اثر میهمان نوازی ایرانی در تخت جمشید

به گزارش مجله پیامکی، تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان، پیوسته پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بود. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده و به مدت حدود 200 سال آباد بوده است.

اثر میهمان نوازی ایرانی در تخت جمشید

در نخستین روز سال نو گروه های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی ها یا استانداری ها با پیشکش هایی متنوع در تخت جمشید جمع می شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می کردند.

سفیر ارشد مؤسسه بین المللی صلح از طریق گردشگری در نشست گردشگری محور تعامل سازنده با دنیا گفت: میهمانوازی ایرانی ها حتی روی نقوش تخت جمشید هم قابل مشاهده است.

نشست تخصصی گردشگری محور تعامل سازنده با دنیا در سالن هویزه باغ موزه دفاع مقدس برگزار گشت. در این برنامه، ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: ما هیچ یک از قوانین سختگیر گردشگری را در دنیا نداریم. صنعت گردشگری به یک کد اخلاق گردشگری بسنده کرده است. گردشگری محور تعامل سازنده در داخل کشور نیز است. اگر از این راستا عبور کنیم شاید در بعد بین المللی گردشگری دست یافتنی تر هم باشد.

وی گفت: ما در داخل برای اینکه بتوانیم به محور تعامل سازنده در دنیا تبدیل شویم باید با توسعه و رونق گردشگری داخلی امکان تعامل میان اقوام با آداب و رسوم مختلف را فراهم کنیم. اگر این اتفاق بیفتد انسجام هویت ایرانی را خواهیم داشت و زمانی که گردشگر به ایران بیاید با فرهنگ کاملاً جا افتاده و با آمادگی کامل با او برخورد خواهیم کرد.

تیموری در ادامه بیان نمود: اختلاف نظر در گردشگری به عنوان یک جاذبه دیده می شود. ما معمولاً در یک اقلیم زندگی می کنیم اگر به مقصدی برویم که آن اقلیم را نداشته باشد از آن به عنوان جاذبه یاد می کنیم. حتی عرف و یا آداب و رسومی که نداشته باشیم اگر آن را در کشور مقصد ببینیم، برایمان جذاب خواهد بود.

در ادامه سیدرضا هاشمی، مدیرکل دیپلماسی گردشگری وزارت خارجه بیان نمود: صلح یا جنگ ناشی از نوع درک افراد از واقعیت های پیرامونی است. جوامعی قدرتمند هستند که بیشترین درک را از ادراکات جامعه دارند. فارغ از اینکه حقیقت داشته باشد یا خیر. توسعه گردشگری داخلی پیش درآمد گردشگری بین المللی است. تجربیات و دانش گردشگری از تعامل با فرهنگ های دیگر به دست می آید.

وی گفت: در دیپلماسی گردشگری روی این بحث ها کار خواهیم کرد از جمله معرفی چهره واقعی ایران از طریق ادراک سیستم عناصر سیاسی و اجتماعی کشور و مبارزه با ایران هراسی، ایجاد همبستگی حوزه های تمدنی ایران از طریق اشتراکات فرهنگی، توسعه اقتصادی کشور از طریق جذب گردشگر خارجی. این اداره در راستای رسیدن به اهداف تعریف شده خود آمادگی همکاری با نهادهای مرتبط با صنعت گردشگری را دارد.

در ادامه این برنامه فابیو کاربونه سفیر ارشد مؤسسه بین المللی صلح از طریق گردشگری و مدیر شعبه ایران این مؤسسه گفت: گردشگری بر پایه منابع طبیعی و فرهنگی و مهمتر از آن سرمایه انسانی است. در مشاهداتم از گردشگری ایران به این نتیجه رسیده ام که ایرانی ها مردمانی بسیار مهمان نواز هستند حتی این میهمان نوازی آن ها ریشه در تاریخ دارد.

وی به پلکان مجموعه دنیای تخت جمشید اشاره کرد و گفت: در نقوش این پلکان بر روی سنگ های حجاری شده آن مشاهده می کنیم افرادی در حال حرکت هستند که یک نفر به عنوان راهنما دست آن ها را گرفته و به محل پادشاهی هدایت می کند این یک تصویر سمبلیک است، ولی ما می بینیم ایرانی ها همه جا این میهمان نوازی خود را به گردشگران خارجی نشان داده اند. بنابراین گردشگری می تواند ابزاری برای تعامل بین فرهنگ ها از طریق ارتباط با جوامع محلی باشد. همچنین توسعه گردشگری صرفاً پول سازی نیست، ما باید آماده حضور گردشگران باشیم. ایران می تواند یکی از ده مقصد برتر گردشگری در دنیا باشد به شرطی که بداند چه می خواهد.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 256

به "اثر میهمان نوازی ایرانی در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر میهمان نوازی ایرانی در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید