بفرمایید یک مشت آجیل 3 هزار تومان!

به گزارش مجله پیامکی، روزنامه شهروند - سهیلا روزبان: آجیل سال جاری بار ها خبرساز شد، آن قدر که خبرش به آن سوی مرز ها رسید و حالا ایرانی های زیادی می گویند که قید شب چره کهن نوروزی شان را می زنند. مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار تهران می گوید قیمت آجیل حدود دو برابر شده و در 11 ماه سال جاری فروش آن به یک پنجم یا چیزی حدود 20 درصد سال گذشته رسیده است.

بفرمایید یک مشت آجیل 3 هزار تومان!

گرانی عجیب وغریب آجیل درحالی رخ می دهد که ایران تا همین چند سال پیش سلطان پسته دنیا بوده و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فندق و بادام در دنیا است. با این حال قیمت هر کیلوگرم پسته در بازار ایران از متوسط 60 تا 70 هزارتومان به 250 تا 300 هزار تومان هم رسیده است.

از طرفی اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل گفته است که حتی تحریم و مسائل نقل و انتقال پول روی آجیل خارجی تاثیری نداشته است و اقلامی مثل تخمه کدو و آفتابگردان از مبادی رسمی به راحتی وارد ایران می گردد. با این حال اگر شما سال جاری عید بخواهید از هرکدام از اقلام آجیل فقط یک عدد بخورید، یعنی در مشت تان یک عدد پسته، فندق، بادام شور، بادام پوست کاغذی، بادام هندی، کشمش، نخودچی و ... باشد، باید چیزی حدود 3 هزار تومان هزینه کنید.

پسته دانه ای 250 تومان

قیمت هر کیلو پسته این روز ها به طور متوسط 200 هزار تومان است و خرید 10 گرم آن تقریبا معادل با 8 پسته است و 2 هزار تومان برای شما آب می خورد. هر کیلوگرم پسته حدودا 900 عدد می گردد و خرید هر پسته این روز ها حدود 250 تومان خرج روی دست شما می گذارد.

بادام هندی گران ترین آجیل نوروز

بادام هندی که لوکس ترین مغز آجیل است به طور متوسط حدود 220 هزار تومان قیمت دارد. هر 10 گرم این مغز کاملا وارداتی که معادل 6 عدد بادام هندی است، به قیمت 2 هزار و 200 تومان فروخته می گردد. در واقع اگر هر کیلوگرم بادام هندی را 600 عدد در نظر بگیریم، هر عدد آن حدودا 370 تومان قیمت دارد.

رقابت تنگاتنگ بادام و پسته

هر کیلوگرم بادام شور بدون پوست به طور متوسط در آجیل فروشی ها 140 هزار تومان قیمت خورده و خرید 10 گرم آن که تقریبا معادل 6 عدد بادام است، حدود 1400 تومان تمام می گردد. هر 600 تا بادام تقریبا برابر با یک کیلوگرم است و قیمت هر عدد بادام 235 تومان است.

قیمت پوست هر بادام 75 تومان!

110 هزار تومان قیمتی است که برای هر کیلو بادام کاغذی مشخص شده است. در واقع اگر قصد خرید 100 گرم از این مغز را داشته باشید باید چیزی حدود 11 هزار تومان خرج کنید. اما اگر هر 10 گرم را معادل 7 بادام در نظر گیریم، هر عدد از این مغز حدود 160 تومان ارزش دارد. جالب است که بدانید هر کیلو شامل 700 بادام می گردد. به این ترتیب اگر قیمت یک عدد مغز بادام 235 تومان باشد و قیمت بادام با پوست 160 تومان باشد، قیمت پوست هر بادام 75 تومان تمام می گردد!

فندق گران تر از پسته

ایران پنجمین تولیدکننده بزرگ فندق در دنیا است، اما در بازار کشور باید برای هر کیلوگرم فندق به طور متوسط 180 هزار تومان و هر 100 گرم آن 18 هزار تومان پول پرداخت. در واقع اگر هر کیلوگرم از این آجیل را حدود 700 فندق در نظر بگیریم، هر دانه آن حدودا 260 تومان قیمت دارد.

تخمه کدو دانه ای 13 تومان

هر کیلو تخمه کدو حدودا 50 هزار تومان فروخته می گردد. حالا اگر هر کیلو را برابر با 3800 عدد تخمه در نظر بگیریم، قیمت هر عدد آن تقریبا 13 تومان می گردد.

کشمش و نخودچی جزو ارزان ترین های آجیل

بسیاری از مردم می گویند به جای آجیل با مغز های گرانقیمت، کشمش و نخودچی را سر سفره های هفت سین خود خواهند گذاشت. جالب است که بدانید هر کیلو نخودچی این روز ها 25 هزار تومان و کشمش سبز 40 هزار تومان فروخته می گردد. اگر هر کیلوی آن را برابر با 1800 عدد نخودچی در نظر بگیریم، ارزش هر عدد آن چیزی حدود 14 تومان است. هر کیلو کشمش سبز هم برابر با 2200 عدد است. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که هر عدد کشمش حدودا 18 تومان برای شما آب می خورد.

بادام زمینی دانه ای 38 تومان

گرانی مغز هایی همچون پسته و بادام و گردو خرید بادام زمینی را چند برابر نموده است. بادام زمینی که ارزان ترین مغز کاسه آجیل شب عید سال جاری است، هر کیلوی آن حدودا 45 هزار تومان فروخته می گردد. هر 10 گرم این مغز تقریبا برابر با 12 عدد بادام زمینی و هر کیلوی آن معادل 1200 عدد بادام زمینی است. هر عدد بادام زمینی تقریبا 38 تومان قیمت دارد.

هر گردو 1000 تومان

مغز گردو که پای ثابت آجیل چهارشنبه سوری، است این روز ها به قیمت حدود 150 هزار تومان عرضه می گردد. البته میهمانی های نوروز و سفره هایی با خورشت هایی همچون فسنجان و پیش غذا هایی همچون کشک بادمجان رنگ می گیرند که مصرف این مغز محبوب را در بین ایرانیان در آستانه شب عید زیادتر نموده است. اگر هر کیلو را حدود 150 گردوی کامل (البته بدون پوست) در نظر بگیریم، هر عدد گردو تقریبا هزار تومان خرج روی دست شما می گذارد.

انجیر آجیل چهارشنبه سوری چند؟

هر چند که انجیر در کاسه آجیل شب عید جای چندانی ندارد، اما یکی از اقلام مهم آجیل چهارشنبه سوری است که به طور متوسط 110 هزارتومان قیمت دارد. برای خرید 100 گرم از این میوه خشک پرخاصیت که تقریبا معادل 20 تا انجیر می گردد، باید 11 هزار تومان پول پرداخت کنید. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که هر عدد انجیر حدودا 550 تومان خرج روی دست شما می گذارد.

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 214

به "بفرمایید یک مشت آجیل 3 هزار تومان!" امتیاز دهید

4 کاربر به "بفرمایید یک مشت آجیل 3 هزار تومان!" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بفرمایید یک مشت آجیل 3 هزار تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید