شروع مطالعه پیشینه شهر ایردی موسی سرعین در پی مطالبه مردم

به گزارش مجله پیامکی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل گفت: در پی مطالبه مردم و پیشنهاد شورای شهر و شهرداری ایردی موسی، واکاوی، کاوش و مطالعه پیشینه تاریخی این شهر با اخذ مجوز از پژوهشکده باستان شناسی شروع شد.

شروع مطالعه پیشینه شهر ایردی موسی سرعین در پی مطالبه مردم

به گزارش مجله پیامکی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل، نادر فلاحی، با اعلام این خبر گفت: در سفر استاندار اردبیل به ایردی موسی و در پی درخواست شورای شهر و شهرداری مبنی بر ضرورت مطالعه سابقه تاریخی در ایردی موسی و در پاسخ به مطالبه چندین ساله مردم این منطقه، مجوز کاوش از سوی پژوهشکده باستان شناسی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخذ شد.

او اضافه نمود: این مطالعات برای اولین بار شروع شده و در حال حاضر نیز با استقرار کارشناسان باستان شناسی زیر نظر پژوهشکده باستان شناسی، فاز نخست حدس ها در حال انجام است تا در نهایت بتوان با نتیجه کاوش ها قدمت و پیشینه تاریخی این شهر را تعیین کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل، با تاکید به اینکه مطالعه میراث معنوی و فرهنگی مناطق یکی از وظایف این مجموعه است، توضیح داد: در راستای اجرای این مهم اداره کل با اخذ مجوز و با در نظر دریافت امکانات و همچنین اولویت مطالعات نسبت به اجرای عملیات کاوش اقدام می نماید.

فلاحی با تاکید به اینکه بعضی کاوش ها با هدف شناسایی و مطالعه پیشینه تاریخی مناطق است، اضافه نمود: پیگیری مردم شریف ایردی موسی و سرعین و همکاری با هیئت کاوش در مطالعه تاریخ و پیشینه این منطقه قابل تقدیر بوده و به منظور پاسخ به مطالبه آن ها مطالعات شروع شده است.

او اضافه نمود: بعد از عملیات کاوش نتایج قطعی از مطالعات اجرا شده به صورت گسترده اطلاع رسانی شده و به اطلاع مردم منطقه خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل همچنین با قدردانی از اعضای شورای شهر و شهرداری ایردی موسی در اجرای این مهم اظهار کرد: حساسیت شوراها و شهرداران در سابقه و هویت تاریخی مناطق ستودنی است و در ادامه موجب می گردد در راستای حفظ و صیانت از آثار یاریگر ما باشند.

به گفته فلاحی هر فردی علاقه مند بازدید از محوطه کاوش است مطابق ضوابط می تواند از محوطه بازدید داشته و در جریان عملیات کاوش قرار گیرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 383

به "شروع مطالعه پیشینه شهر ایردی موسی سرعین در پی مطالبه مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مطالعه پیشینه شهر ایردی موسی سرعین در پی مطالبه مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید