلیون بشکه است.

وزیر نفت گفت: تمامی این میعانات گازی در پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و سیراف مصرف و تبدیل به بنزین و خوراک واحدهای پتروشیمی خواهد شد.

وی اضافه کرد: پالایشگاه سیراف پالایشگاهی که با کمترین هزینه می تواند به تولیدات با ارزش برسد اما بقیه پالایشگاه ها طبق معمول به ازای هر بشکه معادل 30 هزار دلار سرمایه گذاری نیاز دارند، در حالیکه سیراف 7 تا 8 هزار دلار سرمایه گذاری نیازمند است اگر تازه بخواهد بنزین تولید کند.

زنگنه تاکید کرد: اگر این پالایشگاه فقط بخواهد نفتا تولید کند، به عنوان خوراک پترو پالایشگاه ها 5 تا 6 هزار دلار بیشتر سرمایه گذاری نیاز ندارد.

شرایط صادرات گاز ایران به ترکیه

وی همچنین در خصوص شرایط صادرات گاز ایران به ترکیه هم گفت: انفجاری که اوائل سال جاری در خطوط انتقال گاز ایران به ترکیه در خاک این کشور رخ داد هنوز خطوط آسیب دیده ترمیم نشده است.

وزیر نفت که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، اظهار کرد: این در حالی که ترمیم خطوط مدنظر به چند روز بیشتر زمان نیاز نبود.

وی اضافه کرد: ایران برای کمک به ترمیم خطوط لوله گاز اعلام آمادگی کرد اما این پیشنهاد با استقبال طرف مقابل روبرو نشد.

زنگنه بیان نمود: هم اکنون روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان و همچنین از دو راستا گاز به عراق صادر می شود. جدا از این مقدار کمی گاز بین آذربایجان و نخجوان سوآپ یا در حال معاوضه است.

وزیر نفت در خصوص اینکه خط لوله ای که کمک می کند گاز به بصره عراق برود، قرار بود محور بیشتری از بصره را پوشش دهد یعنی این لوله از بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه امتداد پیدا کند، گفت: تا به امروز برنامه ای برای لاذقیه نبوده اگر قرار بر چنین کاری باشد ایران به لحاظ تامین گاز مسئله ای ندارد. فعلا این موارد ایده های که از سوی برخی ها مطرح می شود.

هیچکس نمی تواند قیمت نفت را پیش بینی کند

زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا در شرایط فعلی می توان قیمت نفت را پیش بینی کرد، اظهار کرد: هیچ کس نمی تواند در شرایط فعلی قیمت نفت را پیش بینی کند چون قیمت نفت تابع عرضه و تقاضاست؛ واقعیت امر اینکه طرف تقاضا خیلی مبهم است، به سبب اینکه معلوم نیست چه زمانی اقتصاد دنیای فعال می شود.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی بزرگترین اقتصادهای دنیا در حال حاضر منفی است، اضافه کرد: گاز صنایع و پتروشیمی با اولویت تامین خواهد شد تا از نظر توسعه صنعتی مسئله ای برای کشور ایجاد نشود.

وزیر نفت اظهار کرد: بدون بهینه سازی در تمامی بخش ها بویژه در مصارف سرمایشی در آینده کشور از نظر تامین گاز دچار مشکل خواهد شد. شرایطی که اکنون کشور در آن به سر می برد بسیار دشوارتر از دوران هشت ساله جنگ تحمیلی است، با این تفاوت که کشته و زخمی خیلی ملموس و قابل ملاحظه ای ندارد.

زنگنه اضافه کرد: رفتاری که آمریکا امروز با ایران می کند یک جنایت علیه بشریت است. اگر دنیا حساب و کتابی داشت می بایست آمریکایی ها به خاطر ارتکاب این جنایت ها محاکمه می شدند.

وی ادامه داد: بدون روحیه جهادی و فداکارانه در این شرایط نمی تواند صنعت نفت کشور را اداره کرد. تمامی بخش های وزارت نفت با روحیه جهادی در حال خدمت هستند تا فشار کمتری از ناحیه تحریم ها و دشمن به مردم و جامعه وارد شود.

وزیر نفت اضافه کرد: کرونا هم در اثر تعطیلی کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی در سطح دنیا و ایران و به تبعه آن کاهش تقاضا و همینطور افت قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی آسیب جدی به این صنعت وارد کرده است.

وزیر نفت اظهار کرد: همه باید در این شرایط سخت با تعامل و روحیه جهادی در راستا رفع مسائل مردم و توسعه کشور قدم بردارند اکنون زمان درگیری و پرداختن به مسائل حاشیه ای نیست.

وی در ادامه از افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی به همراه مخازن آن از راستا شازند اراک - قم - تهران، نائین- تهران - کاشان و تبریز -خوی - ارومیه طی مراسمی در کشور خبر داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 976

به "افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی از راستا شازند اراک - قم - تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی از راستا شازند اراک - قم - تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید