آخرین خبرها از بازار مسکن

به گزارش مجله پیامکی، خبرنگاران: آمار بانک مرکزی حاکی از آن است که معاملات مسکن در بهمن سال جاری نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، رشد داشته که این موضوع می تواند حاکی از حرکت بازار مسکن به سمت رونق باشد.

آخرین خبرها از بازار مسکن

جهت دریافت خدمات نمونه آلاچیق باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، براساس تازه ترین آمار بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در این ماه به 13 هزار و 300 واحد رسید که نسبت به ماه گذشته 24.1 و نسبت به ماه مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

همچنین در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 14 میلیون و 400 هزار تومان بود که نسبت به بهمن ماه سال گذشته 44.4 درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش از مجموع واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 43.2 درصد بیشترین سهم از معاملات را به خود اختصاص داده اند که البته نسبت به بهمن ماه سال گذشته این سهم 1.1 درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر از میان مناطق 22 گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 17.1 از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده و مناطق 2 و 4 نیز با سهمی بیش از 9 درصد در رتبه های بعدی واقع شده است.

این در حالی است که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در منطقه یک شهر تهران 28 میلیون و 500 هزار تومان بوده و در منطقه 18 نیز متوسط قیمت هفت میلیون و 160 هزار تومان بوده است که به این ترتیب این مناطق بیشترین و کمترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

براساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در طول 11 ماهه امسال به حدود 73 هزار و 400 واحد مسکونی رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 35.6 درصدی را نشان می دهد.

در عین حال متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در این مدت 13 میلیون تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش 63.5 درصدی داشته است.

این گزارش حاکی از آن است که در بهمن امسال بیشترین واحدهای مسکونی معامله شده در دامنه قیمتی 9 تا 10.5 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا بوده اند که این واحدها 10.5 درصد از کل معاملات اجرا شده را به خود اختصاص داده اند و توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که 56.4 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شده اند.

پرطرفدارترین واحدهای مسکونی معامله شده نیز در این ماه نیز واحدهای 50 تا 60 متری بوده که 14.5 درصد از معاملات را در بر می گیرد و پس از آن واحدهای دارای زیربنای 60 تا 70 و 70 تا 80 مترمربع در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

اغلب واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن ماه امسال با سهم 11.7 درصد ارزشی بین 450 تا 600 میلیون تومان داشته اند.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل 29.4 و 31.5 درصد افزایش داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 21 اسفند 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 721

به "آخرین خبرها از بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید