آبگیری 6000 هکتار از تالاب بند علیخان در زمستان سال جاری

به گزارش مجله پیامکی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینکه تالاب ها و کوه ها جزو مظلومترین اکوسیستم های کشور هستند از آبگیری 6000 هکتاری تالاب بندعلیخان در زمستان سال جاری اطلاع داد.

آبگیری 6000 هکتار از تالاب بند علیخان در زمستان سال جاری

به گزارش مجله پیامکی، کیومرث کلانتری در حاشیه بازدید از تالاب بند علیخان در جنوب ورامین به مناسبت روز جهانی تالاب ها اظهار کرد: تالاب بند علیخان یکی از اکوسیستم های بکر و ارزشمند شهرستان ورامین است که در حال حاضر آبگیری شده و حیات مجددی در آن جریان یافته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود 6000 هکتار از این تالاب آبگیری شده است، اضافه کرد: این تالاب بهترین فرودگاه برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است که می تواند یکی از مناسب ترین زیستگاه های جانوری باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در روز تالاب ها باید به قدر و منزلت تالاب های کشور به ویژه تالاب های مستقر در میانه و حواشی کویری کشور توجه بیشتری کرد، گفت: این امر سبب می گردد که پایداری اکوسیستمی بیشتری در این مناطق و مناطق مرکزی کشور ایجاد گردد.

کلانتری ادامه داد: تالاب ها و کوه ها جزو مظلومترین اکوسیستم های کشور هستند که عمدتاً مورد تعرض و تخریب قرار می گیرند. خوشبختانه تالاب بند علیخان در منطقه حفاظت شده کویر استان تهران قرار گرفته و یکی از زیستگاه هایی است که از دست اندازی و تخریب مصون مانده است.

کلانتری در خاتمه با تاکید بر اینکه مشکل اصلی این تالاب کمبود آب و تأمین حق آبه آن است، اظهار امیدواری کرد تا با همکاری وزارت نیرو حق آبه مناسب تالاب بند علیخان به بهترین شکل محقق گردد.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست استان تهران، تالاب بند علیخان در جنوب ورامین و در حاشیه کویر قرار گرفته است که در سال های پیش محل زمستان گذرانی پرندگان بسیار زیادی بود که متاسفانه به دلیل تامین نشدن سهمیه آب از رودخانه شور و شیرین با مسائل زیادی روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 125

به "آبگیری 6000 هکتار از تالاب بند علیخان در زمستان سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبگیری 6000 هکتار از تالاب بند علیخان در زمستان سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید